Sebze

KESTANE KABAĞI (Cucurbita maxima) BİTKİSİ NEDİR ?

MENÜ

 1. ) Kestane Kabaklarının Tanımı Ve Önemi

1.1 Tanımı :

Cucurbita maxima kestane kabağı veya helvacı kabağı olarak isimlendirilmektedir. Cucurbita maxima’nın  İkinci adı en üstte, en yüksek, en büyük anlamlarına gelmektedir.  Cucurbita maxima  küçük meyvelerinin yanı sıra özellikle  büyük meyveleri ile de öne çıkan ve ülkemizde yaygın olarak yetiştirilen bir türdür. Kestane Kabakları kategorisine giren kabaklar silindir biçiminde yayılıcı gövdeye sahiptirler. Meyve sapı kesiti  yuvarlaktır. bitkinin yaprakları  yuvarlak veya yuvarlağa yakın yada  böbrek şeklindedir. Vegatatif aksamı toprak üzerinde  2-3 m hatta 5-6m’ ye kadar yayılabilir. Bitki üzerinde 4-6 adet yan dal meydana gelir. Bitki Yüksekliği: 0,2 – 0,6 metredir.

1.2 Önemi :

Dünya’da yetiştirilen 80 sebze türünden 60’ı ülkemizde yetiştirilmektedir. Bunlardan biriside kabak bitkisidir. Tarımsal amaçlı yetiştiriciliğin yanında  kabaklar,  ticari bir metadan, süs eşyası yapımına kadar çok farklı   nedenlerle tüm dünyada yetiştirilmektedir. Türkiye’nin  sahip olduğu zengin iklimsel çeşitlilik ve çok farklı ve çok amaçlı tarımsal havzaların varlığı  kabakgil türlerinin birçoğunun ülkemizde sorunsuz olarak yetiştirilmesine olanak sağlamaktadır. Türkiye kabak üretimi noktasında rekabetçi avantajlara  ve potansiyele sahiptir. Dünyada kabak bitkisinin tüketimi, kullanımı, değerlendirilmesi değişik nedenlerle arttığından tarımsal ve endüstriyel kabakcılığın  daha da artırılması önem arzetmektedir. Ayrıca Kabak günlük ve çokça tüketilen ekmek, çorba ve pasta gibi  gıdalarda yer aldığından günümüzde sorun olan  dengeli beslenmede ve gıda gereksiniminin ve  açığının giderilmesinde önemli bir kaynaktır.

 2. ) Kestane Kabaklarının, Ana Vatanı ve sınıflandırılması

2.1 Anavatanı :

Cucurbita maxima ve kış kabaklarının çoğunun geldisi Güney Amerika’dır. Buradan önce Avrupa’ya ve daha sonra diğer kıtalara hızlı bir şekilde yayılmıştır.  Kabakgiller 10.000 yıl önce  kültüre alınmıştır. Kültür yaşları  fasulye  ve  mısırdan daha eskidir. İlk atalarının tarih şeridindeki  tarihi insanlık tarihinden daha ileridedir. Ülkemiz ise, Cucurbitaceae  familyasına ait   kabak ve kavun türleri  için ikincil bir  gen merkezi durumundadır.

2.2 Cucurbita maxima (Kışlık Kestane Kabağı) botanik  sınıflandırılması

 

 

 3. ) Kestane Kabağının Botanik Özellikleri

 3.1. Çiçek

Kabaklarda çiçekler  yaprak koltuklarında meydana gelir ve monoecious (tek evcikli) yani erkek ve dişi çiçekler aynı bitki üzerinde fakat ayrı ayrı yerlerdedir. Erkek çiçeklerin sapları dişi çiçeklere oranla daha uzun ve incedir ve çiçek tozları birbirine yapışıktır.

 

Çiçekler yaprak koltuklarından tek veya 3-4 tanesi bir arada olacak şekilde gelişirler. Çiçeklerde çanak ve taç yapraklar dip kısımda birleşik uç kısımda beş parçalı ve uçları sivridir. Çanak yapraklar yeşil taç yapraklar ise açık sarıdan koyu sarıya kadar değişen renklerdedir. Dişi çiçek sapı kısa, kalın ve köşelidir. Sap üzerinde meyve taslağı bulunur. Meyve taslağının uç kısmında ise çiçek yaprakları (çanak + taç) bunların ortasında ise 3-5 parçalı tepecik yer alır.

 

 4. ) Kestane Kabağının Kullanım Alanları ve İstatistiki Bilgiler

Yüksek miktarlarda A ve C vitamini, potasyum, karotenoid ve lif içeriğine sahip kestane kabakları en çok tatlı, pasta, reçel, marmelat ve turşu yapımında değerlendirilmektedir. Kestane kabaklarının düşük kalorili oluşu ve farmakoloji sanayinde diyabet, kanser ve obezite tedavilerinde kullanılmaları, kestane kabaklarının  fonksiyonel gıdalar arasında önemli bir yeri tutmalarını sağlamıştır. Kestane kabaklarının  meyveler iri (2-150 kg) arasındadır.

