Havuç Bitkisinin  Sağlığımıza   Faydaları ve  Sağlık Açısından Önemi Nedir?

tarafından
150
Havuç Bitkisinin  Sağlığımıza   Faydaları ve  Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Menü

A. Havucun  Sağlığımıza   Faydaları

B. Havucun Sağlık Açısından Kullanım Usulleri

C. Havuçtan  Diğer Faydalanma Şekilleri

Giriş

HAVUÇ, yeregeçen, keşür, pörçüklü, yer kazığı adlarıyla da bilinir. Maydanozgiller familyasından, kazık köklü, 2 yıllık, tarımsal yetiştiriciliği yapılan, yumuşak tüylü, parçalı yapraklı, beyaz ve pembe çiçekli, kökleri yenilebilen bir bitkidir.

A.Havucun  Sağlığımıza   Faydaları 

1.Havuçta bulunan antioksidanların sağlığımıza faydaları

 Havuçtaki antioksidanlar, vücudu kardiyovasküler hastalıklardan ve kanserden korumaya  ve kan şekeri seviyelerini düzenlemeye yardımcı olur.

Havuç kansere faydalıdır. Beta karotin kansere neden olan serbest radikallari engelliyor ve bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

2.Havuç içeriğinde yer alan Lif girdisinin diyette önemi

Havuçta bol miktarda bulunan Beta karoten vücudumuzda tokluk hissini uyandırarak iştahın kontrolünde yardımcı olmakta ve aynı zamanda ve metabolizmayı hızlandırmaktadır. Hem bu açıdan hemde çiğ ve pişmiş havuçtaki lif içeriğinden dolayı havuç, herhangi bir diyet önermesinde sağlıklı bir katkı elemanıdır. Havuç diyet lifi, daha küçük oranlarda hemiselüloz , lignin ve nişasta içeren çoğunlukla selülozdan oluşur

3.Beta-Karotin yaşlılıkdan mütevellit görme zayıflığından koruyor. 

A vitamini beta karoten ve retinol olmak üzere iki ayrı bileşik halinde besinlerde bulunur. Bunlardan Retinol hayvansal kaynaklı gıdalarda yer alırken beta karoten bitkilere renk veren bir pigmenttir ve doğada daha çok sarı, yeşil, turuncu renge sahip meyve ve sebzelerde bulunur.

ABD’de yapılan araştırmalara göre havuçta da bulunan lutein maddesinin, görme kaybının en yaygın nedeni olan yaşa bağlı makula dejenerasyonuna (Sarı Nokta Hastalığı) karşı önleyici etkisi olduğu gözlemlenmiştir.

4.Havucun  ağız ve cilt sağlığı üzerine etkileri

Havucun diş ve kemik gelişimine,  faydaları bulunmaktadır. Dişetlerini güçlendirir, yüz ve boyun kırışıklıklarını giderir. Beta karoten kimyasalları  vücuttaki nöronal ve görme fonksiyonların,  ve cilt sağlığının korunmasında önemli rol oynayan A vitaminine dönüştürülür.İnsan  yüzünde  meydana gelen sivilcelere havuç suyu faydalıdır.

Havuçta bol miktarda bulunan  A vitamini noksanlığında ağız sağlığı ve cilt sağlığı etkilenir. Dilde ve ciltte morarma ve çatlama a vitamini eksiklik belirtileridir.

5.Havuç bitkisinin Kalp ve damar sertliğine faydaları bulunmaktadır.

Kalp krizi geçirme ve felç olma riskini azaltır. Kandaki kolesterol düzeyinin kolayca düşürülmesine yardımcıdır. Kireçlenmelerde faydalıdır.. Vücuttaki zararlı maddelerin vücudumuzdan atılmasına etki ederek kanı temizler. Kansızlığı giderir.

Havuç etle yenilirse etin ürik asidini temizler, idrarı söktürür, vücuttaki zehirlerin dışarıya atılmasını sağlar.  Gutta faydalıdır.

6.Havucun hafızanın güçlenmesi ve anlama yeteneğinin artmasında etkileri

Havucun alzheimer hastalığına karşı faydaları bulunmaktadır. Havucun alzheimer hastalığını koruyucu, geciktirici, azaltıcı özellikleri vardır. Hafızanın güçlenmesi ve anlama yeteneğinin artmasında beta karotenin önemli rol üstlendiği ve beta karoten içeren sebze ve meyvelerin dengeli ve düzenli tüketiminin  zihin sağlığına faydalı olduğu  vurgulanmaktadır.

7.  Literatürlerde havucun menenjit ve beyin iltihabı ile gebelikte düşüğe neden olan listerya adlı maddenin etkilerini azalttığı yer almaktadır.

Sarılıkta ve karaciğer hastalıklarında faydalıdır, karaciğeri güçlendirir.Havuç, karaciğerin yakın dostudur.

