ANASON (Pimpinella Anisum) FAYDALARI

tarafından
201
ANASON (Pimpinella Anisum)  FAYDALARI

Maydanozgiller familyasından, 15-50 cm yükseklikte, tüylü ve beyaz çiçekli bir bitkidir.  LATİNCE BOTANİK  İSMİ : Pimpinella Anisum L., İNGİLİZCE İSMİ : Garden Sage, ANONİM İSMİ: Fractus Anisi’dir. Anason kelimesinin kökeni Yunancada yer alan “aniemi” sözcüğünden gelmektedir.

1. ANASON (Pimpinella Anisum) FAYDALARI VE KULLANIM ALANLARI

Bu yazının  içeriğini   1.  Anason (Pimpinella Anisum),

2. İki Yıllık Anason  Faydaları (P. Anisetum),

3.  Taş Yoncası Anasonu (P. Saxifraga),

4. Yıldız Anasonu  faydaları (İllicium Verum Hooker) oluşturmaktadır. 

1.Anason  (Pimpinella Anisum)  FAYDALARI

Anason (Pimpinella Anisum) Tohumu Faydaları ve Kullanımı

Anason tohumları için yetiştirilir ve kimyon veya havuç tohumlarına benzer.

Kan yapıcıdır, dalağı temizler, romatizmaya  iyi gelir, vucudda su toplanmasını önler, sirozda faydalıdır. Özellikle gaz söktürücü etkisi dolayısıyla çokça kullanılır. Anason, karminatif  ve stomaşik (mideyi güçlendiren, rahatlatan) etkilidir.

İştahı açar, anne sütünü ve idrarı artırır,  uykusuzlukta faydalıdır, sinirleri yatıştırır, sindirim zorluğunda, mide ve bağırsak gazlarına bağlı şişkinlik ve ağrılarda, mide  bağırsak gazlarını gidermede faydalıdır, mide ekşimesini  ve kusmaları önler, kabızlığı giderir. Çocukların mide ve bağırsak bozukluklarını, gaz sancılarını ve kabızlıklarını gidermede ,kanlı ishalde faydalıdır.

Bağırsak iltihabında, iç ağrılarında, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi gidermede faydalıdır. Ciğerin, dalağın, böbreklerin, mesanenin, rahmin tıkanık damarlarını açar, idrarı artırır.

Göğsü yumuşatır. Enfeksiyon ve buna bağlı öksürüklerde, trekeal  iritasyona bağlı öksürükte faydalıdır. Astım ve bronşitin şikayetlerini giderir.

Kalbi güçlendirir, kan dolaşımının düzenli olmasını sağlar, beynin yorgunluğunu giderir, migrende faydalıdır.

Anne sütünü artırır, ağız kokusunu ve susuzluğu giderir. cinsi arzuyu tahrik eder, meniyi artırır.

Anason tohumlarından elde edilen anason yağı da aynı maksatlarda kullanılır.

2.  Anason (Pimpinella Anisum) Kürleri ve Kullanımı

3-4 gr anason 1 su bardağı sıcak suda 5-10 dk demlendirilir , günde 1-3  su bardağı içilir.

Günde 3 defa 1 gr Anason toz halinde içilir.

Karın ve boğaz şişliklerinde, bağırsak iltihabında, iç ağrılarında, iştahsızlıkta ,  yemeklere karşı duyulan tiksintide: Anason çayı içilirse faydalı olur.

Anason çayı yüze güzellik verir, yüzdeki sarılığı giderir, genç kızların göğüslerinin dolgun ve dik olmasını sağlar, yaşlılarda meme sark­masını önler.

Böbrek taşlarını düşürmek için: Anason toz halinde sirke ile içilir.

Siyatikte: Anason, sekencebin ile içilirse faydalı olur.

İdrar söktürmek için: 2 gr anason, 4 gr hercai menekşe, 8 gr ardıç tohumu, 8 gr meyan kökü toz haline getirilir, 2 defada içilir.

Şişmanlamak için: Anason, süt ve incirle tatlı yapılıp yenilir.

Anason, papatya ile demlenip içilirse mide ağrısını ve gazını defeder. Bu karışım çocuklara ve bebeklere bile verilebilir.

3. Anason (Pimpinella Anisum) Kürleri ve Kullanımı

Baş ağrısı ve baş dönmesinde: anason yakılır, tütsülenilir.

Kataraktta: Anason toz haline getirilir ,tülbentle elenir, sürme gibi göze çekilirse kataraktı giderir.

Anason toz haline getirilir, tülbentle elenir, Gülyağı ile karıştırılır, iltihaplı kulağa damlatılırsa ağrıyı ve iltihabı giderir.

Baş ağrısında: Anason yakılır, dumanı buruna çekilirse baş ağrısını giderir.

Güvelenmeyi önlemek için :Anason çamaşırların içerisine konulursa, Güvelenmeyi önler.

Sarada ve ümmü sıbyanda: Anasonu yanında taşıyan kimse, Saradan ve Ümmü sıbyan nöbetlerinden emin olur, Ümmü sıbyan hastalığına iyi gelir.

3. Anason (Pimpinella Anisum) Yağı ve Kullanımı

Anason meyvesi uçucu yağ içermektedir. Bunun oranı %1. 5-3 arasında değişmektedir. Anason tohumlarında %1,5-5,0 uçucu yağ, %10-20 sabit yağ, %18 protein bulunmaktadır. En önemli uçucu yağ bileşeni trans-anethol (%80-90)’dur. Trans-anethol anasonun kendine özgü kokusunu verir. Tatlımsı tat da bu maddeden kaynaklanır. Anasona koku veren, fakat acı olan diğer bir madde de Metilchavicol‘dür.

