DOMATESİN FAYDALARI

tarafından
112
DOMATESİN FAYDALARI

DOMATESİN FAYDALARI

Domatesin besin içeriğnin en önemli bileşeni likopen maddesinin varlığıdır. Likopen ’in kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltıcı etkisi olduğu birçok literatürde yayımlanmıştır. Bu makalede göz sağlığından bağırsağa , ciltten kalp sağlığına kadar bir çok faydaları olan  domatesin faydaları hakkında maddeler halinde genel bir değerlendirme sunulacaktır.

Domatesin Bağışıklık Sistemine Etkileri Nelerdir?

Domates zengin besin içeriği ile insan vücudunun bağışıklık sistemini güçlendirdiği, çeşitli kanser türlerinin riskini azalttığı bildirilmektedir.

Yüksek C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminizi güçlü tutar. Güçlü bir antioksidan olan likopen zenginidir.

Domates fenolik içeriği ve yüksek antioksidan aktivitesinden dolayı bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır (Raffo et al., 2006; Toor et al., 2006; Singh et al., 2007;

Domatesin Prostat Kanseri Üzerine Faydaları

Domatese kırmızı rengini veren likopen maddesidir. Likopen domateste bulunan bir antioksidandır.  Likopen ketçap veya konserve domates gibi işlenmiş domates ürünlerinde daha fazla bulunur.

Domatesin likopen içeriği ile prostat kanser riskinin azaltılması arasındaki bağ olumlu yönde ilişkilendirilmektedir.

Likopen besini kanser hücrelerinin gelişmesini ve yayılmasını önlemeye katkısı bulunan değişik biyokimyasal vasıtalar üzerine etkide bulunur.

Araştırma sonuçları, likopenin kansere kasrşı olduğunu gösteriyor. Prostat, yumurtalık, akciğer ve mide kanseri için koruyucu bir etki gösterdiği belirtiliyor.

Domatesin Kalp Sağlığına Yararları

Domates başta potasyum elementi içermektedir.  Potasyumun ise vücudumuzda kan basıncını düşürmede etkili olduğu iyi bilinmektedir. Domates kas kasılmalarına karşı olup kan basıncınızın düzenlenmesinde önemli rol oynar.

Birçok çalışmaya göre domatesin likopen içeriği kalp sağlığının korunmasında kompoze yararlar sağlamakta olup Ayrıca kalp hastalıkları ve krizi riskini düşürmeye yardımcı olmada diğer antioksidan bileşenlerle  ( vitamin A, E ve C gibi)  sinerjik olarak çalışmaktadır.

Kolesterol canlı vücudunda bulunan yağımsı bir maddedir. Domates üzerine yapılan bir kısım çalışmalarda domates likopeni ile oksitlenmiş LDL((düşük yoğunluklu lipoprotein))  ve arteriyel plak (damar sertliği) azalması arasında bir ilgi bulunduğunu göstermektedir.

Domates ve Göz Sağlığı

Domates oldukça yüksek düzeyde sayılabilecek A vitamini, daha spesifik olarak lutein ve zeaksantin kaynağıdır. Lutein ve zeaksantin karotenoidleri bakımından zengin gıdalar ise katarak hastalığına  karşı koruyucu özellik taşırlar. A vitamininin bu iki formu (lutein ve zeaksantin)  retinada birikir ve yaşa bağlı makula dejenerasyonunu önler.

Domates tüketmek (zeytinyağlı salata gibi), iyi görüş için çok önemli olan yağda çözünen (ADEK) vitaminlerin alımını ziyadeleştirir. Temel olarak Lutein – Zeaksantin  insan gözünün yapısında, gözün retina tabakasında bulunurlar.

Araştırmalar, lutein ve beta karoten de içeren domatesin katarakt ve sarı nokta gibi hastalıklara karşı gözleri koruduğunu gösteriyor.

 

Domatesin Güneş Işınları Hasarına Etkisi ve Cilt Sağlığına Faydası

Domatesi düzenli olarak tüketmek, cilt ve saç sağlığı açısında da oldukça faydalıdır.

UV ışınları, dünyaya ulaşan güneş ışınlarının %5’ini teşkil eder. UV ışınları UVC, UVA ve UVB gibi türleri bulunur. Burada UVC ışınlarını ekseriyetle ozon tabası engellerken, UVA ve UVB ışınları yerküresine ulaşır ve cilde etki eder.

Burada domatesin sahip olduğu besin içeriğinin, UVB hasarının bazı etkilerine karşı koruyucu olduğu belirtilmektedir.

Domates ve ürünlerinin yalnız başına cilt kanserini önlemek için bir iddiası olmasa da menülerimizde domatesin yer bulması vücudunuzun belirli türdeki güneş ışınlarının tehlikelerine karşı direncini güçlendirebilir. Bir araştırma sonucuna göre, domates ve zeytinyağı ikilisinin beraber tüketilmesi güneş ışınlarının zararlarından korurken cildin yapısını sağlam ve genç kalmasını sağlayan kolajen üretimini artırıyor.