8. Zengin kimyasal bileşim ve 100 g’da 35 kcal gibi düşük kalori içerği, havuçlara insan diyetinde önemli bir yer sağlar.

9. Havucun Sağlığımıza Diğer Katkıları

Havuç: B vitaminlerinden çoğunluğunu içerir. Bu içeriği ile sinir ve kas sistemlerinin çalışmasına katkıda bulunur, hematopoeze oluşumuna katılır.

Havuçta bulunan kobalt (2 μg), vanadyum (99 mcg), iyot 5 (mcg), manganez 0.2 (mg) iz elementleri varlığı ile endokrin sisteminin  düzenlenmesinde yer alır.

Adet kanını söktürür, ifrazatını artırır. Anne sütünü çoğaltır. Meniyi çoğaltır. Yelleri çıkarır, sesi açar. Böbrekleri çalıştırır, böbrek taşlarını aşındırarak küçültür ve döker.

Havuç akciğer kanserine yakalanma riskini azaltmaktadır. Balgamı keser, bronşitte, öksürükte, akciğer hastalıklarında, boğmacada faydalıdır. Havuç suyu, vücuttaki zehirli maddelerin dışarı atılmasını sağlarken,  süt ile birleştirilmiş havuç suyu astım, bronşit, ses kısıklığı ve öksürüğe faydalıdır..

Pekliği giderir. Hazmı kolaylaştırır.  Mide ağrılarında, mide ve onikiparmak barsağı ülserinde faydalıdır ve bu hastalıktan muzdarip olanlar  dengeli bir ölçüde havuç suyu içmeli veya haşlanmış havuç yemelidir.

Havuç tohumları suda kaynatılır elde edilen su süzülüp  içilirse, bol idrar söktürür. Ay halinin kolay olmasını sağlar. Havuç tohumu ve anason karışımından elde edilen  çay içilirse, erkeklik gücüne fayda sağlar.

B. Havucun Sağlık Açısından Kullanım Usulleri 

Aşağıdaki tabloda havucun Sağlık Açısında Kullanım Usulleri maddeler halinde verilmiştir.

C. Havuçtan  Diğer Faydalanma Şekilleri

Havuç etle yenilirse etin ürik asidini temizler.

Romatoid artritte, her türlü romatizmada  ve nevraljide, 60 gr zencefil, 60 gr havlucan, 60 gr tarçın, 60 gr defne tohumu, 60 gr ısırgan tohumu, 60 gr havuç tohumu, 60 gr ardıç tohumu, 60 gr pırasa tohumu toz halinde ,120 gr çam fıstığı, 1-1,5 kg bal ile macun yapılır,  günde 3 tatlı kaşığı yenilir.

Romatoid artritte, ayrıca 60 gr defne tohumu, 60 gr ısırgan tohumu, 60 gr havuç tohumu, 60 gr ardıç tohumu 350-400 gr bal ile macun yapılır. Günde 3 tatlı kaşığı yenilir.

Vücuttaki diğer yelleri defetmek için,  50 gr havuç yaprağı, 100 gr siyah üzüm, 1 Lt suda kaynatılıp süzülür. Günde 3-5 su bardağı içilirse mide ve bağırsak yellerini, vücuttaki diğer yelleri ve basur yelini defeder.

Kadınlarda göğüslerde meydana gelen sertliklerde, havucun suyu çıkarılır, elde edilen suya bir bez batırılır, göğüslerin üzerine sarılır.

Göğüslerin pörsümesini ve sarkmasını önlemek için göğüslerin üzerine rendelenmiş havuç lapası sarılır, 15-20 dk bekletilir, su ile karıştırılmış alkol ile göğüsler silinir.

Cild kaşıntılarda, havuç rendelenir, kaşınan yerlere sürülürse kaşıntıyı giderir.

Kesik yaralarında, havuç haşlanır, lapa haline getirilir, kesiğin üzerine sarılır.

İltihaplı yaralarda, havuç rendelenir, lapa halinde yaranın üzerine sarılır.

İyileşmeyen yaralarda, havuç tohumu toz halinde yaranın üzerine serpilirse yarayı iyileştirir. Kuru havuç yaprağı toz haline getirilir, yaraların üzerine serpmek suretiyle kullanılır.

Soğuk menşeli meydana gelen yaralarda, 15 gr havuç yaprağı 1 Lt suda 15-20 dk kaynatılır, elde edilen su ile günde 2 defa cilde banyo yapılır.

Güneş yanıklarında, havuç rendelenir, lapa haline getirilir, yanıkların üzerine konulur.

Varis ülserinde, havuç yaprağı ezilir, lapa haline getirilir, hastalıklı bölgeye sarılır.

Sıracada, kabuklu deri hastalıklarında, havuç kaynatılır, lapa haline getirilir, sıcak halde hastalıklı cilde konulur.

Sedefte, havucun suyu çıkarılır, elde edilen suyun 100 gramında 10 gr bira mayası eritilir, gece yatarken hastalıklı cilde sürülür.