Kırmızı Kıvırcık Marul Nedir?

tarafından
203
Kırmızı Kıvırcık  Marul Nedir?

1.Kırmızı Kıvırcık Marul Nedir?

 rmızı kıvırcık marul, kırmızı kıvırcık anlamına gelen  Lolorosso olarakta  piyasada bilinmektedir. Lorosso İtalyanca bir sözcüktür.

Kullanımı

Bu kırmızı marul türleri salatalarda, sandviçlerde veya hamburgerlerde kullanılmaktadır. Katıldığı ögelere hafif tatlı ve acı bir aroma verir.

Kırmızı kıvırcık marul kahvaltıda hazırlanan sandaviçlerde Çiğ köfte veya kısır gibi ara öğünlerde rahatlıkla kullanılarak tüketilir.

Üç öğünün yanında kırmızı kıvırcık marul ile yapılan salatalar da popülerdir. Tok tutma özelliği taşıdığı ana öğünlerde kilo alma riskini azaltabilmektedir.

Tüketime Hazırlanışı

Kırmızı kıvırcık marullar satın alındığında somuş ve kurumuş yapraklar varsa koparılıp atılır. Diğer yapraklar tek tek kökeninden ayrılır. Ayrılan yapraklar bir kapta yıkanır.  Sonra üzerindeki fazla sular alınır ve kurutulur. Kurutulma işleminden sonra bir kaseye doldurulan marul yapraklarının üzeri kağıt havlu ile kapatılır.  Marul bu şekilde buzdolabında 3-4 gün saklanır. Marulun saklanmasında bu noktalara dikkat edilmelidir.

Ziraatı

Kırmızı kıvırcıklar saksılarda rahatlıkla yetiştirilebildiği gibi tarlada yada örtü altında üretilmesi de diğer marulların yetiştiriciliği gibi yapılır. Kırmızı kıvırcık marullar erkenci çeşitlerdir ve 40 günlüktür. Dikiminden 40 gün sonra toplanabilir.

Kırmızı Kıvırcık Marul Faydaları

Kırmızı marullar bağışıklık sistemine oldukça faydalı olan bir sebzedir.

Kıvırcık kırmızı marulun kalorisi düşüktür ki kalori özelliği ile diyabet ve şeker gibi hastalıkların oluşmasını engeller.

Sindirim sistemi ile ilgili karın ağrısı, fazla kilo alımı, göbekteki ödemlerin oluşmasına mani olur.

Kırmızı kıvırcık marulu tüketimi idrar yolları ve vücuttaki enfeksiyonlardan kurtulmada faydalıdır.

Kırmızı kıvırcık marul içeriğin de yer alan A vitamini katarakt riskini en aza indirir ve  görme bozukluklarının önüne geçer.

Kırmızı kıvırcık marul içeriğin de yer alan demir , Fe eksikliğinden kaynaklanan hastalıkları, folik asit hamilelikte bebek sağlığını karumada yardımcıdır.

Kırmızı kıvırcık marul, vücudunuzu serbest radikal adı verilen sarhoş oluşumların  neden olduğu hasardan koruyan b ir kısım etkili  antioksidan içerir. Kırmızı kıvırcık marul, karotenoid bir pigment olan  beta karoten açısından özellikle zengindir.

Beta karoten  tüketimi  görme yeteneğini artırabilir ve görme kaybına giden yolu açan maküler dejenerasyon oluşumun  azaltabilir.  Kırmızı kıvırcık marul kırmızımsı-mor renklerini  bir grup flavonoid  olan antosiyaninlerden alır.

Romaine Marulu Nedir?

Romaine marulu  MÖ 3. bin yıla kadar uzanan tarihi bir  geçmişe sahiptir. Dayanıklı bir marul çeşididir. Marul, düşük sodyum içeriği ve taşıdığı  lif, folat, C vitamini, karoten, lutein ve fenolik bileşiklerin  varlığı ile  ile en çok tüketilen yapraklı sebzelerden biridir.  Romaine marulu gevrektir. Tipik özelliği  biraz acıdır ve kalın kaburgalı uzun, dar yapraklarının olmasıdır. Diğer bir karakteristik özelliği yaklaşık 0,75 kg ağırlığında olması  uzun dik bir  bir kafa (göbek)  oluşturmasıdır.

Romanie Marul Çeşidi

3.Marulun Tüketilmesinde Dikkat Edilecek Konular Nelerdir?

Bütün işlerde ve gıdalarda olduğu gibi marul bitkisinin besin maddesi olarak kullanımı da bir denge içerisinde olmalıdır.

Kişiye özel, bünyeye özel, gelişme çağımıza göre veya sağlık ve sıhhatimize göre tüketim azaltılabilir veya tüketiminden vazgeçilebilir.

Özel rahatsızlığı olanlar, özel hassasiyeti bulunanlar tüketmeden önce uzmanlardan bilgi ve ruhsat alabilirler.

Genelde faydalı, yararlı ve kolayca üretilebilen ve ulaşılabilen bir sebzedir. Tüketimi kolay, hazırlanması kolay, akla geldikçe, tatilde, evde, ekmek aralarında tüketilebilmektedir.

Bazı çeşitlerinin ve özellikle yaban marulunun tüketlmesinde dikkat edilecek hususlara aşağıda yer verilmiştir.

Prostat büyümesi ve idrar sorunu olan kişi marul tüketimini kesmelidirler. Bunun için ayrıca doktorlarına danışabilirler.

Bazı marul çeşitleri alerjik büneyeye sahip olan kişilerde sorunu tetikleyebilmektedir.

Yan Etkisi: Soluğan (nefes darlığı sorunu)  kimseler ve göğsünde balgam olanlar marul yememelidir.