Sebze

KURU FASULYE YETİŞTİRİLECEK ARAZİ (Tarla) SEÇİMİ NASIL YAPILIR?

Giriş

Kuru fasulye tarımında başarılı olmak için ilk önce fasulye bitkisinin istediği  toprak kriterlerine uygun arazinin belirlenmesine özen gösterilmelidir. Sağlıklı ve verimli bitki için sağlıklı ve üretken toprağın gerekli olduğu unutulmamalı ve bunun içinde üzerinde zirai faaliyetleri sürdürdüğümüz toprağın bakımına ve korunmasına özen göstermeliyiz.

Toprak; karada yaşayan bitkilerin yaşam kaynağıdır. Her türlü yer altı kaynağından, madeninden çok ama çok  kıymetli bir maddedir.  Ortalama kalınlığı 15 cm olan toprak yeryüzünü bir örtü şeklinde adeta bir ana kucağı gibi sarar.Ülkemiz toprak ve iklim özellikleri, elvan elvan bitki deseni  ile zengin bir varlığa sahiptir Şimdi hatırlıyorum talebeliğimiz de yabancı bir akademisyene Türkiye’nin neyini beğeniyorsunuz diye sorduğumuzda toprağı avuçlayıp soil  dediğini, güneşi göstererek sun diye sevindiğini, devamında ağacı göstererek orman dediğini. Evet ziraat yapmalıyız. Çok önemli. Fakat toprağı da  sağlıklı ve üretken bakımlı tutmalıyız. Bire 3, 10, 700 nimetinin verildiği yer toprak.

1.  Kuru Fasulye Yetiştirilecek Arazinin Seçimi

1. Fasulye tınlı, PH 7-8 olan tuzluluk ve alkali sorunu olmayan verimli topraklarda iyi yetişir.Fasulye toprak konusunda fazla seçici değildir. Kumlu, kumlu tınlı topraklarda iyi gelişme gösterir. Killi topraklarda büyümesi zorlaşır.

2. Fasulye’nin çinko elementi isteği yüksektir. Potasyumca zengin topraklarda yetiştirilen fasulyelerin  (taze- kuru) kalitesi belirgin bir şekilde artar.

3. Kuru fasulye’den sonra ekilen şeker pancarı ve buğday da önemli verim artışı görülmektedir. Şeker pancarından sonra ekilen  kuru fasulye bitkisinde Zn ve B eksiklik belirtileri görülebilir.

4. Buğdaydan sonra ekilen kuru fasulye bitkisinin gübrelenmesine özen gösterilmeli ve  buğday bitkisinin topraktan kaldırdığı azot miktarı göz önünde bulundurulmalı ve bu nedenle  fasulyenin  gübrelemesinde kısıntıya gidilmemelidir. Topraktan bir ton buğday tanesi tarımsal kültür ile alındığında, toprak 18.2 kg azot, 3.6 kg fosfor ve 4.1 kg potasyum kaybeder.

5. Fasulye toprağı seçilirken kendisinden önce patates, kabak,  lahana, domates, salatalık, biber ve patlıcan ekilmiş araziler olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü fasulye için en iyi öncü bitkiler patates, kabak,  lahana, domates, salatalık, biber ve patlıcandır.

6. Yüksek tuz içeriğine sahip topraklar fasulye üretimi için iyi bir seçenek değildir. Fasulye  ve asitlik ve alkalilik dengesi PH 5.5-6.7 olan yerlerde sorunsuz üretilirken pH’sı 7-8 olan topraklarda da yetiştiriciliğinin yapılması bir avantaj teşkil etmektedir.

7. Fasulye büyüme mevsimi boyunca düzenli sulamayı sevdiği ve çiçeklenme ve fasulye oluşumu sırasında su isteği  iki katına kadar çıktığı için arazi seçiminde fasulyenin su gereksinimi dikkate alınmalıdır. Su kısıtı olan yerlerde yağmurlama yerine damla sulama sistemi tercih edilmelidir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comment here