Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

AHUDUDU BİTKİSİNİN KULLANIM ALANLARI, GIDA DEĞERİ VE SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

Menü

1. Ahududu Meyvelerinin Kullanım Alanları

2. Ahududu Bitkisinin Gıda Değeri

3. Ahududu Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

GİRİŞ

 1. Ahududu Meyvelerinin Kullanım Alanları

Ahududu; kurutularak, dondurularak, meyve suyu şeklinde, taze olarak, pasta ve şekerleme endüstrisinde, meyve tozu ve meyve esansı imalatında, dondurma ve meyveli yoğurt üretiminde kullanılmaktadır.  Krema ile veya diğer meyveler ile birlikte hazırlanan meyve salatası şeklinde tüketimi yapılmaktadır.. Derin dondurularak çeşitli şekillerde tüketimi yapılır.  Ahududu meyveleri pasta endüstrisinin aranan meyvelerindendir. Ayrıca meyveler kurutularak değişik şekillerde kullanılmak üzere (meyve çayı gibi) uzun süre saklanabilirler. Ahududu meyveleri meyve suyu, konsantre ve likör olarakta kullanılmaktadır. Reçel, marmelat, jöle ve şekerleme endüstrisinde, özellikle kendine özgü güzel kokuları nedeniyle meyve tozu ve meyve esansı imalatında da değerli bir hammaddedir. Son yıllarda hızla gelişen ve tüketimleri artan dondurma ve meyveli yoğurt üretiminde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

2. Ahududu Bitkisinin Gıda Değeri

 3. Ahududu Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Yukarıda çizelgede verilen  önemli besin değerlerinin yanı sıra doğal bir meyve olan ahududunun birçok faydası tespit edilmiştir.

1. FAYDASI: Ahududu doku ve damar büzücüdür. Bu özelliğiyle ishali keser, peklik verir. Kadınlarda beyaz akıntıyı keser; aybaşı dönemindeki aşırı kanamaları azaltır ve aybaşı durumunu düzene sokar. Düzenli alımlarında doğum yapacak hamile kadınlarda rahim kasılmalarını düzeltmede, doğum sancılarını hafifletmede ve doğum olayını kolaylaştırmada etkilidir. Ahududu bedeni güçlendirici bir toniktir. Terletici, ateş düşürücü ve serinletici etkileri de vardır. Ahududunun yukardaki etkileri sağlaması için ahududu bitkisinin körpe yaprakları toplanıp güneşsiz ve havadar bir yerde kurutulur. Meyveler ile kurutulmuş yapraklar karıştırılır. Bu karışımdan 2 tatlı kaşığı alınıp üzerine kaynamış su dökülerek 10-15 dakika bekletilip bir infüzyon hazırlanır. Bu infüzyondan istendiği kadar içilebilir. AÇIKLAYICIYA BİLGİ: İffüzyon; bitki parçaları üzerine kaynar su dökülüp kapalı bir kapta ve su banyosunda sık sık karıştırarak 5 dakika tutulması ve ağzı kapalı durumda soğutulması sonucunda tülbent veya süzgeç yardımıyla süzülmesi işlemi.

2.FAYDASI:  Ahududunun şeker yapısı levülöz tipinde olduğundan şeker hastaları tarafından tüketilmesinde bir sakınca bulunmamaktadır.

3.FAYDASI:  Meyvesi organik asitler, şekerler ve C vitaminince zengindir ve pektin, antosiyan, ucucu yağ ve sabit yağ ihtiva etmektedir. İştah açıcı, idrar söktürücü, bağırsak temizleyici ve kuvvet verici olarak taze halde kullanılmaktadır. Meyveleri ise aperitif, diüretik ve tonik olarak kullanılmaktadır.

4.FAYDASI:  Ahududunun meyve suyu soğuk algınlığı ve ateşli hastalıklarda faydalıdır. Meyveleri ve çiçekleri romatizmal hastalıklarda kullanım alanı bulmaktadır.

5.FAYDASI:  Ahududu yaprakları tanenler, flavonoidler, organik asitler ihtiva etmektedir. Yaprakları infüzyon halinde astringen ve depüratif olarak kullanılmaktadır. Açıklayıcı Bilgi: Astringent ;organik dokuları büzerek salgıyı azaltan madde. Depüratif ; temizleyici, yıkıntı ürünlerinin atılmasını hızlandırıcı demektir. 50 g kurutulmuş ahududu yaprağı 1 lt su ile kaynatılarak çayı yapılıp, gün içinde 3 kez birer bardak içildiğinde de olumlu etkilerinden yararlanılabilmektedir

Comment here