5. ) Kestane Kabaklarının Ekolojik İstekleri

Cucurbita Maxima Türleri nemli, iyi drene edilmiş kumlu topraklarda iyi yetişirler. Hafif gölgeli yerlerde yetiştirilebilir. Ekolojik parametrelerden sıcaklığı  ve kuraklığa toleranslıdırlar.  Meyveler doğrudan toprakla temas yerine malç, saman veya tahtalar üzerinde büyütülürlerse  çürümeye ve saklamaya  karşı daha  güçlü olurlar.

6. ) C.  Maxima Türü Kabakları Diğerlerinden Ayıran Özellikler 

Bu türünde  dahil olduğu  cins içinde meyveleri için yetiştirilen üç ana tür vardır (C. Maxima, C. Moschata ve C. Pepo) ve genellikle bu üçlünün  ayırt edilmesi çok zordur. Bu üç tür arasında çok benzer ve ortak özellikler vardır. Ayrıca her türün içindeki meyve şekli ve büyüklüğü değişkendir. Meyve sapı, bitki sapları ve yapraklarındaki farklılıkları gözlemleyerek bu türleri diğerlerinden ayırt etmek daha kolaydır.

6.1  C.  Maxima’yı Diğerlerinden Ayıran özellikler 

 

 6.2. Kestane kabaklarında yuvarlağa yakın yapraklar ve meyve sapları 

7. ) Cucurbita Maxima Kestane Kabak  Çeşitleri

7.1 Atlantik Devi  (Atlantic Giant ) çeşidi

Atlantic devi  Cucurbita maxima türünün büyük kabak kategorisinin yuvarlak fenotiplerini ifade eder. Yetiştiriciliğinde  en büyük  kabak meyvesi  vermesi  onu ayrıcalıklı ve benzersiz kılmaktadır. Atlantik Devi  kabaklar meyve çapı 1,8 m ve ağırlığı  782 kg  tonaj ve büyüklüğe ulaşmaları ile yarışmalarda yerini almaktadır.

 

 

 

 

7.2 Pumpkin, Big Max Çeşidi

Big max iyi yetiştiricilik koşullarında 45 kg ve 50 cm çapına ulaşabilmektedirler. Hibrit olan çeşit genellikle parlak turuncu renktedir, ince taneli, sarı-turuncu etlidir. konserve  ve dondurma sanayinde kullanılır.

 

 

7.3 Cucurbita Maxima – Harlequin Squash (Alacalı Kabak Palyaço) Çeşidi

Min çimlenme sıcaklığı 21°C, maksimum çimlenme sıcaklığı 35°,  hasat zamanı  80 gün ve üzeri, bitki yüksekliği 50 cm,  bitki yana yayılma 100 cm ,  PH isteği  6,1 – 7,5  arasıdır.

7.4 Cucurbita Maxima – Kaboch Çeşidi

Kabocha, Japon kış kabağı çeşididir. Kabocha  kelimesi  bir çok kişide genel olarak  kış kabaklarını çağrıştırmaktadır. esasında piyasadaki kabochaların çoğunluğu, Seiyo kabocha’ya (buttercup squash) dayanarak oluşturulan Kuri kabocha denilen tiplerdir. Cucurbita Maxima – Kaboch tatlı patates  tadında bir kabak çeşididir. Zengin bir beta-karoten, A ve C vitaminleri ve kalsiyum kaynağıdır. Olağanüstü bitki performansı ve meyve kalitesi için 2004 yılında All-America Selections tarafından tanınmıştır.Güveç, çorba ve pasta yapımında kullanılır. Kabocha  hasat edildiğinde de gelişme ve olgunlaşması sürdüğünden lezzet verici olması için önce tamamen olgunlaşması gereklidir.  İlk olarak, kabocha 13 gün boyunca 25 ° C (77 ° F) sıcak bir yerde olgunlaştırılır, bu sırada nişastanın bir kısmı karbonhidrat içeriğine dönüşür. Daha sonra serin bir yere 10 ° C (50 ° F) aktarılır ve karbonhidrat içeriğini arttırmak için yaklaşık bir ay saklanır. Bu şekilde yeni hasat edilmiş, kuru, yumuşak tat veren kabocha pürüzsüz, tatlı kabocha’ya dönüşür. Tamamen olgunlaşmış, etli kabocha kırmızımsı sarı ete ve kuru, mantar saplı sert bir cilde sahip olacaktır. Hasattan yaklaşık 1,5–3 ay sonra olgunluğun zirvesine ulaşır.

 

     7.5. Cucurbita Maxima Kestane Kabak  Çeşitleri

 

  7.6. Cucurbita Maxima Kestane Kabak  Çeşitleri

 

  7.7. Cucurbita Maxima Kestane Kabak  Çeşitleri

öömnbvc

 

 

Comment here