Havuç Sebze Mi, Meyve Mi?

tarafından
323
Havuç Sebze Mi, Meyve Mi?

1. Havuç Sebze Mi, Meyve Midir? 

1.Havuç Nedir?

Havuç (Daucus carota L.) maydanozgiller (Apiaceae) familyasından ve anayurdu Orta Asya ve Yakın Doğu olan,  yetiştiriciliği tohumla  yapılan,  kökleri yene  iki yıllık bir sebze çeşididir..

2.Havuç Sebze Midir?

Havuç kökleri tüketilen bir sebzedir. Havucun yenilebilir ve kullanılabilir kısmı ana kökleridir ve Havuç bir kök sebzesidir.  Bir kök sebzesi olan havuç bitkisinin kökleri  çoğunlukla 2/3 kök ve 1/3 hipokotilden meydana gelir.

Havuç kökleri şekil olarak uzun ve koniktir.  Bunun yanında silindirik ve neredeyse küresel tiplerde de mevcuttur. Havuç köklerinin çapı, en geniş kısımda 1 – 10 cm arasında değişmektedir.

3.Kökleri Yenen Sebzelerin Sınıflandırılması

Tüketilen kısımlarına göre bazı sebzelerin sınıflandırması
Kökleri yenen Sebzeler Havuç, turp, kırmızı pancar, şalgam, kök kereviz

2. Havuç Bitkisinde Meyve Hangi Kısıma Denir?

Havuç Meyveleri iki parçalı, iki çekirdekli, dikdörtgen, yoğun kıllıdır. Havuçta meyve iki parçalı bir yapıdadır. Bu iki parça tohumun olgunlaşması fazında birbirinden orta kısmı açılarak ayrılırlar. Uç kısımları ise halen bitişik durumdadır. Meyve yaprağı tohumun üzerinde yer alır ve tohum bir zar tarafından sarılır.

Havuç Sebze Mi, Meyve Midir?

3.Havuç Kaç Yıllık Bir Sebzedir.

Havuç iki yıllık bir sebzedir. Birinci yıl büyükce bir tutam yaprakları ve yenilen kısım olan kökleri meydana gelir. İkinci yılda tarlada veya bahçede bırakılan havuç kökleri bahar aylarında sürgün verir . Havucun sap ve gövdeler gelişir bitki uzun boylu (1,5-2 metre ) bir habituse erişir . gövde ve dallarda şemsiye şeklinde çiçekler açar . Bu çiçekler tohum ve meyve bağlar. meyve tohumların etrafını saran ve tohumuda içine alan kısımdır.

İÇİNDE TOHUMLARI BULUNAN HAVUCUN MEYVE KISMI

4.Havuç Uzun Gün Bitkisi Mi, Kısa Gün  Bitkisi Midir?

Havuç ışığı seven bir uzun gün sebzesidir. Tam güneşte en optimal şekilde büyürler.  Kısmen gölgeye detolerans gösterirler. Havucun kısa günde gelişme ve büyümesi daha yavaştır. Kısa günde ağırlık kazanması zorlaşır. Karoten dahil daha az besin biriktirir.