DOMATES SEBZE Mİ MEYVE Mİ?

tarafından
228
DOMATES SEBZE Mİ MEYVE Mİ?

DOMATES SEBZE Mİ MEYVE MİDİR?

Sebzeler, bitkilerin pişirilerek ya da çiğ olarak yenilen başta yaprak olmak üzere,  gövde ve kök gibi kısımlarına denir. Meyve ise bitki çiçeklerinde yumurtalığın gelişmesiyle oluşan ve tohumları taşıyan organdır.

Domates bitkisinin yenilen kısmı, botanik olarak meyve olarak tanımlanır.

Domatesinde aralarında bulunduğu çoğumuzun sebze olarak bildiği bazı bitkiler,  botanik biliminde meyve olarak tanımlanmaktadır. Örnek olarak patlıcan, Domates, kavun, kabak gibi sebzelerin yenilen organları, botanik biliminde meyve olarak sınıflandırılır.

DOMATES MEYVESİNİN KISIMLARI

Domates, domates sebzesinin üzümsü bir meyvesidir. Meyvenin iç kısmında perikarp, meyve gözleri, plasenta, kolumella ve tohum yer alır. Domates meyvesinin en dış kısmına pericarp (meyve eti) denir. Pericarpın içinde iki karpelli MEYVE boşluğu vardır.

Meyvenin iç kısmında perikarptan sonra karpel adı verilen meyve gözleri (boşluk) vardır. Bu gözler sera ve sanayi çeşitlerinde ikişer tanedir. Tarla çeşitlerinde karpel sayısı daha fazladır. Karpeller birbirinden septun adı verilen karpel duvarı ile ayrılır. Bu septum yapısı bazı çeşitlerde çok belirgindir. Tohumlar gözler (karpel, lokul) içinde bulunurlar. Tohum çimlenmelerini önleyici kaygan (jela- tinimsi) bir sıvı içinde muhafaza edilmişlerdir.

Domates meyvesinin orta kısmına kolumella denmektedir.  Plasenta ise perikarp tohumlara bağlayan kısımdır.  Karpellerin birbirinden ayırımını kalın ve etli bir septum sağlar. Tohumlar oldukça belirgin fimiculuslarla (tohum taslağını plasentaya bağlayan sap) plasentaya bağlanmışlardır.

Perikarp meyve eti, exocarp, endocarp, mesocarpdan oluşur.  Perikarp meyve eti, exocarp, endocarp, mesocarpdan oluşur.

Sebzelerin Tüketilen Kısımlarına Göre Sınıflandırılmasında Domates bir meyvedir.

Domates meyveleri yenen sebzeler grubu içinde yer alır. Bu grubun diğer üyelerini ise Biber, Patlıcan, Hıyar, Kabak, Kavun, Karpuz oluşturmaktadır.

SEBZELEERİN TÜKETİLEN

KISIMLARI 

 SEBZELER
Kuru veya  taze tohumları yenen sebzeler Bakla, Bezelye, Fasulye, Barbunya
MYVESİ YENİLEN SEBZELER DOMATES, BİBER, PATLICAN, KAVUN,

 KARPUZ, KABAK, HIYAR

 

Yumruları yenen sebzeler Patates, Yer Elması
Yalnız sürgünleri yenen sebzeler Kuşkonmaz
Yaprakları yenen sebzeler Marul, Lahana, Ispanak, Pazı, Semizotu
Çiçek ve Çiçek Tablası Yenen Sebzeler Karnabahar, Brokoli, Bamya, Enginar
Soğan ve sürgünleri yenen sebzeler Pırasa, Soğan, Sarımsak
Kökleri yenen sebzeler Havuç, Turp, Kırmızı Pancar, Şalgam, Kereviz
Kokulu otlar- yaprakları yenen sebze. Maydanoz, Dereotu, Nane, Tere, Roka

Botanik Sınıflandırmaya Göre Domates Bir Meyvedir.

Sınıflandırma bilimcisi Linne tarafından bitkiler bilimsel Özellikleri, (Botanik yapıları) dikkate alınarak gruplandırılmıştır.   Bu gruplandırma  biçimi en yaygın olarak kullanılan botanik sınıflandırma  olmuştur.

Bu sınıflamada takson olarak tür esas alınmıştır. Bitki türlerinde de temel ayırım ölçütü olaraktan türlerinde çiçek yapıları öne çıkan kriter olmuştur.

Yazımızın da konusu olan domates meyve midir? Sorusununda cevabı bu  bölümde yer almaktadır. Bir meyvenin yapısını oluşturan pericarp tümü ile yumuşak ise üzüm, biber, domates meyve türlerinde olduğu gibi bu tür meyvelere üzümsü meyveler (berry) denir.

Bu duruma göre gerçekte Domates üzümsü yapıda bir meyvedir. Ülkemizde domates bitkisi sebze olarak sınıflandırıldığından şu şekilde bir ifade kullanılabilir. Domates meyvesi yenilen üzümsü yapıda bir sebzedir.

Diğer meyve tanımları ise aşağıda verilmiştir.

Pericarpın farklılaşarak ve sert ve tek bir yapı halini aldığı fındık, ceviz, kestane gibi meyvelere sert kabuklu meyveler denilmektedir

Pericarpın üç ayrı tabaka halinde farklılaşarak meyve kabuğu,  sulu meyve eti ve tohum kabuğu gibi üç yapının görüldüğü şeftali, erik, kiraz, kayısı, vişne gibi meyveler ise sert Çekirdekli Meyveler denir.