Tarla BitkileriZiraat Okulu

EKİM NÖBETİ, MÜNAVEBE VE ROTASYON DENİLİNCE AKLA MERCİMEK GELİR

GİRİŞ

Yemeklik tane baklagiller içerisinde yer alan mercimek, içerdiği protein oranının yüksek olması nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Kurak bölgelerde ekim nöbetine girerek hem üreticiye hem de ülke ekonomisine ek gelir sağlamaktadır. Kışlık ve yazlık ekime uygun mercimek çeşitleri bulunmaktadır. Kışlık, yazlık ve erkenci olduğundan EKİM NÖBETİ, MÜNAVEBE VE ROTASYONDA aranan ve maharetli bir bitki konumundadır. Türkiye’de nadas alanlarının daraltılmasında etkin katkıları ile rüştünü de ıspatlamış durumdadır.

Mercimek Tarımında Uygulanan  Ekim Nöbeti Nedir?

Mercimek yetiştiriciliğinde münavebe sulu ve kuru yetiştiricilik sistemine göre farklı uygulanmaktadır.  Sulu koşullarda Mercimek-Mısır veya Mercimek-Pamuk, Buğday-Mısır/Pamuk münavebesi yaygın biçimde yapılmaktadır.  Kuruya ekimde uygulanan ekim nöbeti ise Hububat-Mercimek rotasyonu şeklindedir.

Kuru tarım sahalarında tahıl- nadas uygulaması ( bir yıl hububat ekimi, bir yıl tarlayı boş bırakma)  yerine mercimek yetiştiriciliğine karar vermek en doğru seçim olacaktır. Burada işletme sahibi kazanacaktır. Tahıl, mercimek, toprak ve işletmeci kimse zarar etmeyecektir.  Mercimek ekildiğinde mercimekten elde edilen kâr ile birlikte tahıl bitkisinden de verimde herhangi bir azalma olmadan ürün hasat edilecektir. Mercimek, nadas alanlarının azaltılmasında ideal bir bitkidir.

Mercimeğin Ekim Nöbetindeki Yeri

Orta Anadolu’da ve GAP Bolgesinde Nadasa Alternatif Bitki Hangisidir.

Orta Anadolu’da nadasa alternatif olarak fiğ ve kışlık mercimek bitkisi ön bitki olarak tavsiye edilmiştir. (Meyveci ve arkadaşlarının (1987)) Aynı araştırmacılar orta Anadolu’da alternatif münavebe bitkisi araştırmalarında en yüksek buğday veriminin nadas-buğday-yazlık mercimek-buğday dörtlü ekim nöbetiyle elde ettiklerini yayınlamışlardır.  Özellikle kışlık mercimek kök sistemi sayesinde toprağın organik maddesini varsıllaştırdığında ekim nöbetinde birincil tavsiyesi olan bir bakagil bitkisidir. Araştırmalar GAP bölgesi için buğday tarımında buğday için en iyi ön bitkinin mercimek ve nohut olduğuna işaret etmektedirler.

Ülkemizin kuru tarım sistemi ile üretim yapılan tarım alanlarında nadasın kaldırılmasında  nohut ve mercimek bitkisinin, sulu tarım yapılan arazilerinde fasulye, bakla, bezelye ve börülcenin ekim nöbeti içerisinde bugünkünden daha fazla üretilme olanağı bulunmaktadır. Not Sulu tarım alanlarında ekim sırasına giren mercimekte mümkün mertebe sulama yapılmamaktadır.

Comment here