Kereviz Bitkisinin Sağlığımıza Faydaları ve Sağlık Açısından Önemi Nedir?

tarafından
214
Kereviz  Bitkisinin  Sağlığımıza   Faydaları ve  Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Menü

A. KEREVİZİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

B. KEREVİZ TOHUMUNUN YARARLARI

C. KEREVİZİN SAĞLIK AÇISINDAN KULLANIM USULLERİ

Giriş

Kereviz, pek çok ülke mutfağında yaygın kullanılan şifalı alkali bir sebzedir ve asitli gıdaları nötralize eder.

Kereviz tohumunu ve bitkisininin  kök, sap, ve yapraklarından birini  bitkisel bir ilaç olarak kullanmaya karar verirseniz, önce ilgili bir hekimle görüşmek gereklidir.

A. KEREVİZİN SAĞLIK AÇISINDAN FAYDALARI

1. Kereviz Önemli bir Antioksidan Kaynağıdır.

Kış mevsiminin vazgeçilmez sebzesi Kereviz sağlıklı hücreleri hasar ve zararlanmalara karşı korur. Antioksidan özelliği sayesinde kereviz vücudu temizler. Vücudumuzda serbest radikallerle savaşır. Çünkü Kereviz, bir anti-inflamatuar olan antioksidanlarla yüklüdür.

Fonksiyonel besin içeriği ile kereviz kalp hastalığı, kanser ve alzheimer, yaşlanma gibi birçok sağlık problemine karşı koruma sağlayabilirler.

2. Kereviz Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirir. 

Kereviz bitkisi özellikle çiğ olarak tüketildiğinde iyi bir antioksidan özelliği bulunan bağışık kazanmamızı sağlayan C vitamini kaynağıdır.

3. Kereviz Sindirim Sistemini Rahatlatır.

Kereviz yüksek su ve lif içeriği sayesinde sindirimi kolaylaştıran sebzelerden biridir.   Kereviz alkali bir sebzedir ve asitli gıdaları nötralize ederek mide asidini düzenler.  Kereviz, reflü şikâyetlerine yardımcı olduğu için sıklıkla önerilir. Kerevizin sapı en az kök kerevizi kadar kadar faydalıdır. Sap kereviz de sindirim problemlerine ve birçok sağlık sorununa çok iyi gelmektedir ve kereviz saplarında ( 1 tek Sapta) en az fazladan 12 adet antioksidan özelliği gösteren besin bileşenine sahiptir. Sap kerevizinde yer alan  vitamin ve mineraller vücuda oldukça iyi gelir.

4. Kereviz Bitkisi Yüksek Lif İçeriğine Sahiptir.

Kereviz karbonhidrat ve proteince fakir lif, bakımından zengindir.  Lif bileşeni itibariyle yüksek lifli bir gıda olarak sınıflandırılır.

İnsan sağlığı açısından gereksinimi giderecek miktarda diyet lifi tüketmek vücudumuzda sindirim sistemine, metabolizmaya ve bağırsak hareketlerine yardımcı olabilmektedir.

Lif bileşeni yüksek besinlerin kolon kanseri gibi bazı hastalıklara karşı koruma sağlayabildiği belirtilirken sonuçlar ve gözlemler diyabet ve obeziteyle savaşımda son derece önemli bir yere sahip faydalı bağırsak bakterilerin beslenmesinde yeterli derecede bir lif alımının gerekli olduğunu gösterebilmektedir.

5. Kereviz Kansere Karşı Koruyucu Bileşikler İçermektedir.

Kerevizde bulunan apigenin ve  luteolinin kanser hücrelerini engellemektedir. Kereviz, kronik oksidatif stres ve iltihaplanmaya karşı koruyucu etkisi ile birçok kanser türünü önlemede yardımcıdır. . Flavonoidler bakımından zengin sebzelerin tüketimi  akciğer ve ağız boşluğu kanserlerini korumaya yardımcı olur.

Ayrıca kereviz, antikanser özelliklere sahip olabilen K vitamini bakımından da zengindir. Ancak K vitamininin kansere karşı koruma sağlaması konusunda daha araştırmasına ihtiyaç olduğu belirtilmektedir.

6. Kerevizin Tansiyon Ve Kolestrol Üzerine Etkisi

Kereviz bitkisinin kalp sağlığı açısından önemli olan potasyum ve K vitamin içeriği yüksektir. Potasyum bir mineral olarak vücutta yüksek tuz alımının etkilerini dengeleyerek kan basıncı ve kolesterolün dengelenmesine yardımcı olabilmektedir.  Kereviz kandaki sodyum ve potasyum dengesini bozmadan kan basıncını düşürür ve beyne kan akışını hızlandırır.

7. Kereviz Kalp Sağlığı İçin Faydalıdır. 

Kerevizde bulunan kandaki stres hormonunu azaltan fenolik maddelerden fitalid, damarları gevşetip kan dolaşımını rahatlatır. Bundan dolayı kerevizin kan basıncını ve kalp atışını düzenlemeye yardımcı olduğu ve tansiyonu düşürme etkisi olduğu söyleniyor

K vitamini; damar sertleşmesine ve daralmasına neden olabilen kan damarlarındaki kalsiyum birikmesini önleyerek kalp hastalığı riskini azaltabilir.

