Sebze

Hıyar Sulamasında Kritik Konular Nelerdir?

MENÜ

GİRİŞ

Hıyar , hem üretilerin tarla  ve bahçelerinde   hemde tüketicilerin mutfaklarında baş listede yer alan  domates ve biberin hemen arkasından gelen, en sevilen ve popüler  sebze ürünlerinden biridir. Hıyar bitkisinin yetiştiriciliğinin kolay olması, genç, çocuk, yaşlı zengin ve fakir herkes tarafından tüketilmesi veriminin çeşitlere ve yetiştirme sistemlerine göre (dekara 5-30 ton) gibi  yüksek ve  lezzetli  olması salatalık bitkisini ve meyvesini önemli ve tanınır hale getirmektedir.

Hıyarda meyvelerin % 95’ini su teşkil eder. Bu durum hıyarın suya düşkünlüğünün bir işaretidir. Hıyar bitkisinin sulama ihtiyacını karşılamada yeterli ama aşırı sulamaya meydan vermeden bir sulama prugramı ve icraatı yapmalıyız.

1. Hıyar Sulamasında Kritik Konular Nelerdir?

Hıyar Bitkisinin Su İsteği İle İlgili Bilgiler Çizelgesi

2. Hıyar Bitkisine  Verilen Aşırı Su İle Oluşan Zararlar Nelerdir?

Toprağa bitkinin ihtiyacından fazla su vererek derine sızma ile taban suyunun yükselmesine, yüzeyden akıp giderek toprağın taşınmasına ve toprağın tüm boşluklarını doldurarak havasız kalmasına yol açacak şekilde yapılan sulamaya aşırı sulama denilmektedir. Aşırı sulamadan kaçınılmalıdır. Bu nedenle sulama yaparken ve hatta bitkiyi toprağımıza ekmeden önce  toprak-bitki-su ilişkisi dikkatlice ele  alınmalıdır.

2.1. Aşırı Su Hıyar Meyvelerinin Küçükken Sararmalarına Neden Olur

Fide yetiştirme süresince başlangıçta fazla sudan kaçınılmalıdır, Hıyarda fazla su meyvelerin küçükken sararmasına neden olur.Bu nedenle meyveler 3-4 cm oluncaya kadar  su verilmemesi veya az su verilmesi önemlidir.

2.2. Aşırı Su İle Hıyar Kökleri Zarar Görmektedir.

Kök bölgesinde aşırı su ile birlikte kökler zarar görmeye başlar. Bu durum kökler tarafından besinleri emilimini etkiler. Buda hıyar yapraklarının sararmasına yol açacaktır. Daha sonra yapraklarda sarkmalar ve solmalar görülecektir ve  sonunda yaprak düşmeleri yaşanacaktır.

2.3. Aşırı Su İle Hıyar Yaprak Kenarları  Zarar Görmektedir.

Fazla suyun bitkide bir belirtisi de hıyar yaprağının kenar ve uçlarının gevrekleşip kahverengileşmesidir. Çözücü maddelerin daha yoğun ortamdan daha düşük yoğun ortama,  özel seçici geçirgen bir zar vasıtasıyla enerji harcanmadan geçişi olan ozmozla su, yapraktan yaprağa hücreden hücreye geçmektedir.  Fazla su en sonunda hıyarda yaprak uç kenarlarına iletilmektedir. Yaprağın uç noktalarına taşınan su burada hücrelerin şişerek ve patlamasına neden olmaktadır. . Bu da tipik kahverengi ve ölü noktalı (semptom)  ortaya çıkışını sağlamaktadır.

2.4. Hıyarda Fazla Su Kök Çürüklüğü sebebidir.
Fazla Su Hıyar Bitkisinde Kök Çürüklüğüne Neden Olur.

Hıyar bitkisinin çeşitli nedenlerle suya ihtiyacı fazla olsada  ıslak toprakta kalmayı  istemezler. Süzek ve drenajlı ortamlarda büyümeyi tercih ederler. Islak topraklarda uzun müddet kalan köklerde mantari hastalıklar gelişmeye başlar. Mantari hastalıklar beraberinde kök çürüklüğünü yanlarında taşırlar ve çürüyen köklerde  bitki tarafından besin ve oksijen alımını etkiler. Kök çürüklüğü durmazsa bikinin ölümüne neden olur.  Ağır killi topraklara kum eklenmesi drenajı ıslaha yardımcı olabilir.

2.5. Yanlış Sulama Sistemi Salatalıkta Küllemeyi Çoğaltır.

Hıyarda üstten sulama, külleme hastalığının yayılmasına neden olmaktadır. Hıyarda külleme hastalığının belirtileri Yaprağı bazen meyveye ve saplara yayılan toz beyaz lekelerin bürümesidir.Küllemeli yapraklar solmaya başlar, kahverengiye döner ve dökülür.

Yağmurlama Sulama Salatalıkta Külleme Hastalığını Artırır.

3. Toprağa Verilen Aşırı Suyun Zararları Nelerdir?

Aşırı su ile toprağımız süzek değilse ve toprak kötü drenaja sahipse fazla su kök bölgesinde birikir, taban suyu yükselir, toprakta çoraklaşma başlar. Fazla Su önce toprağı vurur. Toprak gözenekleri su ile dolacağı için toprağımızda hava miktarı azalır.

Aşırı Su Toprakta Çoraklaşma Nedenidir.

Hava alamayan bitkinin kök gelişmesi yavaşlar.Kök gelişmesi zayıf bir bitkinin toprak üstü organlarının iyi gelişmesi sorunlu  olur.

Aşırı su ile  toprağın organik madde bütçesini ayarlı bir şekilde parçalayarak bitkinin alabileceği besin maddesine çeviren faydalı mikroorganizmaların faaliyeti yavaşlamaktadır.. Toprakta istenmeyen ve bitki  besin maddelerinin alımını engelleyen zararlı bileşikler meydana gelir.

4. Aşırı Sulamanın Çaresi Nedir?

İlk yapılacak iş bitkiye su vermeyi kesmek, sulamayı durdurmaktır. Bu bekleme ne kadar sürer sorusunun yanıtı toprağın kuru olduğundan emin olana kadar olmalıdır.

Saksıda veya taşınabilir bir kapta bitkiniz bulunuyorsa bitkilerinizi güneşten alın. Gölgelemek üst yaprakları korur.  Bitkide sudan mütevellit bir mantar enfeksiyonu geliştiyse  mantarla mücadele edilmelidir.

5.

Comment here