HOBİ TURP YETİŞTİRİCİLİĞİ

tarafından
233
HOBİ TURP YETİŞTİRİCİLİĞİ

Turp serin havalarda yetişen bir bitkidir.  Sıcak hava küçük köklere neden olabilir. Uzun günler de turpların çiçek açmasına neden olur.  .  Ilıman bölgelerde sıcaklar hariç her mevsim yetiştirilir.

1. SUĞUK BÖLGELERDE TURP EKİMİ

Turplarda ekim zamanını baharın yeşermesine, sıcaklıkların yükselmesine göre ayarlanabilir. İlkbaharda erkenci turpların ekiminde bölgenin son don tarihinden 35 gün önce tohum ekimi yapılabilir.Turplar soğuk yerlerde esasen ilkbaharın ve sonbaharın kısa günlerinde yetişecek şekilde ekilmelidir.

Orta Anadolu’ da Konya İli için ilkbaharın son don tarihi 6 Mayıstır.  Bu iklimsel tarih güncellendiğinde baharlık yetiştiriciliğe uygun bir turp çeşidinin Konya ilinde ekim tarihi yaklaşık nisan ayının ilk haftası olmaktadır. Bahar turpları fazla büyütülmeden küçük olarak yaklaşık çapı 2,5 cm çapı geçmeden hasat edilmelidir. Bahar ekimlerinde ektiğimiz turp bitkisi, fazla sıcaklıklara kalmaması için sıcaklık ortalaması 20°C ‘yi geçtiğinde yapılmamalıdır. Turp sıcak havalarda iyi yetişmez; özlü ve keskin aromalı hale gelerek Pazar değeri zayıflar.

Kışları soğuk geçen bölgelerde sonbaharda turp ürünü elde etmek için ekim tarihi ilk don tarihinden önce olgunlaşmalarını sağlayacak bir tarih olmalıdır.  Bu tarih bölgemiz için ağustos ayıdır. Kış turpları ve daikon sonbahar mahsulü için çok uygundur.

2. ILIMAM BÖLGELERDE TURP EKİMİ

Ilıman kış bölgelerinde, turplar sonbaharın sonlarında ve kışın başlarında yetiştirilir.  Ilıman kış bölgelerinde İlkbahar ve sonbaharda her 2 haftada bir ardıl turp ekimleri yapılır.  Ilıman bölgelerde İlkbaharda iki veya daha fazla ürün yetiştirilebilir.

3. TURP BAKIM

Turpların kaliteli ve aromalı kök ve yumrular verebilmesi için onları bir hızlı, bir yavaş olarak ilerili, gerilili büyütmek yerine sürekli bir büyütme trendinde ve hızlı büyümeleri için turpları dengeli bir şekilde susuz bırakmadan iyi bir sulama kültürü uygulanmalıdır.

Turp bitkisi yavaş devinimi ve hareketi pek sevmez.  Yavaş büyüme, turpların sıcak bir tada sahip olmasına neden olur.

Kısa ve soğuk-serin  günler, turpların daha yuvarlak köklere sahip olmasına neden olur. Hafif ve kaliteli, gevrek ve hassas kökler için, olgunlaşmış kompostça zengin toprakta iyi bir sulama ile yetiştirmeye özen gösterilmelidir.  Büyüme, su eksikliğinden veya kuraklıktan dolayı kesintiye uğradığında, turp kökleri lastiksi, sert ve özlü olacaktır.

4. TURP EKİMİ

Turp Tohumları 6-12 mm derinlikte ekilir. Tohumun toprağa sıkıca teması sağlanmalıdır. Tohumlar, 4 ila 10 gün içinde çimlenir. Soğuk topraklarda çimlenme daha uzun sürer.Hobi bahçeciliğinde tohumlar 2,5 cm aralıklarla ekilir ve daha sonra her yöne 10 cm olacak şekilde seyreltilir. .

Turp gevşek, verimli topraklara ekilmelidir. . Turp yetiştirmede optimum toprak sıcaklığı 10-24°C arasındadır. Turp, 5.5 ila 6.5 arasında bir toprak pH aralığını tercih eder. Turplar 10 cm derinliğinde kaplarda da yetiştirilebilir.

5. TURP GÜBRELEMESİ

Ekimden önce ekim yataklarına olgunlaşmış kompost eklenmesi toprağı besleyecek ve nemin tutulmasına yardımcı olacaktır.

Zaralıları yaprak bitleri, pire böcekleri ve lahana kökü kurtçukları, lahana solucanları, lahana ilmek yapıcıları ve tel kurtlardır.  Polisıra örtüleri ile ekimden sonra iki ila üç hafta boyunca fideleri zararlılardan ve düşük sıcaklıklardan korunabilir.

6. TURP HASADI

Turp hasadı havalar ısınmadan hasat tamamlanır. Turpların hasat edilmesi için 22 ila 70 gün gerekir.

Bahar turpları hasadı iple çeker. Hasada ekildikten 20 ila 30 gün sonra gelir.  Kış turblarının hasada ulaşması için 50 ila 60 gün gerekir. Her çeşidin en iyi tutulan bir hasat büyüklüğü vardır.  Kökler 2,5 cm genişliğe ulaştığında hasatta için hazırdır. Turplar doğru boyut olan tutulan hasat büyüklüğünü aldığında tüm bitkiler derilebilir. Turplar uzun müddet arazide bekletilmemelidir.  Çok uzun süre bekleyen turplar kekremsi ve özlü olurlar. Sürekli hasat için 3 haftalık aralıklarla arka arkaya ekim yapılır. Fakat ürünün sıcak havalarda olgunlaşmaması için ekim tarihi organize edilir.