Zirai Mücadele

Bezelye Görülen Külleme Hastalığı Hakkında Bilgi

Menü

Giriş

Külleme (Erysiphe pisi) bezelye bitkisinde  ciddi verim kayıplarına yol açan fungal bir hastalıktır. Eş anlamlısı  Erysiphe polygoni Anamorf,  Oidium erysiphoides ‘dır  Medicago (yonca), Vicia (fasulye), Lupinus (acı bakla) ve Lens cinsine dahil  türler de (Erysiphe pisi)’nin konakçıları arasında  kabul edilir.

Bezelye Külleme Hastalığı

Külleme Hastalığının Bitkideki Belirtileri

Bezelye yaprakların üst kısımlarında beyaz bir  “toz” tabakası ve lekesi şeklinde ortaya çıkıyor. Bu toz lekelerinin altındaki yaprak dokusu zamanla siyaha veya kahverengiye dönebilir. Külleme bitkiyi öldürmez. Vur dediysek öldür demedik misali öldürmez ama bitkide büyük tahribata yol açar.

Bezelyede Görülen Külleme Hastalığın Ekolojik İstekleri

Külleme (Erysiphe pisi) hastalığı  gündüzleri  havanın sıcak ve kurak olduğu  ve  gündüzün aksine gece sıcaklığının  soğuk olduğu zaman daha fazla ürün kaybına neden olmaktadır. Külleme hava ile de  taşındığı için yayılması etkilidir. Kışlaması ve yayılımı kışlık spor şeklinde kleistothesiumlar içerisindeki askosporlar ve konidiosporlar ile bulaşmaktadır. Ekolojik koşullar hastalığın meydana gelmesi ve sporların çimlenmesine çok etkilidir. Konidiosporlar için optimum çimlenme sıcaklığı  20° C’ ye yakındır. Ancak 10-30° arasında bir sıcaklıkta ve daha az nem içeren havada da  çimlenebilmektedirler. Hastalık tohum kaynaklı da olabilir, ancak bu daha az önemlidir.

Külleme Hastalığının Bezelye deki Zararı

Küllemeli bezelye daha az bakla üretecektir. Tad ve kaliteyi külleme hastalığı olumsuz etkileyecektir.

Bezelye Bitkisinde  Külleme Hastalığı ile Mücadele

Ürün aşırı gübrelenmemeli,  azotla bitki kökeni hava almayacak biçimde hızlı büyütülmemeli, bitki havalanmalı. Yavaş salınımlı P,K oranları N azottan yüksek kompoze gübre kullanılmalıdır. Serenade ve Kükürtle mücadelesi yapılır.

Külleme hastalığına dayanıklı Bezelye Çeşitleri

 

Comment here