AYÇİÇEĞİ SAĞLIĞA FAYDALARI

tarafından
200
AYÇİÇEĞİ SAĞLIĞA FAYDALARI

GİRİŞ

AYÇİÇEĞİ (Helianthus Annuus): Gün çiçeği, günaşık, gündöndü, günebakan adlarıyla da adlandırılır. Bileşikgiller familyasından, 1 yıllık, büyük sarı çiçekli, tarımı yapılan, otsu bir bitkidir. Ayçiçeği yemeklik yağ elde etmek için yetiştirilir.Ayçiçek Yağı: Ayçiçeği tohumlarından elde edilen, besin değeri yüksek, yemeklik yağ.

AYÇİÇEĞİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI

Tohumları, çiçek ve yaprakları; kolestrolü  ve tansiyonu düşürür, akciğer rahatsızlıklarında, bronşitte, solunum sistemi hastalıklarında, soğuk algınlıklarında faydalıdır.

Boğaz ağrısını geçirir, göğsü yumuşatır, balgamı söktürür,

Zihni ve bedeni yorgunluğu giderir.

Ateşi düşürür, Sıtmayı geçirir, İdrarı artırır, kalp hastalıklarını önler, sinirlilik hallerinde sinirleri düzeltir, iktidarsızlıkta faydalıdır. Yaraları tedavi eder, çıbanları olgunlaştırır, kurdeşeni tedavisnde faydalı olur.

Soğuk preslenmiş ayçiçek yağı, akciğer rahatsızlıklarına faydalıdır,  damar kireçlenmesine iyi gelir, boğaz ağrılarında ve bronşitte kullanılır.

BAZI KULLANIM ALANLARI

5-6 gr ezilmiş ayçiçeği ve 5-6 gr  ayçiçeği yaprağı 2 su bardağı suda   30 dk kaynatılır, soğuduktan sonra şekerle tatlandırılır, gece yatarken içilir.

Akciğer rahatsızlıklarında, bronşitte, anjinde: 5-6 gr ezilmiş ayçiçeği, 5-6 gr ayçiçeği yaprağı 2 su bardağı suda 25-30 dk hafif ateşte kaynatılır, soğuyuncaya kadar bekletilir, süzüldükten sonra şekerle tatlandırılır, gece yatarken içilir.

Sinirlilik hallerinde sinirleri tamir edici olarak:5-6 gr ezilmiş ayçiçeği, 5-6 gr ayçiçeği yaprağı 2 su bardağı suda 25-30 dk hafif ateşte kaynatılır, soğuyuncaya kadar bekletilir, süzüldükten sonra şekerle tatlandırılır, gece yatarken içilir.

Soğuk algınlıklarında ve solunum sistemi hastalıklarında: 50 gr ayçiçek çekirdeği, 500 ml su ile 350 ml kalıncaya kadar   kaynatılır, tülbent ile süzülür, elde edilen suya, 150 ml sirke ve 150 gr şeker ilave edilir. Elde edilen Bu mayiden günde 3-4 defa 1-2 kahvekaşığı içilir.

BAZI KULLANIM ALANLARI (2)

Kurdeşende: Ayçiçeği tohumu ile merhem yapılır , hastalıklı cilde sürülürse fevkalade faydalı olur.

Çıban ve yaralarda: Ayçiçeği tohumu lapa haline getirilir , çıbanların üzerine konulursa çıbanı olgunlaştırır, yaraların üzerine konulursa yarayı tedavi eder.

Cildi güzelleştirmek için : Ayçiçeği, çiçek halinde iken toplanıp   kaynatılır, elde edilen su ile el yüz yıkanırsa cildi parlatır, saf bir güzellik verir, cilalı ve parlak hale getirir, bakanlara da şirin görünür.