DOMATES BESİN DEĞERİ

tarafından
96
DOMATES BESİN DEĞERİ

GİRİŞ

Domates sağlıklı beslenme planına iyi bir katkı sağlayan lezzetli ve besleyici bir besindir.

1. Domatesin Besin Değeri Nedir?

Aşağıda 100 gram domateste yer alan kimyasal bileşenlere yer verilmiştir.

Domates, glisemik indeksi düşük olan, düşük kalorili, az yağlı, nemlendirici özelliklere sahip bir meyvedir.

Domatesin Besin Değeri İle   İlgili Kısa Bilgiler

 Domates kaç kalori?

100 gram domates 18 kaloridir. Domates kolori bakımından düşük kalorilidir. 100 gram domates, %73’ü karbonhidrattan, %18’i proteinden ve %9’u yağdan elde edilen 18 kalori sağlar.

Domates Vitamin İçeriği Nedir? Domateste hangi vitaminler var?

Domates en ucuz ve en bol kapsamlı bir vitamin kaynağıdır. Domateste A vitamini, B1-B2 vitaminleri, C-E vitamini, K vitamini, nikotilamid asidi, folat  vardır.

Domateste A, B1, B2, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Domatesin yararlı maddeleri yüksek oranda C vitamini, folat ve K vitamini varlığıdır.

Domates Mineral İçeriği Nedir? Domateste Hangi Mineral Var?

Magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir, bakır, fosfor, klorür vardır.  Domateste ayrıca iyot bileşikleri vardır.

Domatesin Lif İçeriği

Domatesler mükemmel lif kaynağıdır. Domatesin diğer bir öne çıkan özelliği de lif içeriği fazla şeker içeriği düşük olmasıdır. Bu durum diyet yapanların domatesi menülerine alabileceklerini gösterir.

 Domatesin Şeker Oranı Ne kadardır? Domates Şeker İçerir Mi?

Domateste şeker, glikoz ve früktoz hâlinde bulunur. 100 gram domates 3,9 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratların 2,6 gramı doğal olarak oluşan şekerlerden ve 1,2 gramı liflerden gelir.

Domatesler düşük glisemik indeksli bir gıda olarak kabul edilir.

Domatesin Asit Oranı Nedir?

Domateste asit olarak limon ve elma asidi bulunur. Taze olgun domateslerde ortalama % 0,3 oranında asit vardır. Domatesin Tat ve asitlik düzeyi, yetiştirme koşullarına ve hasattaki olgunluğuna göre değişir.

Domatesin Kuru Madde ve Su Oranı Nedir?

Kuru madde boranı % 4-7, su oranı % 93-96’dır.

Domatesin Likopen İçeriği Nedir?

Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesidir. Domates  içerdiği likopenle birlikte , beta karoten ve flavonoidler ile diğer fenolik bileşikler gibi  beslenme ve insan sağlığı için önemli biyoaktif bileşikleri içermektedir.

Likopen, özellikle yağdan zengin dokular olan deride, karaciğerde, testislerde ve prostatta bol miktarda bulunur. İlim insanları, domatesteki likopenin anahtar antioksidan olduğunu düşünüyor.

Domatesin Solanin İçeriği

Olgunlaşmamış ham domates meyvelerinde solanin isimli zehirli bir madde bulunmaktadır. Bu zehirli bileşen baş ağrısı ve hafif sersemlik yapmaktadır. Bundan dolayı olgunlaşmamış domates meyvelerini yememek gerekir.

3.. Domates Suyunun Besin Değeri Nedir?

250 ml yani bir bardak domates suyu günlük gereksinim duyduğumuz A vitamininin % 22’sini, C’nin % 74’ünü, vitamin K’nın % 7’sini, B1 ve B3 vitaminin % 8’ini, folatın %12’sini, potasyumun elementinin ise % 16’sını karşılar.

Likopenin en zengin kaynağı ise domates suyu ortalama bir su bardağı domates suyunda 20 mg likopen vardır. Likopenin günlük alım dozu 25-75 mg. Günde  1-2 su bardağı domates suyu alınabilir.  Hazır olanlarda sodyum ve tuz oranı da yüksek olabilir.

NOT:

Bu  sitemizdeki tüm bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

KAYNAK

https://www.tat.com.tr/likopen/likopen-nedir