Zirai Mücadele

Bazelye Bitkisinde Görülen Kırmızı Örümcek ve Yaprak Biti Zararlıları

Menü

Giriş

Bezelye bitkisinde en çok görülen yoğun hastalık ve zararlıları içerisinde kök çürüklüğü, solgunluk, külleme, mildiyö, antraknoz ile kırmızı örümcekler, yaprak bitleri ve tohum böcekleri bulunmaktadır.

Bezelyede Kırmızı örümcek

Kırmızı örümcekler bitki özsuyunu emerek yapraklarda renk değişimine ve sonrasında yaprakların kuruyup dökülmelerine neden olur. Kırmızı örümcekler çoğunlukla yaprağın alt yüzeyinde beslenirler. Beslenme sonucunda yapraklar işlevini yapamaz hale gelir ve erken dökülürler. Önlem alınmazsa bitki zayıflayarak elden çıkar. Kimyasal mücadeleye  ilk belirtiler görülünce   başlanır. İlaçlamada yaprağın alt ve üst yüzeyi iyice ilaçlanır.

Bezelyede Yaprak Biti

Yaprak biti zararlısı da kırmızı örümcek gibi bitki yaprakları ve saplar üzerinde bitki öz suyunu emmek suretiyle zararlı olurlar. Bezelye yaprak biti mücadelesine zararlı bitkide görüldüğünde kimyasal mücadele yapılır.  Bezelye yaprak bitleri ile mücadele önemlidir. Çünkü yaprak bitleri virüsü kışladığı yonca ve fiğ gibi konakçı bitkilerden bezelye bitkisine taşır. Yaprak bitleri genellikle sadece sıcak havalarda bir sorundur, bu nedenle özellikle sonbaharda ekilen bezelye konusunda dikkatli olun. Yazın aylarında bir yaprak bitinin gelişmesi 7-9 gündür.  Bir sezonda haşere 15-17 nesil vererek çoğalır.   Bazı yaprak bitleri bir bitkiden diğerine geçebilmektedir. Bahçedeki bu zararlıların sayısı genellikle haziran ayında artar ve yaz bitimine kadar çiçek ve bitkilere zarar verir. Yumurtalar çiçek veya ağaç çalı türlerinin bitki kalıntılarında kışlar.

Comment here