ARMUDUN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

tarafından
178
ARMUDUN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

GİRİŞ

ARMUT: Armut yazın susuzluğu geçiren en iyi meyvelerdendir. Armutta tanen ve potasyum vardır. Armut meyveleri, iyi sindirim ve bağırsak hareketliliğini destekleyen ve vücut tarafından iyi emilen değerli bir multivitamin besindir.

ARMUDUN SAĞLIĞA FAYDALARI

1. Vücutta biriken  ürik asidi eritip dışarı atar. Bu sebeple gut rahatsızlığına , mafsal kireçlenmesi olanlara ve romatizmalılara faydalı olur.

2. Armut her gün yenilirse kanı ve damarları temizler.

3. Armut, ihtiva ettiği bol fosfor dolayısıyla yıpranmış sinir sistemini yeniler. Sinirleri teskin eder.

4. Armut, kansızlıkta çok faydalıdır.

5. Bağırsak tembelliğine ve vereme faydalıdır.

6. Bütün iç  salgı bezlerini çalıştırarak vücudun kendini toparlamasını sağlar.

Kurutulmuş armut yaprakları; Vücutta   taş oluşumunu önler. Böbrek, mesane, idrar yolları kum ve taşlarını taşlarını parçalar, eritir, gözle görülemeyecek hale getirip döker. idrarı söktürür, dezenfekte eder, böbrek hastalıklarında, mesane iltihabında ve Prostat büyümesinde faydalıdır. Kanı temizler, kan dolaşımını kolaylaştırır. İç kanamalarda kanamayı durdurucu olarak faydalıdır. Kalp ağrılarında, özellikle kalp çarpıntılarında faydalıdır.

Taze armudun sıkılarak elde edilen suyu, aynı maksatlarla ve ishal kesici olarak da içilir. Yemek üzerine yenen 1 armut iyi bir idrar söktürücüdür, nezleyi keser, mideyi güçlendirir, hazmı kolaylaştırır, kalbe ferahlık verir, çarpıntıyı keser, ruhi sıkıntı, sürmenaj ve kansızlıkta faydalıdır, sinirleri güçlendirici ve yatıştırıcı, kabızlığı gidericidir. Böbrek taşlarının düşürülmesinde, şeker hastalığında faydalıdır. Ayrıca organizmaya gıdaların kolay hazmedilmesinde yardım eder.

Kurutulmuş  armut kaynatılarak kullanılırsa , ateşli koşullarda susuzluğu giderir, anestetik, antiseptik ve idrar söktürücü etkileri vardır, ishali giderir.

ARMUDUN BAZI KULLANIM ALANLARI (I) 

 1. Bel soğukluğunda, idrar yolları ve böbrek kum ve taşında: 50 gr armut yaprağı 50 gr taze veya kuru elma kabuğu 1 Lt   suda ,   20 dk kaynatılır. Sabah akşam aç karnına içilir.
 2. Hazımsızlıkta:  1 su bardağı suda bir miktar kuru veya taze armut kabuğu kaynatılıp içilir.
 3. Armut pekmezi, kuvvet verici ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
 4. 15 gr armut yaprağı ve 10-12 gr kuru elma kabuğu 1 su bardağı suda 8-10 dk   kaynatılır, 5 dk demlendirilir, günde 4-5 su bardağı içilir.
 5. İdrar söktürücü olarak: Armut kabukları   15 dk kaynatılıp içilirse idrar söktürücü olarak faydalı olur.
 6. Prostatta :15-20 gr armut yaprağı 1 su bardağı suda 8-10 dk  kaynatılır, 5 dk demlendirilir, günde 3-5 su bardağı içilirse faydalı olur.
 7. Mesane iltihabında ve idrar söktürücü olarak: 75 gr yaş veya kuru armut ağacı kabuğu 1,5 Lt suda 20 dk   kaynatılır, su yerine içilir.
 8. Böbrek taşında: 75 gr armut yaprağı ve 3 adet elmanın kabuğu 1,5 Lt suda 5-10 dk kaynatılıp içilir.
 9. Mafsal romatizmasında : 75 gr armut yaprağı ve 3 adet elmanın kabuğu 1,5 Lt suda 5-10 dk kaynatılıp içilir.
 10. Armut çekirdeği: 10-12 gr armut çekirdeği toz halinde, aç karna içilirse bağırsak kurtlarını döker.