Tıbbi ve Aromatik Bitkiler

KESTANE VE BAL KABAĞININ KULLANIM ALANLARI VE SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

MENÜ

  1.  Kışlık Kabakların kullanım Alanları
  2.  Kestane ve Bal Kabaklarının Sağlığımıza Faydaları

 1.  Kışlık Kabakların kullanım Alanları

 1.1.  Kestane Kabaklarının  Kullanım Alanları :  Yüksek miktarlarda A ve C vitamini, potasyum, karotenoid ve lif içeriğine sahip kestane kabakları en çok tatlı, pasta, reçel, marmelat ve turşu yapımında değerlendirilmektedir. Kestane kabaklarının düşük kalorili oluşu ve farmakoloji sanayinde diyabet, kanser ve obezite tedavilerinde kullanılmaları, kestane kabaklarının  fonksiyonel gıdalar arasında önemli bir yeri tutmalarını sağlamıştır. Ayrıca erkek çiçekler yemeklik olarak değerlendirilmekte Meyve eti kurutulabilir ve toz haline getirilebilir, ardından ekmek yapımında vb.yerlerde kullanılabilmektedir. 


 1.2.  Bal kabağının Kullanım Alanları :  Etli kısmı, çiçekleri, çekirdekleri, yaprakları gıda olarak tüketilebilmektedir. Kışlık bal kabakları ticari manada konserve, pasta, turda tatlısı yapımında  hem ev ve hem de ticari üretimi için kullanılır. Genellikle ticari pazarlar için  üretilen turda tatlısında C.moschata kullanılmaktadır.  Meksika, ABD, Avrupa ülkeleri ve Çin’de  tohumlar kavrulur ve çerezlik olarak tüketilir.


2. Kestane ve Bal Kabaklarının Sağlığımıza Faydaları

2.1 Kabak temel madensel maddelerden potasyum, fosfor, kalsiyum, magnezyum, sodyum demir içerir.

2.2 Yüksek miktarlarda A ve C vitamini, potasyum, karotenoid ve lif içermekle beraber düşük kalorilidir.

2.3 Kansere ve kalp hastalıklarına karşı koruyucu etkisi vardır.

2.4 Lifli içeriği ile sindirim sisteminin aktif çalışmasını sağlar. Hazımsızlık gibi sindirim problemlerine karşı iyi gelir.

2.5 Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Kan basıncını arttırıcı, kolesterolü düzenleyici etkisi vardır.

2.6 Depresyona karşı iyi gelir. Yaşlanma sürecini uzatır. Enfeksiyon hastalıklarına karşı faydalıdır.

2.7 Bal kabağı meyveleri lifli olduğu için beslenmede diyet unsurudur.

2.8 Kabak günlük ve çokça tüketilen ekmek, çorba ve pasta gibi  gıdalarda yer aldığından günümüzde sorun olan  dengeli beslenmede ve gıda gereksiniminin ve  açığının giderilmesinde önemli bir kaynaktır.

 

Comment here