Zirai Mücadele

Bezelyede Görülen Mildiyö (Peronospora viciae Berk.) Hastalığı

Menü

Giriş

Peronospora viciae Berk. hastalık etmeni yapraklar üzerinde küçük, soluk yeşil veya sarımsı lekeler halinde başlar. Zamanla hastalık ilerlemekte ve lekeler koyulaşmaktadır.  Bezelye yaprağının alt kısmında üstteki lekelerin tam altında, gri veya menekşe renginde bir küf tabakası oluşur. Hastalık ilerledikçe hastalığın şiddetinden yapraklar sararır, sonra kahverengiye döner. Önce yaşlı yapraklar sonra taze ve genç yapraklar kurur.  Zamanla bitki tamamen ölür. Hastalıkla bulaşık tohumlar çoğunlukla çimlenemezler.

Hastalık Etmeninin Ekolojik İstekleri

Hastalığın ortaya çıkması için serin ve nemli hava gereklidir. Hastalık 8–20 ºC arasındaki bir sıcaklık ile altı saat gibi bir süre devam eden yaprak ıslaklığında hızlı gelişir ve yayılır.  Nem % 90’ların altına düşmeye başladığı zaman rüzgâr ve yağmur vasıtasıyla yayılan sporangiumların gelişiminde yavaşlama olur.

Hastalık Etmeninin Yaşam Çemberi

Bezelye mildiyösü Peronospora viciae Berk. bir fungus olup tohumda, toprakta ya da bitki artıkları üzerinde oospor yapısında hayatını sürdürür. Bulaşık toprak en önemli enfeksiyon yeri ve kaynağıdır..  Bitkiye fide devresinde oosporlar yolu ile enfekte olur. Zamanla fungusun bol miktarda sporangiumları yaprakların alt kısmında oluşarak çevredeki bitkilere yayılır. Sporangiumlar rüzgâr ve yağmur vasıtasıyla diğer ortamlara ve unsurlara yayılır. Direkt farklılaşmış miseller üzerinde ya da misellerin oluşturduğu özel çoğalma formları içinde veya üzerinde, spor oluşturarak çoğalmaya sporla çoğalma denir.

Midiyö fungusları bitki dokusunda hücreler arasında veya hücre içinde yaşarlar ve bunlar  hücre içerisine gönderdikleri emeçlerle besin sağlarlar.

Bezelye Mildiyö Hastalığının Belirtileri

 Hastalık fide döneminde de görülür ve bitkilerde sistemik enfeksiyonlar meydana gelir. Bitkide ilk hastalık belirtisi bitkilerin alt yapraklarında görülür. Zamanla bitkinin üst aksamlarına çıkar. Sürgün yaprakları daha açık ve gümüşi renge döner. Daha sonra alt yapraklarda ve de alt yaprağın alt kısmında pembemsi-gri spor tabakası görülür.

Lokal bulaşmalarda yaprağın üst kısmında, küçük, sarımsı ve damarlarla sınırlanmış lekeler ortaya çıkar.   Bu lekelerin altında ise gri spor kitlesi oluşur.   Daha sonra bu lekeler kahverengileşerek kurur.  Çok Şiddetli bulaşmalarda bitkiler solgun, sarımsı-yeşil renkte, bodur ve bükülmüş gibi bir hal alırlar. Bu hastalık bitkinin meyve ve kapsüllerinde de enfeksiyon yapar. Kapsüllerdeki semptomlar ise çok belirgin geniş sarımsı lekeler ile beyaz pamuğumsu misel gelişiminin oluşumudur.

 Etmenin Konukçuları

Etmenin konukçuları bezelye, bakla ve bu bitkilerin yabani formlarıdır.

Hastalığın zararı

Mildiyö özellikle serin ve yağışlı yıllarda, nispi nemin artmasıyla bezelyede ciddi verim kayıplarına neden olur. Bezelye bitkisinde hastalık  nedeni ile bodurlaşma ve kuruma görülebilir.

Kültürel ve kimyasal Mücadelesi

Sık dikim yapılmamalıdır.  Hastalıklı bitki ve meyveler araziden uzaklaştırılıp, derin bir yere gömülmelidir. Hastalıksız temiz tohum kullanılmalıdır. Yağmurlama sulama sistemi ve fazla sulamadan kaçınılmalıdır.   münavebe uygulanmalıdır.  Bulunması halinde hastalığa dayanıklı çeşitler varsa kullanılmalıdır. Yabancı otlarla mücadele yapılmalıdır.

İlaçlı Mücadele. Kimyasal mücadeleye bitkiler kol atmaya başladığında veya çevrede veya bitkide ilk hastalık belirtisi görüldüğü zaman başlanmalıdır.

  İlaçlama zamanı Ekim öncesi tohum ilaçlaması yapmak , ürün döneminde hastalığın bulaşık olduğu sahalarda günlük ortalam  sıcaklığın 15 °C ve oransal nemin %80’nin üzerinde olduğu zaman  ilaçlamaya başlanmalıdır. Hastalığın yaygın olmadığı alanlarda ise ilaçlamaya, çevrede ilk hastalık belirtilerinin görülmesi ile başlanmalıdır.

Comment here