Bitki Besleme

Hıyar Bitkisinde Görülen Azot Eksikliği

MENÜ

GİRİŞ

Hıyar bitkisi azot ve potasa  fosfordan daha fazla ihtiyaç gösterir ve toprakta  domatese göre  daha fazla  organik maddeye ihtiyaç gereksinim duyar. Topraktan daha fazla bitki besin maddesi kaldırır. Hıyar bitkisinin kökleri derine gitmediği için  bu bitkinin kültüründe sulama ve gübreleme özel önem taşır. Gübrelemede toprak ve su tahlili ile yaprak tahlili test sonuçlarından faydalanılmalı ve alınan verime göre hıyar bitkisinin bakım ve beslemesi yapılmalıdır. Toprağının organik madde miktarını yükseltmek için iyi yanmış hayvan gübresi veya Hümik/fulvik asit preparatları uygulanmalıdır..  Hıyar tarımında düzenli beslemeye rağmen azot eksikliği yaşanırsa hıyarda verim ve kalite düşer . Aşağıda hıyar bitkisinde azot noksanlığında belirlenen eksiklik belirtileri maddeler halinde özet olarak ortaya konulmuştur.

Azot Eksikliğinde Yaprağın Durumu

N bitkide mobil bir element olduğu için salatalıkta azot noksanlığı önce bitkinin ilk gelişen yaşlı yapraklarında kendini belli eder ve alt yapraklar  önce soluk yeşil daha sonra sarımsı yeşil renk alır.

Azot Eksikliğinde Gövde Ve Meyvenin Durumu

Azot eksikliğinde  Hıyar solgunlaşır. Tedricen  sapları incelir, lifli ve katı hale gelir. Bitki alt yaprakları telef olur ve geri kalanı sararır. Verimler azalır,tüm meyvelerde bir ucu çok sivri bir hal alır. Azot noksanlığında hıyar kökeninin gövdesi ince yapılı olur ,meyveleri solgun yeşil renkli meydana gelir.

Azot Eksikliğinde Bitkinin Durumu

Noksanlık belirtilerinden biride bitkinin bodur yapılı olması,ve normale oranla daha az yaprak oluşumu göstermesi ile kendini belli eder

Hıyar Bitkisine Fazla Azot Verilmesi

Aşırılı azotlu gübrelemede ise yapraklar çok iri ve kaba yapılı olmasının yanında koyu yeşil renk alır. Çok fazla azotlu gübre kullanımında yaprak ayasında büyük lekeler halinde yanıklar görülür. Turşuluk hıyar yetiştiriciliğinde fazla azot kullanımı meyve etinin gevşek yapılı olmasına ve meyve iriliğinin artmasına neden olur.  Yaşlı yapraklarda solma ve ters kaşık gibi aşağı doğru çukurlaşmıştır.  Daha ileri safhada alt yapraklarda sarı ve kahverengi yanık alanlar meydana gelmektedir.

Hıyar Bitkisinde Azotun Önemi

Hıyar Bitkisinde Mg kalite açısından çok önemlidir. Azot verim ve kalite üzerinde doğrudan etkilidir. Tek yanlı veya aşırı azotlu gübre kullanımı turşuluk hıyarda kaliteyi olumsuz yönde etkilerken, azotun bu olumsuz etkisi potasyumlu gübreleme ile dengelenmektedir. Hıyar azot eksikliğine duyarlıdır fakat azot miktarı arttırıldığında magnezyum ilavesi de unutulmamalıdır. Magnezyum verilmezse ürün kaybı olur.

Bitkilerin Bodur Kalması ve Az Yaprak Oluşumu

Noksanlık belirtilerinden biride bitkinin bodur yapılı olması ve normale oranla daha az yaprak oluşumu göstermesi ile kendini belli eder.

 

 

Comment here