BEZELYENİN DOST VE ARKADAŞ BİTKİLERİ

tarafından
36
BEZELYENİN DOST VE ARKADAŞ BİTKİLERİ

Menü

Giriş

Bezelye fasulye, kereviz, havuç, hıyar, mısır, patlıcan, turp, biber, ıspanak, domates ve şalgam ile arkadaş bitkilerdir. Bu bitkilerle yaşamayı ve büyümeyi sever. Küçük Aile işletmelerince hobi bahçeciliğinde yapılan bahçıvanlıkta bezelyenin iyi bir tamamlayıcı bitki olduğu yukarıdaki adı geçen sebzelerle yan yana ve sarılıcı olanlarla birlikte veya turp salatalıkla birlikte ekilebileceği bilinmelidir. Küçük bahçelerde yetiştiricilikte bilinmesi gereken diğer bir hususta yüzlek kök yapısına sahip olan soğan, sarımsak ve, arpacık, pırasanın bezelye ile geçimsiz olduğu yan yana ve karışık ekilmemesi gerektiği hususudur.

Bezelye ve fasulye bitkilerinin arkadaşlıklarının iyi olduğunu biliyor muydunuz? ve iyi drene edilmiş toprakla güneşli bir yerde en iyi şekilde büyüyebilirler. Bezelye ve fasulye bitkilerini masura veya yükseltilmiş yastıklara ekmek, hem bezelye hem de fasulye açısından olumlu sonuçları olur.

Bezelye bitkisinin azotla zenginleştirerek mamur hale getirdiği bir toprak, birçok bitki ve sebze için elverişlidir. Bezelye bu nedenle yararlı bir komşu, iyi bir dost bitki olarak kabul edilir. Bezelye, sıra sıra ekilen diğer sebze çeşitleri için toprağa gübre eklediğinden diğer sebze sıraları arasına bile ekilebilir ve bu durumda bezelye hasadı kendi gelen hoş bir bonus olarak derilecektir.