FidanHobi Bahçeciliği

İyi Bir Karpuz Fidesi Seçiminde Aranan Kriterler Ne Olmalıdır?

GİRİŞ

Fideden karpuz yetiştiriciliğinde  ya kendi ürettiğimiz fidelerle yada hazır fidelerle çalışılmaktadır.  Karpuz üretiminde kullanılan hazır fideler genellikle tray, megashin, plato gibi isimleri olan üretim tepsilerinde (straphor) yetiştirilip satılmaktadır. Karpuz fidelerinin kanulduğu  straphorların  üçü 1 m2 yer kaplar.  Kavun, karpuz, kabak, hıyar gibi büyük kotiledonlu sebzeler için bu straphorların 150’lik (4×4) veya 77’lik, 45’lik olanları (gözlü, hüçreli) kullanılır.

İyi Bir Karpuz Fidesi  Seçiminde Aranan Kriterler Ne Olmalıdır?

Başarılı üretim için en önemli konulardan birisi sağlıklı ve pişkin fide ile çalışılmasıdır.  Pazardan yada marketten bir karpuz meyvesi seçerken gösterdiğimiz özeni  10 dekar alana dikeceği 8-10 bin fide için göstermeyi bazen es geçebiliyoruz. Hazır fide satın alırken alacağımız fidenin özellikle sağlıklı  pişkin fide olmasını, yaşlı ve hızlı büyütülmüş ince yapılı fide olmamasını satıcıdan veya üreticiden açıkça talep etmeyi ihmal etmemeliyiz.

1. Yetiştirme sürecinde gıda eksikliği veya yanlış yetiştirme belirtileri gösteren cılız, boya kaçmış, yaprakları sararmış fidelerle dikim yapılmamalıdır.

2. Fidenin gövdesi, yaprakları ve kök kısmı sağlıklı ve sağlam olmalıdır.

3. Fide çok yaşlı veya az yaşlı yani çok genç olmamalıdır. Yaşlanmış  kabakgil ve lahanagil fidelerinin tarlaya  dikilmesi tutma oranları ve ürün verimliliğini olumsuz etkilemektedir

4. Dikimi yapılacak fideler pişkinleşmiş, gövdesi kalın, boyu, gövde kalınlığı ve kök yoğunluğu ile orantılı, boğum araları ne çok kısa nede çok uzun, rengi düzgün   fideler olmalıdır.

 

Comment here