Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

KEMİK ERİMESİNE (OSTEOPOROZ) İYİ GELEN ŞİFALI BİTKİLER

Menü

Giriş

Osteoporoz kemik metebolizmasındaki bir bozukluk neticesinde kemiğin sert dolgu dokusunun azalmasıyla ortaya çıkan hastalık (özellikle menopoz devresindeki kadınlarda görülür) Osteoporoz ilerleyen yaş ile birlikte ortaya çıkan metabolik bir kemik erimesi türüdür.

Kemik Erimesi (Osteoporoz)’un Belirtileri Nelerdir.

Kemikteki korozlanmanın artışı yapısında yer alan kemik dokusu miktarının azalmasıyla tam bir “zayıflamaya” sebep olur. Osteoporoz omurgada ve leğende ağrılarla ve eklemlerin hareketindeki zorluklarla kendini belli eder. Osteoporoz  mineral kaybı yüzünden kemiklerin incelmesiyle kendini gösteren bir hastalıktır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz)’un Nedenleri Nelerdir?

Osteoporoz (Kemiklerde Kireç Azalması – Kemik Erimesi): Kemiklerdeki kalsiyumun tükenmesidir. Kalsiyum eksikliği osteoporozun başlıca sebebidir. Özellikle menopoz dönemini geçirmiş kadınlarda görülür. Oseoporoz aynı zamanda uzun süre hareketsiz kalma sonucunda meydana gelebilir (Özellikle kol ve bacaklardaki hareketsizlik neticesi).

Kemik Erimesi (Osteoporoz)’un Olumsuz Etkileri

Kemikteki korozlanmanın artışı yapısında yer alan kemik dokusu miktarının azalmasıyla tam bir “zayıflamaya” sebep olur.Kalsiyumun azalması neticesi kemik kütlesinin tedrici olarak kayba uğramasına, gittikçe artan kemik kırılmasına, hasarın yükselmesine, kalça ve sırtta ağrılara ve bel kemiğinde eğriliğe sebep olur. Kemiklerin incelmesi özellikle bilek, omuz, kalça kemiklerinde kırılma ihtimalini artırır.

Kemik Erimesi (Osteoporoz)’a İyi Gelen Bitkiler Nelerdir.

Kemik erimesinde sülfür ihtiva eden gıdalar; yumurta, soğan, sarımsak ve kuşkonmazdır. Ayrıca atkuyruğu ve yulaf da faydalı bitkilerdir.  Balık yağı kullanmak da çok faydalı olur.

Fazla miktarda çay, kahve ve kola içmek kemik erimesinin sebepleri arasında sayılmaktadır.

5-10 gr atkuyruğu 5-10 gr çıban otu 1 su bardağı sıcak suda 5-10 dk demlendirilir, günde 2-3 su bardağı içilir. Kemiklerde kireç azalması hallerinde Atkuyruğu yalnız olarak da kullanılabilir.

50 gr Havlucan, 50 gr ısırgan tohumu, 50 gr çörekotu, 50 gr turp tohumu, 50 gr havuç tohumu, 50 gr kereviz tohumu, 5 adet toz halinde yumurta kabuğu, 100 gr polen, 100 gr arı sütü, 1 kg Keçiboynuzu pekmezi, 2 kg bal ile karıştırılır. Günde 3 defa aç karnına 1 su bardağı süte 1 çorba kaşığı karıştırılarak içilir.

Huş ağacı kabuğu, yavşanotu, Çobançantası, Öksürükotu, Isırganotu, yabani hindiba ve Nergis aynı nispette karıştırılır, karışımdan 10-12 gr, 1 su bardağı sıcak suda 5-10 da demlendirilir, günde 3 su bardağı yemeklerden önce içilir.

Ispanak, kereviz, lahana bolca yenilir.

10-12 gr Keçiboynuzu 1 su bardağı suda 10-15 da kaynatılır. Günde 3-5 su bardağı içilir.

Günde 3-5 defa 3-5 gr Keçiboynuzu toz halinde içilir.

500 gr Sarı kantaron 8 Lt kaynar suda 40 dk.   Kaynatılır, buzdolabında muhafaza edilir. Sabah, öğle, akşam yemeklerden 1 saat önce 1 su bardağı içilir.

Yabani Kaşıkotunun yapraklı ve çiçekli dalları, kemik erimelerinde faydalıdır.

Menopoz dönemi sonrası meydana gelen kemik erimesinde, bir kavanoza az miktarda limon konulur, içerisine 1 adet çiğ yumurtanın kabuğu toz haline getirilip konulur, buzdolabında 1,5-2 saat bekletilir, süzülmeden önce iyice çalkalanır, elde edilen mayiinin üzerine 1 su bardağı su konulur,  bir miktar şekerle tatlandırılır, 1 günde tüketilir. 21 gün devam edilmelidir.

Bu yazıda yazılan veriler ve bilgiler  doğrudan şifa için veya sağlık için  herhangi bir ağrının ve sağlık rahatsızlığının giderilmesinde kullanımaz. Kullanılmamalıdır. Uzman doktor veya yetkili bir kişinin kurumun gözetiminde onayı ile kullanılabilir.

Comment here