Hobi Bahçeciliği

Kaç Çeşit Marul Hasadı Vardır. Marulda Hasat Kriterleri Nelerdir.

MENÜ

GİRİŞ

Aşağıda salata ve marulların saklanması, hasad şekli,tüketilmesi hakkında kısa bilgilere yer verilmiştir.

1. Marulun Buzdolabında Saklanması

Buzdolabında marulların meyvelerle yan yana gelmemesine dikkat edilmelidir. Salata ve Marul etilen gazı veren elma, armut , muz gibi meyvelerle birlikte saklanması halinde  bozulmaları hızlanmaktadır.

2. Kıvırcık Kırmızı Marulun Buzdolabında Saklanması

Kırmızı kıvırcık marul yaprakları birer birer ayrılır. Ayrılmış marullar bir  kaseye  konarak  temiz  su ile güzelce yıkanır.  Daha sonra kırmızı kıvırcık marulun yapraklarının ıslaklığı hafif esintide giderilir.. Islaklığı giderilen  marul yaprakları  bir kaseye konur üzeri kağıt havlu ile örtülür.

3. İceberg salataların saklanması

İceberg salatalar  çoğu salatanın aksine, buzdolabında üç haftaya kadar  saklanabilmektedir.. İceberg salatasını alırken  yoğunluğuna dikkat etmek gerekir. İceberglerin içi boş görünüyorsa, olgunlaşma zamanında  olmadığı, beyaz lahana başı gibi  gibi çok yoğunsa, hasatta geç kalındığı anlamına gelir. Bunun dışında  solmuş ve sararmış yapraklı olanlar tercih edilmemelidir. İceberg salatalarının bir başka saklama şekli de nemli bir beze sarıp bir çantaya koyarak saklanmasıdır.

4. Marul Dondurularak Saklanabilir mi?

Marulun % 94,9 gibi yüksek orandaki su içeriği, marulların dondurularak saklanmasını, konserveye işlenmesini ve kurutulup tüketilmesini çok zorlaştırmaktadır. Marul taze tüketilen bir sebzedir. Marul ve salatalar dondurularak, kurutularak, konserve edilerek saklanmalarında sorun çıkarmaktadır.

5. Marul hasat zamanı Önemlidir.

Bir başka sorun da hasatta gecikmede yaşanır. Şu slogan bilinmelidir. HASATTA GECİKME Çünkü ACILAŞMA OLUR.. Özellikle kurak koşullarda ve sıcak havalarda hem acılaşma  hemde sapa kalkma hızlanır.Salatalarda hasat, yapraklar kartlaşmadan ve tohumluk devreye geçmeden yapılmalıdır.

Marulun Hasat Ediliş Şekli

6. Marul Hasat Olgunluğuna Kadar Büyümenin Her Devresinde Tüketilebilir.

Salatalar standart tükettiğimiz büyüklüğün dışında da küçük yapraklılık döneminde de tüketilebilir. Salata ve marulları körpe dönemde hasat için üretiyorsanız ilk hasat için fazla beklemeye gerek yoktur. Tohum atımından 3-4 hafta sonra körpe devrede derim yapılabilir. Küçük bahçelerde bunun için  marul sık dikim yapılarak belli aralıklarla seyreltilerek tüketilir.Gevşek yapraklı cos marulları  filizlendikten  iki ila üç hafta sonra derimi yapılabilmektedir.

7. Marul Maydanoz Gibi Kırpılarak veya Biçilerekte Tüketilebilir.

Marul ve salatalarınızı maydanoz gibi kesip büyüdükçe tekrar keserek tüketmek istenildiğinde marullarınız fazla büyümeden 10-15 cm civarında olduğunda toprak yüzeyinin 2,5 cm gövdenin üst kısmının hemen üzerinden kesilerek tüketilmesi de yapılabilmektedir.Hobi bahçeciliği marul üretiminde bu usul daha çok daha lezzetli yaprak vereceğinden tercih edilmektedir.

8. Marul Tek Tek Yaprakları Kopartılarakta Tüketilebilir.

 Göbek bağlamayan gevşek yapraklı marulları bir seferde hasat yerine ihtiyacınız kadar yaprakları seçip koparın ve bitkinin geri kalanının toprakta bırakarak parçalı hasat yapılabilir..

 

Comment here