Gıda

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI

 MENÜ

1. Kabakların Yetiştirilme Amaçları

  1. (a) Kabak bitkisinin yetiştirilme amaçlarından birincisi meyvelerinin tüketimi için tarımının yapılmasıdır.
  2. (b) Türkiye’de ve bazı ülkelerde  kabak bitkisi , tohum üretimi amacı ile de yetiştirilmektedir. Kabak bitkisinin üretilen  tohumları yağ ve çerez olarak değerlendirilmektedir.Bunlara ek olarak ilaç sanayisinde de değerlendirilmektedir.

2. Kabak Tohumlarının Yağ Üretiminde Kullanılması.

Kabuksuz tohumlu kabaklar, yağ üretiminde özellikle tercih edilmekte ve bu nedenle yağlık styrian kabakları (styrian oil-pumpkin) olarak ta isimlendirilmektedir. Cucurbita pepo türünün bazı çeşitlerinin tohum yağı, Avrupa’da ve Hindistan’da yemeklik ve aydınlatma için ve salata yağı olarak kullanılmaktadır.

2006 yılı verilerine göre kabuksuz çekirdek kabaklarının yalnızca Avusturya’da 13 bin hektar alanda yetiştirildiği, üretiminin 11 bin ton olduğu ve hektardan ortalama 500–600 kg ürün alındığı, 1 lt yağ üretimi için de 2,5 kg tohum kullanıldığı literatürlerde yer almaktadır.

3. Kabak Çekirdeği ve Yağının Sağlık Açısından Kullanılması

Kabak çekirdeği, yağ ve proteince zengin olup, yapısında yüksek oranda bulunan  palmitik asit,  stearik asit, linoleik asit  (omega 6) ve oleik asit  (omega 9) ve fitosteroller iyi huylu  prostat büyümesinin önlenmesi, menopoz belirtilerinin hafifletilmesi amacıyla tıpta  da  kullanılmaktadır.   Kabak tohumları A , E  (tokoferol)  vitaminleri ve selenyum,  çinko,  magnezyum ve bakır mineralleri açısından zengindir.Tohumlarından  soğuk  preslemeyle  elde  edilen  yağ,  E  vitaminince  (tokoferol)  zengin  olup  bağ  dokusunun  ve  kasların  güçlenmesine  katkıda  bulunur.

Kabak çekirdeği yağı cildin gereksinimi olan A,B ve E vitaminlerini içerir. Kabak çekirdeği yağı ile gargara yapılması durumunda diş etlerinin kuvvetlendirir. Diş temizliğinin sağlar , dişler arasında kalan gıda artıklarını temizler.

 

Kaynak : 2009 yılı“Kabuksuz Çekirdek Kabaklarında (Cucurbita Pepo L. Var. Styriaca) Işınlanmış Polenle Tozlama Yöntemiyle Haploid Üretimi” /  Meltem Berber konulu Yüksek Lisans Tezinden yararlanılarak hazırlanmıştır.

 

Comment here