 1.Anason yağı sinir sistemi uyarıcısı olarak  faydalıdır.

Sinir sistemi uyarıcısı olarak: Günde 4-10 damla anason yağı bir kesme şekere damlatılıp yenilir.

2. Kulak iltihabı ve ağrısında: Anason yağı, Gülyağı ile karıştırılır, kulağa damlatılırsa kulak ağrısını ve iltihabını giderir.

3. Sarılıkta ve karında su toplanmasında: Günde 3 defa 10 damla anason yağı 1 çorbakaşığı sirke ile içilirse faydalı olur.

4. Sindirimi kolaylaştırıcı olarak:  0,05-0,15 ml (1-3 damla) Anason yağı kullanılır.

4. Anason (Pimpinella Anisum) Yağı Yan Etkileri

Anason yağı uzun zaman kullanıldığında vucudu tembelleştirir. Doz aşımı hafif bir sarhoşluk hali meydana getirir, sonra uyku verir, uyuşukluk yapar, ruhen ve bedenen hasta eder, hamileler kesinlikle kullanmamalıdır. Çocuğu düşürebilir, adet esnasında kullanılırsa kanı artırır, halsiz ve bitkin düşürür, bağırsak ve ciğerlere yan tesiri vardır.

2.P. Anisetum  İKİ YILLIK ANASON 

İki Yıllık Anason Faydası

50 cm kadar yükselebilen 2 yıllık, beyaz çiçekli otsu bir bitkidir. Tohumları anason tohumu yerine kullanılır.

3. P. Saxifraga TAŞ ANASONU 

Beyaz çiçekli, çok yıllık otsu bitkidir. Taş anasonu, abdestbozan otu olarakta bilinir. Tür adı Latince “taş kıran” anlamına gelir. Bitkinin Kök kısmından   çıkarılan  yağ tatlandırıcı olarak kullanılır. Taze yaprakları çorbalara eklenir.

1.Taş Anasonu Faydası

 Yemeği hazmettirir,  Mideyi güçlendirir, öksürüğü keser, Balgamı söktürür, göğüs ağrılarını dindirir, vucuda dinçlik verir. boğmacayı ve baş ağrısını giderir, terleticidir , Ateşi düşürür. idrarı söktürür , idrar yolları rahatsızlıklarında faydalıdır. sesi güzelleştirir , Astımda, kalp atışlarının şiddetlendiği zamanlarda, aşırı böbrek yorgunluklarında faydalıdır. Böbrek ve mesane taşlarını düşürür .

2.Taş Anasonu Tohumu

Süt artırıcı olarak faydalıdır.

3.Taş Anasonu Kürleri ve Kullanımı Alanları 

1. 8-10 gr  taş anasonu kökü 1 su bardağı suda   8-10 dk kaynatılır, 1 günde 4-5 defada tüketilir.

2.Gut ağrı ve sızılarını gidermek için: Taş anasonu yaprakları haşlanır, çay gibi içilirse gut ağrı ve sızılarını giderir.

3. Akciğerleri temizlemek ,  yapışkan hale gelmiş balgamı söktürmek için: Taş anasonu Yaprakları haşlanır, çay gibi içilirse akciğerleri temizler, bal ile tatlandırılıp içilirse yapışkan hale gelmiş balgamı söktürür.

4. Taş anasonu yağı gazdan meydana gelen ağrıları giderir, mide yanmasını önler, burun kanamasını keser.

5. Taş anasonu yağı  1 çorbakaşığı suya, 8-10 damla damlatılarak içilir.

4. Taş Anasonu Kullanım Alanları 

Boğaz ve bademcik şişmelerinde: 5-6 damla Taş anasonu yağı 1 kahve fincanı suya damlatılır, bu su ile gargara yapılır.

yaralarda ve cerahatli çıbanlarda: Taş anasonu kökü ezilir, elde edilen mayi ile yaraların ve cerahatli çıbanların üzerine pansuman yapılır.

4.İllicium Verum Hooker) YILDIZ ANASONU 

Yıldız Anasonu Faydası

Yıldız anason bitkisinin, anason bitkisi ile botanik yönünden bir ilgisi yakın akraba olma durumu söz konusu değildir. Benzer yönleri yıldız anason bitkisinin, anasona tadını veren anetol içermesidir. Ekonomik olarak anasondan daha hesaplı olması nedeniyle ile anasonun yerine kullanımı yaygınlaşmıştır.

 Çin anasonu adlarıyla da adlandırılır. Manolyagiller familyasından, 5 m yükseklikte, beyaz çiçekli, yapraklarını dökmeyen bir ağaçtır. Ağacın tadı ve kullanımı anasona benzeyen kurutulmuş tohumları 6-9 parçanın bir araya gelmesiyle yıldız biçimini almıştır.

2.Yıldız Anasonu Tohumları

Anne sütünü artırır , romatizmada faydalıdır, gazları giderir ,idrarı söktürür,  midevidir,  karminatiftir , stimülan etkilidir, spazmları çözer.

3-4 gr Yıldız anasonu 1 su bardağı sıcak suda 5-10 dk demlendirilir , günde 1-3  su bardağı içilir.

Toz halinde günde 2-4 gr, tentür halinde 10-20 damla içilir.

Bağırsak ve mesane fıtığının tedavisinde: Yıldız anasonu, Rezene ile karıştırılarak kullanılır.

Kaynak

Species Plantarum 1: 263. 1753. L.