Hobi Bahçeciliği

BAHÇEMİZDE SU STRESİNDE ÜRÜNLERİ AZ SU İLE SULARKEN DİKKAT EDECEĞİMİZ 7 KRİTER

 

Bahçemizin Su Günlüğü

Su kısıtı bitkilerde bazı hastalık ve zararlılara karşıda hassasiyeti artırmaktadır. Toprakta nemin azalması bitkilerin kuraklığa zorlanması verimi etkilemekte az mahsülü beraberinde getirmektedir. Bitkler susuzluğa karşı tepki vermektedirler, Bitki su stresinde birçok önlem almaktadır. Bizimde bahçemizde yetirdiğimiz bitkiler kadar, suyun az kullanılması için bazı önlemler almamız su potansiyelinin her gün azaldığı günümüzde elzemdir.

Bahçemizdeki ürünleri sularken dikkat edeceğimiz kriterlerin bazıları aşağıda sıralanmıştır.

1.KRİTER : Bitki deseninde grup çalışmasına yer vermeliyiz. Arkadaş bitkileri yan yana yetiştirebiliriz. Küçük alanlarda mısır, kabak, fasulye iyi anlaşmakta olan sebzelerdir. Bahçemize mısır ekilir. Fasulyeler ona sarılır. Kabak ise fasulye ve mısırın yakınına ekilerek toprağın serin ve nemli kalması sağlanabilir.

Bu bitkilerin ayrı ayrı tek sıra halinde ekilmeleri yarine üçü bir arada ekilmeleri ile  çok daha az su tüketmiş olurlar. Havuç, soğan, pırasa dost bitkilerdir. Gübre ve su masrafı düşer.

2.KRİTER : Malçlı  ekim veya dikim yapmalıyız. Ekim veya dikimden önce veya sonra ürün sıralarımıza plastik  veya  organik malç sermeliyiz. Plastik malçlar hazır ve özel üretilen kaplama naylonlarıdır.

Organik malçlar  ise toprağın üzerini örten  torf, saman artıkları, budanan ağaçların kıyılıp serilmesi, kompost, agril gibi birçok materyali içermektedir.  Malç uygulaması   ot kontrolü ve  su tasarrufu bakımından faydalıdır. Özellikle yaş ahır gübresinin  bitki aralarına toprak üstünden kullanılması koku ve zararlıları celb edeceğinden  toprak altına verilmelidir.Organik madde olduğunda toprakta daha fazla kök büyür.

 

3.KRİTER : Sulama zamanını belirlemeliyiz .Bahçelerinizi sabah erken veya ikindi vakti sulamak suyun buharlaşmasını azaltacaktır.

4.KRİTER : .Bitki gelişme dönemlerine göre sulama yapmalıyız. Sebzeler küçükken az su tüketir. Büyüdükçe su gereksinimi artar. Can suyundan sonra bitkiler büyüdükçe ve sıcaklıklar arttıkca  su miktarını ve sulama sayısını artırmalıyız.

 

  5.KRİTER : .Susuzluğa nispeten dayanıklı sebzeler seçmeliyiz. Su isteği daha az olan sebzelerin yetiştirilmesi kuraklığın aşılmasında yardımcı olur. Pazı, bamya, yer elması, Ravent, baklagil, domates, biber, patlıcan , mısır, kavun, karpuz sebzeleri topraktaki nem eksikliğin kısmen toleranslı büyüme sergileyebilen sebzelerdendir.

6.KRİTER : . Sulama sistemi seçimi önemlidir. Bahçe sulama sistemimizi seçerken damla sulamayı tercih etmeli,  yağmurlama sulama hastalıklara hassasiyeti artırır.

Bitkileri kuraklık stresine yatkın hale getirmenin bir yolu da kök sistemlerini büyütmektir. Bunun için 1-2 defa karık sulaması ile su 40-50 cm’lik toprak profiline inecek şekilde kapsamlı bir derin sulama yapılmalıdır. Bitki kök bölgesinin altında rezerv toprak nemi korunmalıdır. Sulama zamanının tespitinde bitki susuzluk belirtilerini dikkate almanın yanında  kök derinliğindeki toprak nemi de elle kontrol edilmelidir.

  7.KRİTER : Yükseltilmiş yastıklara  ekim yapılabilir.Küçük bahçelerde yükseltilmiş yataklara sırtlara ekim dikim yapılması kök bölgesinde suyun daha çok tutulmasına yardımcı olmaktadır. Yine küçük alanlarda tek sıra dikim yerine gruplar halinde veya altıgen biçiminde toplu ama bitki sıklığı ayarlanmış üretim desenleri oluşturun.

 

Yükseltilmiş yastıklar kenarları tahta veya benzer malzemelerle yükseltilmiş yerleri kapsar. Bu durumda,  su ve gübreler bitkiler tarafından daha ekonomik  olarak kullanılır.

 

Comment here