Belli ölçülerde, seviyelerde potasyum tüketmek, felç ve inme problemlerinde daha düşük sağlık sorunları oluşması riski ile ilişkilendirilmiştir. Anormal kalp ritimleri (aritmi), özellikle kalp hastalarında düşük potasyumun en endişe verici komplikasyonudur.

Kereviz kanın düzenli olarak pıhtılaşmasına yardımcıdır.

Kereviz; Kan yağlarının iyileştirilmesinde, kan damarı işlevlerinde, diyabetli kişilerde ya da çeşitli nedenlerle düşük C vitamini düşüklüğünde elzem veya faydaları olan C vitamini içerir.

8. Kerevizin Kemik Sağlığı Üzerine Etkileri 

Kereviz, sağlıklı kemikler için kalsiyum ile birlikte alındığında önemli bir mineral olan fosfor ile kalsiyum emilimini artırarak kemik kaybını önleyen K vitamini kaynağıdır Kalça kırığı riskini azaltma ve düşük kemik kırıklığı sağlamada K vitamininin etkinliğine dair bazı çalışmalar yapılmıştır. Yine daha yüksek fosfor alımının daha iyi kemik sağlığı ve düşük osteoporoz riski ile ilişkili olduğuna ait çalışma sonuçları bulunmaktadır. . Kalsiyumun yanında kemikleri güçlendirmek için yeterli düzeyde fosfora gereksinim duyulmaktadır.

9. Kerevizin Ağrıları Giderici Ve Vücudu İltihaplanmaya Karşı Koruyucu Özelliği Vardır.

Kerevizin içeriğinde yer alan ve özel bir yağlı bileşik olan Apiol ağrı giderici olarak tıpta kullanılır.

Eklem ağrıları, akciğer enfeksiyonları   (astım) veya akne gibi rahatsızlıklarda kerevizi tüketilmesi ziyadesi ile faydalı olduğundan önerilmektedir.

Kereviz vücutta iltihap toplanmasını engeller. Kereviz ve tohumu, vücudu antidoksanlar sayesinde iltihaplanmaya karşı dolayısı ile de kanser, kalp hastalığı, romatoid artrit ve benzeri kronik hastalıklara karşı koruyucudur.  Kerevizin iltihaplanma ile ilgili faydaları arasında karaciğer, böbrek ve idrar yolu enfeksiyonlarını önleyici olması da yer alır.  Kadınların adet görmelerinin düzenlenmesinde yarar sağlar.

10. Kerevizin Salgı Bezlerini Çalıştırması

Uzmanlar, kerevizin, iç salgı bezlerini ve böbrek üstü bezlerini çalıştırdığını ve sinir yorgunluğunu da önlediğini ifade ediyor.

11. Kereviz Bir Diyet Sebzesidir.

Kereviz besin içeriğindeki çeşitliliği ile sağlıklı bir diyette yer alan bir eleman olabilir.   Kalorisi düşük olduğu için özelikle zayıflama diyetlerinin vazgeçilmezi haline geliyor. Çiğ olarak tüketilen kereviz daha uzun süre tok kalmamızı sağlayacaktır.

Kereviz kalori açısından son derece düşüktür (bir büyük sap 10 kalori içerir) ve lipit (yağ) metabolizmasını düzenlemeye yardımcı olmasından dolayı kilo vermenize yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek su ve elektrolit miktarı sayesinde su kaybını önleyebilir.

12. Kerevizin glisemik indeksi düşüktür, Bu nedenle diyabet gelişimini önlemede faydalı bir sebzedir.

13.Kereviz vücutta bulunan androstenol ve androstenone bileşikleri itbariyle zengindir ve cinsel güçlülüğü uyarıcı işlev görürler.

 B. KEREVİZ TOHUMUNUN YARARLARI

Kereviz tohumunu bitkisel bir ilaç olarak kullanmaya karar verirseniz, önce ilgili bir hekimle görüşmek gereklidir.

Kereviz tohumu kalsiyum kaynağıdır ve kas spazmı problemlerine iyi gelebilir, sağlıklı kemikler ve dişlerin korunması için de kalsiyum gereklidir

Kereviz tohumu, idrar söktürücü özelliğe sahiptir.   Kereviz tohumu içeriğinde bulunan NBP kimyasal bileşeni sindirim sistemi ve üreme ile ilgili organlardaki bakteriyel enfeksiyonlarla mücadelede ve yine üreme organları üzerindeki kistleri önlemede yararlıdır.

Tohum, gaz giderici ve sinir uyarıcı özelliklere sahiptir; ev tıbbında nöro-tonik olarak kullanılır.

 C. KEREVİZİN SAĞLIK AÇISINDAN KULLANIM USULLERİ 

Aşağıdaki tabloda Kerevizin Sağlık Açısında Kullanım Usulleri maddeler halinde verilmiştir.

Aşağıdaki tabloda Kerevizin Sağlık Açısında Kullanım Usulleri maddeler halinde verilmiştir.