Ziraat Okulu

EKİNOKS (GÜN EŞİTLİĞİ) VE GÜN DÖNÜMÜ NE DEMEKTİR? GECE GÜNDÜZ EŞİTLİĞİ VE GÜN DÖNÜMÜ NE ZAMANDIR?

MENÜ

Bu makalede 1. Ekinoks Ne Demektir?, 2. Güneş Işınlarının Ekvatora Dik gelmesi, 3. Güneş Işınlarının Dönencelere Dik Gelmesi, 4. Kuzey Yarım Küre İçin Ekinoks Ve Gün Dönümü Bilgileri, 5. Gün Eşitliği Ve Gün Dönümünü Tarihleri, 6. Ekinoks Ve Gün Dönümü Tarihleri konularına yer verilmiştir.

1. Ekinoks Ne Demektir?

Ekinoks, zaman olarak gündüz ve gecenin eşit olması anlamına gelir.

 2. Güneş Işınlarının Ekvatora Dik Gelmesi

Güneş ışınları yılda iki kez 21 Mart ve 23 Eylül tarihlerinde Ekvator’a dik, 90 derecelik bir açıyla düşer ve yarım küreler için bahar mevsimlerinin başlangıcını müjdeler. Yarım küremizde 21 Mart ve 23 Eylül ekinoksları sıra ile ilkbaharın ve son baharın başlangıcı anlamına gelir. Bu tarihin diğer anlamları da şöyledir: 1.  Güney Kutup Noktası’nda altı aylık gece, Kuzey Kutup Noktası’nda ise altı aylık gündüzün başlangıcı olur. 2. Aydınlanma çemberi kutup noktalarında teğet geçer ve Güneş her iki kutup noktasında da görülür.

3. Güneş Işınlarının Dönencelere Dik Gelmesi

Güneş ışınları yılda iki kez Ekvator’a, birer kez de dönençelere dik açıyla gelir.21 Haziran’da Ekvator’un 23o 27’ kuzeyindeki Yengeç dönencesine ve 21 Aralıkta ise yine Ekvator’un 23o 27’ güneyindeki Oğlak dönencesine güneş ışınları dik gelmektedir. Öğle vakti güneş ışınlarının en az enerji kaybı ile veya en yüksek performansla atmosferden geçip dünyaya yüzeyine ulaşabildikleri durumdur. Bu nedenle dik gelen ışınlar hem daha fazla ısınma (kızılötesi), hem de daha fazla güneş yanığına (morötesi) sebep olur.

4. Kuzey Yarım Küre İçin Ekinoks Ve Gün Dönümü Bilgileri

5. Gün Eşitliği Ve Gün Dönümü Tarihleri

6. Ekinoks Ve Gün Dönümü Tarihleri

 

Comment here