BEZELYE FİDESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

tarafından
77
BEZELYE FİDESİ YETİŞTİRİCİLİĞİ

Bezelye çoğunlukla doğrudan tohum ekimi ile kolaylıkla yetiştirilebilen bir sebzedir. Ancak fideden bezelye yetiştiriciliği de habi bahçelerinde ve küçük alanlarda uygulanan bir yöntemdir.  Bezelye tohumlarını hıyar tohumlarında olduğu gibi viyollere veya fide kaplarına ekerek kendi bezelye fidemizi yetiştirmek mümkündür. Çünkü  bezelye fideciliği erkencilik sağlar, bahçemizde  açık alanda yeni filizlenen bezelyeler de olabilecek kuş zararını önler.

A. Bezelye Fidesi Yetiştirmede 1. Yöntem

1. Bezelye fidesi yetiştiriciliğinde fide yetiştirme kapları olarak viyoller , 15×15 cm ebatlarındaki plastik torbalar ( naylon tüpler) ve  plastik saksılar kulanılmaktadır.

2. Fide yetiştirme kaplarına doldurulacak harcın bileşimi 2 kısım toprak, 1 kısım torf, 1 kısım perlit ve 1 kısım kum olmalıdır.

3.Viyol veya fide yetiştirme kapları üst seviyesinde 2-3 cm boşluk kalacak şekilde elenmiş toprak ve torf karışımı harç doldurulur.

3. Bu harç fısfısla nemlendirilir.

4 Sonra her bir göze  bir tohum gelecek şekilde tohum atılır.

5. Daha sonra gözlerde bıtakılan boşluklar aynı torf karışımından kapak atılarak doldurulur. . Düzeltilir. Hafif sıkıştırılır.

5 Fısfıs ile yüzey toprağı nemlendirilinceye kadar sulanır.

 B.Bezelye Fidesi Yetiştirmede 2. Yöntem

♥ Doldurma ve nemlendirme işlemi bittikten sonra viyol veya tohum ekim kaplarının üzeri şeffaf bir naylon(streç film) ile örtülür.

♥ Bezelye tohumlara çimlenene kadar harcın kurumasına izin verilmemeli ve zaman zaman kontrol edilerek ortamın nemi fısfısla ayarlanmalıdır.

 

♥  Sulamalar genellikle sabah yapılmalı, drenaj sistemi çok iyi olmalıdır. Ortamın drenajı kötü ise aşırı sulama, ortamdaki havalandırmayı azaltır ve çürümelere neden olur.

♥  Tohumlarının çimlenme gün sayısı 6-10 gün arasındadır.

♥  Bezelye  tohumları çimlenmeye başladığında şeffaf naylon kaldırılır. Ancak belli bir süre ve direk güneşten korunmalıdır.

♥ Bezelye tohumları fide şekline geldiğinde yaklaşık 4-5 cm şeklinde olduğunda bahçe ayrılan esas yerlerine veya yetişeceği daha büyük bir saksı kabına dikilir.

♥ Bezelye fideleri esas yerlerine dikilmeden önce olgunlaştırılmalıdır. Dayanıklı duruma getirilen bezelye fideleri dış ortamda eksi 3C’ye kadar dona dayanır.

♥Pişkinleştirme ile ilgili açıklamalar için https://pratiktarim.com/sebze-fidelerinin-piskinlestirilmesi-nedir/ bşlıklı yazıya bakılabilir.

C. Bezelyede  Fide Dikimi ?

1.Bezelye fidelerin dikimi uygun serin ve rüzgârsız havalarda yapılmalıdır.

2.Bezelye fidesinin daha fazla güneş ışığından yararlanması için dikim yönü kuzey-güney istikametinde yapılmalıdır.

3.Fide dikimlerinde sıralar üzerinde çift dikim yapmanız uzun vadede size hem sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

4.Bezelye fideleri tek sıra ve çift sıra olarak dikilebilir Ancak çift sıra sulama ve hasat açısından maliyetleri azaltacaktır.

5.Bezelye fidelerinin dikimi 5-8 cm sıra üzeri ve 40-70 cm sıra arası olacak şekilde yapılmalıdır.

6.Bezelye fidesi dikimini yaptıktan hemen sonra mutlaka can suyu vermeniz gerekmektedir.