Domatesin Şeker Hastaları İçin Faydası

Domatese kırmızı rengini veren likopen adlı antioksidandır. Domates  tip 2 diyabete karşı koruyucu bir besindir.  Domatesin, diyabetin vücuda verdiği oksitik stresi azalttığı söylenmektedir.

Domates tüketmenin,  yine diyabet hastalığından ileri gelen bu hastalığa  bağlı olarak gelişen tüm iltihabı, aterosklerozu (damar sertliği)  ve doku hasarlarını azaltması noktasında faydaları vardır.

Ayrıca şeker hastaları için olasılıklı hale  gelen kalp krizi ve felç riskine karşı da tüketilmesi önemlidir.

Domateste şeker, glikoz ve früktoz hâlinde bulunur. 100 gram domates 3,9 gram karbonhidrat içerir. Karbonhidratların 2,6 gramı doğal olarak oluşan şekerlerden ve 1,2 gramı liflerden gelir.

Domatesler düşük glisemik indeksli bir gıda olarak kabul edilir.

 

Domatesin Sindirim Sistemindeki Etkisi

Domates bağırsakların çalışmasını kolaylaştırarak, sindirim sistemi üzerine olumlu etkilerde bulunur. Domatesin su ve liften oluştuğu için hazımsızlığa karşı yardımcı olduğu biliniyor.  Kabızlık sorunu olanların beslenmelerinde yer vermesi destek olabilir. Ancak bazı kişiler için pişmiş domates asidik yapısı nedeniyle reflü veya hazımsızlığı tetikleyebilir.

Pişmiş domates zeytinyağıyla birleşirse sindirim sisteminden kan dolaşımına kadar yüksek bir etkiye sahip.

Domatesin Faydaları Özet

İlim İnsanları, domatesteki likopenin anahtar antioksidan olduğunu düşünüyor. Domates bir biyo-koruyucu güç olan Likopen içerir.

Taze domatesle birlikte domates suyu, domates salçası, ketçap, domatesli yemekler ve v.b. domates ürünleri antioksidan olarak likopen içerirler. Bu likopen antioksidanı serbest radikallerle savaşımda büyük bir güce sahip olarak pozisyon alırken başka antioksidan özellik gösteren kimyasal maddelere de katkı sağlar.

Birçok kimyasal reaksiyona katılan likopen, C ve E vitaminlerinin antioksidan etkinliklerinde destekleyici görevler ve güçlendirici yararlar sağlar. Burada Likopenin, C ve E vitaminiyle olan birlikteliği bir büyük sinerji meydana getirir. Bu üçlü sigaranın, güneş ışınlarının, çevresel radyasyon ve kimyasalların, ozon gazlarının doku hasarı yaratan etkileri ile mücadele eder ve onların zararlarını çok büyük ölçüde azaltır.

DOMATES SUYUNUN FAYDALARI

Domates suyu bağırsak hareketlerine, safra kesesine faydalı etkiler yaparken ve aynı zamanda mide suyunu çoğaltmakta ve kan basıncını da azaltmaktadır.

Yan etkiler

Alerjiler

Çiçeklerin polenlerine karşı alerji hassasiyeti yaşayan kişilerde domates yedikten sonra ağızdan alerji durumu gelişebilir. Belirtiler ağız, kulak veya boğazda kaşıntı veya dudak, ağız, dil ve boğazın şişme şeklinde kendini gösterebilir. Bu hallerde doktor tavsiyeleri çerçevesinde hareket edilir.

Domatesler doğal olarak asidiktir. Domateste asit olarak limon ve elma asidi bulunur.

Asit reflü veya mide ekşimesinde domates ve domates ürünlerini tüketimi alımınızı sınırlı ve kontrollü olabilir. Bunun danışmak gereklidir.

DOMATES KÜRLERİ VE DOMATESİN KULLANIM USULLERİ

1. Cild Kaşıntılarında: Domatesin suyu çıkarılır, elde edilen su kaşınan cildin üzerine sürülür.

a Beyaz çamaşırlardaki mürekkep lekeleri Domates suyu ile ovularak çıkarılır.

b Baş ağrısında ve romatizmada: Yeşil Domatesten şurup yapılıp içilirse baş ağrısını giderir, romatizmaya iyi gelir.

c Domates suyu aynı miktar kereviz suyu ile içilirse bütün organların çalışmasını ve tamirini sağlar.

  1. Egzama ve isilikte: domates ezilir, hastalıklı cilde lapa şeklinde konulur.
  2. Nasırda: Domates dilimlenir, nasırın üzerine sarılır, 10-12 saat bekletilir, gerekirse bir defa daha kullanılır.
  3. Arı ve böcek sokmasında: Domates yaprakları elle ezilir, sokulan yerin üzerine konulur.
  4. Üzüm ve meyveleri arı ve sineklere karşı korumak için: oraya yakın bir yere birkaç kök Domates saksı içinde dikilmelidir.

 

Bu  sitemizdeki tüm bilgiler kişileri tanı ve tedaviye yönlendirme amacı taşımaz. Tanı ve tedaviye yönelik tüm işlemlerinizi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.