Hobi BahçeciliğiSebze

İYİ BAL NASIL ANLAŞILIR?

MENÜ

GİRİŞ

İyi Bal Nasıl Anlaşılır?

İyi süzülmüş bal  bal parmakla alınıp  kaldırıldığında yere akar, uzanır ve kesilmez. Akmayıp kesilen siyah ve kuru ballar iyi değildir. uzun süreden  (birkaç yıl) beri bekleyen eskimiş bal iyi değildir. İlkbahar ve yaz balları iyi olur. Kış günlerinde olan bal en kaba ve en faydasız baldır, onda kuvvet yoktur. Çam balı bol miktarda mineral maddeler ihtiva ettiğinden şifalı sayılır. Anzer Balı,  Doğu Karadeniz Bölgesi’nden elde edilen ve bir çok faydasının yanında yanık yaralarının üzerine merhem gibi sürülerek de  kullanılmaktadır.

Böceklerle tozlanan çiçeklerde, genellikle erkek organlarla ( stamen) taç yapraklar (corollo) arasında balözü (nektar) çıkaran bezler vardır.Çiçek balı isminden de anlaşılacağı gibi  işçi arılar tarafından çiçekli bitkilerden alınan nektarlarla oluşturulur.Çam balı ise bir salgı balı olup,  orman ağaçlarından salgılanan nektarlar sonucu oluşur.

Balkonumuza ya da bahçemize arıların sevdikleri bitkileri yetiştirerek onları destekleyebiliriz. Bu yıl hem kendimize hemde arılar için çalışabiliriz. Arılar çevrede bütün çiçeklerin beklentisi. Çiçekli bitkilerin tozlaşmasını sağlayan arıların azlığı tarımsal üretimde telafisi mümkün olmayan zararlar getirir..Balkonumuza ya da bahçemize arıların sevdikleri bitkileri ekerek onları destekleyebiliriz.

Vız diye bir arı geçti yanımdan,

Bekleyeni vardı besbelli

Selamı , sabahı unuttu da

Geçti yanımdan

Her çiçekten bir tad almıştı

Kanatlarına

Baldan tatlıydı geri dönüşü,

Yükü ağırdı.

Mutluluktan uçuyordu

Bu sefer ben gizlendim

Çağlayanın arkasına

Yorulmadan varsın ki, yuvasına

Arı Sevdalıları

 

 

Comment here