Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

HIYARIN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI NELERDİR?

MENÜ

GİRİŞ

Hıyarın  bitkisinin beslenmemiz ve sağlığımız açısından değeri  ilk bakışta fazla  dikkat çekmemektedir.

Hıyarın Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Hıyar suyu çıkarılıp içilirse midedeki yanmış safrayı çıkarır, romatizma ve mafsal ağrılarında faydalıdır. Vücut yorgunluğunu, böbrek ve bağırsak rahatsızlıklarını giderir. Şeker hastalarının susuzluğunu keser, kan şekerini  düşürür, kanı temizler.  Akciğerin ağrı ve yaralarını tedavi eder. Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır. Midenin hararetini alır, susuzluğu giderir. İdrarı söktürür,  idrar yolları iltihabında faydalıdır. Bağırsakları yumuşatır, kabızlığı giderir, bağırsaklara çalışma alışkanlığı kazandırır, dışarı çıkmayı kolaylaştırır, bağırsak kurtlarını döker.  Sarılıkta faydalıdır, üreyi düşürür, serinlik verici ve ateş düşürücü olarak kullanılır. Doğumu kolaylaştırır.

1. Hıyar Suyunun Sağlığımıza  Faydaları

1.1. Hıyar suyu, kaynatılarak koyulaştırılır,verem hastalarında, göğüs yumuşatıcı ve balgam söktürücü olarak kullanılır.

1.2. Bağırsak ve böbrek rahatsızlıklarında; salatalığın suyu çıkarılır, elde edilen sudan 150 ml, 50 gr şekerle tatlandırılıp  içilir.

1.3. Romatizma ve mafsal ağrılarında; salatalığın suyu çıkarılır, elde edilen sudan 150 ml, 50 gr şekerle tatlandırılıp  içilir.

1.4. Şişmanlamayı önlemek,vucud yorgunluğunu gidermek için; hıyar suyu çıkarılır, elde edilen sudan 150 ml, 50 gr şekerle tatlandırılıp  içilir.

1.5. Midedeki yanmış safrayı çıkarmak ve safra akımını düzenlemek için; hıyar suyu çıkarılır, elde edilen sudan 150 ml, 50 gr şekerle tatlandırılıp  içilir.

1.6. Sarılıkta,  sararmış salatalığın suyu çıkarılır, sabahları aç karnına 1 su bardağı içilir.

2. Hıyar Tohumunun Sağlığımıza  Faydaları

Bitkinin olgun tohumları, salatalık meyvesinden daha güçlüdür.Tohumlar; kabak çekirdeği gibi, kurt düşürücü olarak kullanılır.

2.1. Hıyar  tohumu süt ile içilirse, mesane iltihabına faydalı olur.

2.2. Hıyar tohumu, bal ve su ile kaynatılıp içilirse, ciğer ve böbrek hastalıklarına faydalıdır.

2.3. Özellikle hararetli hastalıklara iyi gelir. Dalak ve ciğerdeki olan sıcak şişliklere, akciğer ağrılarına, akciğerde olan sıcak çıbanlara, safra sebebiyle meydana gelen yangına faydalıdır. Safradan meydana gelen hıltları çıkarır.

2.4. Salatalık tohumları ezilir, kurt düşürücü olarak  su ile içilir.

2.5. 15 gr Salatalık tohumu ayıklanır ,iyice ezilir,kafi miktarda su ile karıştırılıp sahlep kıvamına getirilir ,içilirse basur kanamasını, aşırı gelen adet kanını keser,  belsoğukluğunu ve idrar yolları iltihabını tedavi eder.

.3. Hıyar Kabuğunun Sağlığımıza  Faydaları

3.1. Doğum zorluğunda, 15 gr hıyar  kabuğu  yenilirse doğumu kolaylaştırır.

3.2. Hıyar  kabuğu, maydanoz ile kaynatılıp içilirse idrar yolları iltihaplarında, husye şişliğinde faydalı olur.

.3.3.Hıyar  kabuğu, maydanoz ile kaynatılıp içilirse  bağırsaklara çalışma alışkanlığı kazandırır, kabızlığı giderir, dışarı çıkmayı kolaylaştırır.

4. Hıyar Bitkisinin Haricen Kullanımı

4.1. Cild kaşıntılarında, şeker hastalarında meydana gelen kaşıntılarda; Salatalığın suyu çıkarılır, elde edilen su hastalıklı cilde sürülürse faydalı olur.

4.2. Cildi güzelleştirmede; Hıyarın suyu çıkarılır, elde edilen su, ele, yüze, boyuna vb. yerlere sürülürse buruşukluklarını giderir, cildi güzelleştirir. Sürüldükten 8-10 dakika sonra hemen yıkanmalıdır. Salatalık kabukları ile de cild  ovulursa  aynı şekilde faydalı olur.

4.3. Kırlangıç lekesinde; Sararmış salatalık ezilir, ispirto içerisinde, eriyinceye kadar güneşte bekletilir, lekelerin üzerine sürülürse lekeleri giderir.

4.4. Yağlı cildlerde; Hıyar haşlanır, elde edilen su ile yüz yıkanır.

4.5. El ve yüzdeki kırmızı lekelerde: Salatalığın  sıkılarak elde edilen suyu ile çiğ süt aynı miktarda karıştırılır, pamukla cilde sürülür.

4.6. Güneş alerjisinde: Salatalık dilimlenir ,kızaran yerlere bastırılırsa, yanmayı ve kaşıntıyı keser.

4.7. Merhem Olarak; Salatalık suyu ile yapılan merhemler kaşıntılara iyi gelir.

5. Dikkat Edilecek Hususlar

Salatalık yediğinde rahatsızlık hisseden kimse üzerine bir miktar kuru üzüm yemeli veya kimyon içmelidir.

Comment here