Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

100 Gram ( Sofralık Üzüm, Kuru Üzüm ve Pekmez )’de Bulunan mineral ve Vitaminler Nelerdir?

Giriş

Yaşı yaşlılığa doğru el sallayan yaşam tecrübesini ceplerine koymuş bireyler iyi bilirler ki onların çocukluğunda kuru üzüm her evde tüketilirdi. Kuru üzüm tüketme dozu 5-6 kişilik bir ailede bir üzüm kurutma mevsiminden diğer bir üzüm kurutma mevsimine kadar 50 kg’lık iki adet  pancar şekeri çuvalı  idi. Bir zamanlar kuru üzüm çocuklar için; kuru üzümü ceplerinde taşımanın görürürlülüğü tepkisellik oluşturuncaya kadar yanlarında taşınan özel ve yaygın bir gıda idi. Pekmezde öyle. Üzüm, seker içeriği yüksek bir besin maddesidir. Kalsiyum, potasyum, sodyum ve demir yönünden zengin oldu gibi bazı vitaminler (A, B1, B2, Niasin ve C vitaminleri) yönünden de önemli bulunmaktadır. Ayrıca antosiyanin, flavanol, flavonol, fenolik asit, kaffeik asit, kateşin, quersetin ve resveratrol gibi fenol ve polifenolleri bütün bunlara ek olarak ve flavonoidler, proantosiyanidinler ve antosiyanidinleri de içermesi, üzümü kendi kendine yeter gıda ölçütüne taşımakta ve sağlık ve beslenme açısından kıymeti artmaktadır.

Aşağıda 100 gram üzüm ve üzüm ürünlerinde bulunan gıda içerikleri tablolar halinde tanzim edilmiştir.

1.) 100 GRAM BEYAZ ÜZÜMÜN GIDA DEĞERİ 

2.) 100 GRAM KURU ÜZÜMÜN BESİN DEĞERİ

3. ) 100 GRAM TAZE, KURU ÜZÜM VE PEKMEZDE BULUNAN MİNERALLER

4.) 100 GRAM TAZE ASMA YAPRAĞINDA BULUNAN GIDA MADDELERİ

5.) Üzümde Bulunan Minerallerin Beslenme Açısından önemi

Mineraller Beslenme Açısından Önemi
Kalsiyum Kalsiyumun, kas büyümesi ve kasların gerginliği, enerji üretimi, si­nir iletimi ve kalbin ve kan damarlarının verimli ve düzenli çalışmasında önem­li görevleri vardır.50 grama yakın pekmez veya kuru üzüm günlük Ca gereksinimine yeterlidir.
Fosfor Kalsiyum elementi ile ilgisi olup kan hücrelerinde şekerin enerjiye dönüşümünde rolü bulunmaktadır. Üzüm ve pekmezde bulunan glikoz ve früktozun alınım kolaylığı aynı pekmez ve üzümde yer alan fosforun görevi ile desteklenince hücrede gerçekleşen kullanıma hazır enerji oluşumu çok kolay ve ileri seviyelerde gerçekleşmektedir. Çocukların beslenmesinde gerekli Ca/P oranı üzüm ve pekmezde istenilen sınır değerlerine çok yakındır. İçerisinde kalsiyum ve fosfor gibi çocukların büyümesinde önemli olan mineral oranı yüksektir.
Demir (++) Ünvanlı demir İnsan kanında oksijen taşıyan hücrelerin yapımında kullanılır. Kemik iliğinde de düzenleyici faktör olarak yer alır. +3 ünvanlı demir dışarıdan alınan demirdir ve faydalı hale ancak +2 demire dönüştürülünce gelebilmektedir. Bu işlemde pek kolay olmamaktadır. Üzüm ve pekmezin içinde yer alan demir +2 ünlü (işaretli) demirdir. Ayrıca üzümde bulunan meyve asitleri bu faydalı demirin etrafını bir şelat maddesi gibi çevirerek bozularak yollarda kalmasını engellemektedir.
Potasyum Potasyum interselüler elementlerden birisi olup benzerdaşı (Na) sodyumla birlikte ozmatik basıncı ve pH dengesini kurup hücre içi enzimlerin işlevselliklerinde önemli rol üstlenirler. Yine protein yapımında ve kas kasılmalarında da görev verilmiştir.
Magnezyum (Mg) (K) gibi sıvı dengesi il ilgilidir. Kan ve sinirlerin düzenli çalışmasını sağlar. Kandaki miktarı sınır değerlerinin altında olması durumunda sinir krizleri meydana gelir. Ca, Mg ve potasyum üçlüsü birlikte çalıştıkları düşünüldüğünde üzüm ve pekmezde bu üç elementin bulunması bir avantaj oluşturmaktadır.
Zn Çinko karbonhidrat ile protein metabolizmasında nükleik asit sentazinde önemli görevler üstlenir.
TİAMİN Ülkemizde yetersizliği görülen bir vitamindir.  Tiamin karbonhidratlardan enerji sağlanmasında, kalp atışlarının düzenlenmesinde ve sinir sisteminde  görev üstlenirler.
B6 Pridoksidin insan vücudunda yağ ve kolestrol miktarını kontrol eder.

 

 

Comment here