ÇEMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

tarafından
221
ÇEMENİN SAĞLIĞA FAYDALARI

GİRİŞ

ÇEMEN  (Trigonella foenum- graecum):  Alternatif tıpta uzun zamandır kullanılan bir bitkidir. Hint yemeklerinde sık rastlanan  çemen otunun, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olmakla birlikte, yapılan bazı çalışmalarda çeşitli sağlık yararları olabileceği gösterilmiştir. Bu yazıda çemen otunun sağlığa yararları ve kullanım usulleri hakkında bilgilere yer verilecektir.

1.ÇEMEN BİTKİSİNİN KULLANIM USULLERİ

 1. Şeker hastalığında: Günde 2 defa 1 kahve kaşığı çemen tozu sabah aç karna, gece yatarken 1 su bardağı su ile içilir.
 2. Sesi güzelleştirmek, açmak, göğsü ve boğazı yumuşatmak ve öksürüğü kesmek için: Çemen tohumu hurma ve bal ile pişirilir, süzülür, bol miktarda bal ilave edilerek tekrar kaynatılır, elde edilen macundan 1 çorba kaşığı yemeklerden evvel yenilir, bir müddet devam edilir.
 3. Sırt, ciğer ve dalak ağrılarında: Çemen tozu pişirilip yenilir.
 4. Bağırsak rahatsızlıklarında, bağırsakları yumuşatmak için ve içteki yaralarda: Yemeklerden evvel Çemen tozu bal ile yenilirse faydalı olur.
 5. Rahim ve mesane ağrılarında, Nefes darlığında, Böbrek ve mesane taşlarını parçalayıp dökmek için ve idrar söktürücü olarak:10-12 gr çemen tohumu 1 su bardağı suda 8-10 dk kaynatılır, Günde 1-3 su bardağı içilir.
 1. Cinsiyet organlarını kuvvetlendirmek için: 10-12 gr çemen tohumu 1 su bardağı suda 8-10 dk kaynatılır, Günde 1-3 su bardağı içilir.
 2. Urlarda : Çemen incirle lapa haline getirilir, urların üzerine konulursa urları açar.
 3. Yaralarda: Çemen tozu yaraların üzerine serpilirse yaraları iyileştirir.
 4. Basurda: Çemen tozu lapa haline getirilir, basurun üzerine konulur.
 5. Mafsalların sertleşmesinde, damar ve sinir sertliklerinde: Çemen tohumu tereyağı ile pişirilir, hastalıklı bölgeye sürülürse yumuşatır, sertliklerini giderir.
 6. Saç dökülmesini önlemek, kelliği ve konağı gidermek ve baştaki cerahatı temizlemek için: Çemen tohumu kaynatılır, elde edilen su ile baş yıkanırsa saç dökülmesini önler, kelliği ve konağı giderir, baştaki cerahatı temizler
 7. Kellikte: Kel başa çemen tozu lapa halinde konulursa faydalı olur.
 8. Çemen çayı hazırlama: Çemen otunun tohumları sonbaharda olgunlaştıkları zaman toplanır. 1,5 tatlı kaşığı tohum 1 bardak sıcak suya konulup 10 dakika süreyle ağır ağır kaynatılır. Böylece elde edilen dekoksiyondan günde 3 kez birer bardak içilir.
 9. Sivilcelerde 10-12 gr çemen tohumu 1 su bardağı suda 8-10 dk kaynatılır, elde edilen su ile sivilcelere pansuman yapılır.
 10. Romatizma, gut ve siyatikte: Çemen tozu lapa haline getirilir, bir bezle hastalıklı bölgeye sarılır.
 11. Çıbanlarda, ve iltihapları gidermek için: Çemen tozu lapa haline getirilir, bir bezle hastalıklı cildin üzerine konulur.
 12. Yan Etkisi: Hamileler çemen yememelidir. Düşüğe sebep olabilir.
 13. Saç dökülmelerini önlemek için: Mersin yaprağının suyu çıkarılır, elde edilen su, Çemen yağı ile karıştırılır, saç dipleri bu karışımla ovulursa saç dökülmelerini önler, saçları besler ve parlatır.
 14. .Soğuktan meydana gelen baş ağrısında: Çemen yağı, Gülyağı ile karıştırılır, başa sürülürse ağrıyı keser. Genel  10-12 gr çemen tohumu 1 su bardağı suda 8-10 dk kaynatılır, Günde 1-3 su bardağı içilir.
 15. Genel  0,7-1 gr Çemen toz halinde Bal ile yenilir. Tereyağı ve şekerle birlikte alındığında, dâhili yaraların iyileşmesinde yararlı olduğu saptanmıştır.

