Gıda

Bal Ürünleri Nedir? Sağlık Açısından Önemi

MENÜ
GİRİŞ

1.Bal Ürünleri Nedir ve Sağlık Açısından Değeri

1. Balmumu

Hususi kokuya sahip yumuşak bir kütledir. Bu koku, yabancı maddelerden ileri gelir. Sarı rengi vardır. Beyaz balmumu sarı balmumunun güneşe arz edilmesiyle elde edilir.

Bağırsak hastalıklarında ve ishal kesici olarak: Günde 3-10 gram balmumu içilirse faydalı olur.

Buruntuda: 5-6 gr Balmumu yenilir, üzerine çay içilirse buruntuyu giderir.

Vücut şişmesinde; balmumu yakılır, dumanı ile tütsü yapılır.

Artritte: Balmumu ısıtılır, hasta uzuvların üzerine konulursa hastalığı tedavi eder.

2. Arı Sütü

Hafifce buruk lezzette, beyazımsı akışkan bir maddedir. Arı Sütünün bileşimi, besleyici gücü, yüksek bir besininki gibidir. İçindeki glusitler, protitler, oligoelementler ve birçok vitamin bulunur. Arı Sütünün sulu veya alkollü eriyikleri, büyüme gecikmelerine, astenilere karşı ilaç ve yaşlanma bozukluklarına karşı önleyici olarak tavsiye edilir. Karaciğer, böbrek, idrar yolları ve mide rahatsızlıklarında, Beslenme bozukluklarında, uykusuzluk, iştahsızlıkta Günde 1 gr arısütü ağızda emilerek alınırsa faydalı olur.  1 gr arısütünün besin değeri 1200 gr kırmızı ete eşdeğerdedir.

3. Polen (Polygaleles):

Tüm B grubu vitaminleri, C, D, H, E vitaminleri, provitaminal aminoasitler (22 çeşit), madeni tuzlar, çeşitli enzimler ve koenzimler ihtiva eder.

Özel beslenme gereken durumlarda, nekahat dönemlerinde, çocuklarda gelişme zorluklarında, Fiziki ve zihni yorgunlukta, yaşlılığa bağlı ruhi çöküntü hallerinde, erken bunamada faydalıdır. Organik fonksiyonları düzenler, doku yenilenmesini teşvik edici olarak kullanılır. İştahsızlıkta, cinsel sağlığın korunmasında, kansızlıkta, zayıflama rejimlerinde destekleyici olarak kullanılır.Kronik kabızlıkta, kolitte faydalıdır.  Arterioskleroza iyi gelir, prostatı tedavi eder. Uyarıcıdır. Nefes yolları rahatsızlıklarında, Böbrek ağrıları ve karaciğer iltihabında faydalıdır.

Arılar (işçi) poleni büyük bir titizlikle toplarlar. Bir çiçekten diğer çiçeğe üreme hücresi (polen) transferi yapan bal arıları bir taraftan da kendileri için ihtiyaç olan polenleri kovana taşırlar. Kovanda peteklerde depolanan polenler arıların, protein, mineral ve vitamin ihtiyaçlarını karşılar.

1. Polenin Sağlık Açısından Önemi Günde 15 gr Polen içilir, Kür halinde bir müddet kullanmaya devam edilir. Günlük kullanımlarda 3-4 gr içilir. Çocuklarda Kür halinde kullanımlarda çocuklara 5-6 gr polen içirilir.

Prostatta: günde 3 defa 3-4 gr Polen yemeklerden 10-15 dakika evvel içilir.

İç guatrda: 100 gr tere tohumu, 100 gr çörekotu, 100 gr polen 1 kg bal ile macun yapılır, Günde 3 defa 1 tatlı kaşığı yenilir.

Not Buradaki bilgiler ve Öneriler konunun uzmanları ve yetkili kişilerce bilimselliği ve uygulanabilirliliği tasvip edilip uygun görülürse kullanılmalıdır. Kullanımdan dolayı  veya bu yazı ile ilgili başka bir olumlu olumsuz bir gelişmeden  dolayı bu site yada editör sorumluluk üstlenmemektedir.

Comment here