2. Çemen tohumunun Sağlığımıza Faydaları

1. Bağırsakları yumuşatır, bağırsakta olan her türlü rahatsızlığı giderir. Bağırsakları temizlemek için lavman halinde kullanılır.

2.Mide ülserinden koruyucu, gaz çıkartmayı kolaylaştırıcı.

3. Dahildeki yaraları geçirir, Tereyağı ve şekerle birlikte alındığında, dâhili yaraların iyileşmesinde yararlı olduğu saptanmıştır.

4.Cinsiyet organlarını kuvvetlendirir, eski devirlerden beri kuvvet verici ve cinsi arzuyu artırıcı olarak bilinen bir bitkidir. Afrodizyak etkisi de vardır.

5. Böbrek ve mesane taşlarını parçalayıp düşürür,

6. Sesi açar ve güzelleştirir,

7. Göğsü ve boğazı yumuşatır. Öksürüğü keser, balgamı söktürür. Veremde faydalıdır, Boğaz iltihabı ve ağrılarında da etkilidir.

8 .Şeker hastalığına faydalıdır. Çemen otu içerdiği 4-hidroksiizolösin bileşen sayesinde Şeker hastalığına ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olan insülinin salgılanmasını düzenlemeye katkı veriyor.

9. Çörek otu içeriğinde bir fitosteroid olan diosgenin maddesi vardır. Bu madde Anne sütünü artırır. Ayrıca magnezyum ve süt kalitesini iyileştirmeye  yardımcı önemli vitamin açısından zengindir.

10.Kalp çarpıntısını önler,

11. Kansızlıkta, raşitizmde faydalıdır,

12. Kolesterolü düşürür,

13.Romatizmada faydalıdır, Vücuttaki iltihabı kurutur,

14. Zayıflatıcıdır

15. Sırt, ciğer ve dalak ağrılarına iyi gelir.

16. Rahim kanserini tedavi eder.

17. Müshildir,

18. Kolikte faydalıdır,

19. Hipertroid tedavisinde yardımcı gıda takviyesi olarak kullanılabilir.

20. Basuru iyileştirmekte faydalıdır

21. Müsilaj sebebiyle yumuşatıcı özelliklere sahip olduğundan öksürük ilacı olarak kullanılabilir.

22. Çemen otu tohumu ya da çayının  menstrüel krampları ve PMS semptomlarını ile ilgili ağrıları hafiflettiği  bilinmektedir.

23. Çemen yağı, bal mumu ile karıştırılırsa elde edilen merhem, soğuktan ileri gelen çatlaklara iyi gelir.

24. Çemen otu içerdiği müsilaj sayesinde mide yanmasına (asit reflü) karşı etkili bir ilaçtır. Yine içeriğindeki lif ve pektin dışkı hacmini arttırır ve kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. Çemen lifi çözünür özelliklere sahip olduğu ve bu sayede bağırsaklardaki suyu kolayca emerek kütlece çoğalıp genişlediği için bağırsaklara baskı uygular ve dışkıları bağırsaklardan geçiren ve bağırsak hareketlerini destekleyen kasılmaları tetikler.

3. ÇEMEN YAĞININ SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

Çemen yağı: Çemen yağı selülitte, sivilcelerde, romatizma ve gutta faydalıdır.  tırnak spazmına ve ateş yanığına sürülürse iyi gelir, vucuda sürülürse her türlü kokuyu giderir.

UYARI

25. Tedavi ve sağlık sorunlarını gidermek için kullanılmadan önce doktora danışılmalı doktor veya ilgili konu yetkili uzmanların yavsiyeleri doğrultusunda kullanılmalıdır. Bu yazı bilgi amaçlıdır. Pratikteki uygulamalardan site ve yazarı sorumluluk taşımaz