Gıda

KURUTULMUŞ KAVUN HAKKINDA GENEL BİLGİLER

     MENÜ

  1. ) Kavunun Kurutulması Ne Demektir.
  2. ) Kavun Kurusunun Gıda İçeriği Nedir?
  3. ) Kurutulmuş Kavunun  Yararları Nelerdir.
  4. ) Kurutulmuş Meyvelerin Kullanım ve Tüketim Yerleri Nerelerdir?
  5. ) Kimler Kurutulmuş Kavun Meyvesi  Tüketmemelidir.
  6. ) Kurutulmuş Kavunun  Saklanması Raf ömrü  Ne Kadardır.

 1. ) Kavunun Kurutulması Ne Demektir.

Kavunun en değerli tarafı, farklı besin yüküdür. Çeşitli gıda maddeleri ve bitki bileşiklerini barındırır. Kavun Dünyada ve Türkiye’de çokça tüketilmesi ile zengin ve farklı gıda içeriğini insanlarla paylaşır. Kavun mevsiminin en ünlü yiyeceği, içeceği olduğu gibi 4 mevsimde kurutulmuş ve dondurulmuş kavun adlarıyla ününü korur. Tadı, aroması, kokusu ile yaz aylarının popüler ismi kavun, taze halden kurutulmuş hale getirilmekle bizler için aynı lezzeti ve gıdayı 4 mevsim yaşama olanağı sunmaktadır.

Kurutma, gıdalarda bulunan hazır suyun büyük bir kısmının uzaklaştırılarak su aktivitesinin mikroorganizma faaliyetini önleyecek seviyeye düşürülmesidir.  100 kg kavundan 6 kg  ( 1 kg kavundan 60 gram ) kurutulmuş kavun üretilmektedir.Kavun için kurutma, 100 kg kavunun taşıdığı suyu çeşitli yöntemlerle alınarak  6 kg  kavuna daraltılması için yapılan işlevlerdir. Kurutmanın amacı , meyvelerin bünyesinde bulunan  yüzde 85-90 oranındaki suyun yüzde 10-20 oranına düşürülmesidir.

   2. ) Kavun Kurusunun Gıda İçeriği Nedir? 

Kavun kurutulduğu zaman  lif oranı , protein, karbonhidrat, vitamin gibi gıda  bileşenleri oldukça yükselmekte ve  önemli hale gelmektedir. Kurutulmuş kavunda vücut için gerekli olan (A, C, D, PP) vitaminleri ve amino asitler bulunmaktadır.Ayrıca kurutulmuş kavun  B-kompleks vitaminlerini ve  özellikle Folat (vitamin B-9) bakımından  zengindir. 100 g kurutulmuş kavun  341 kcal enerji  yüküne sahiptir .

3. ) Kurutulmuş Kavunun  Yararları Nelerdir.

Kuru kavunun faydaları arasında kuru cildi nemlendirmesi, vücudun bağışıklık sisteminin güçlendirmesi, enfeksiyonlara karşı vücudu koruması, yer almaktadır. Karaciğer hastalarına tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Kavun kurusunun diğer yararları arasında Sinir sistemine iyi gelmesi, felç yada kalp krizi geçirme  ve Alzheimer hastalığına yakalanma riskini  azaltması bulunmaktadır. Kavun Kurusu,  hemoroid rahatsızlığına fayda sağlar. Yaşlılığa bağlı oluşan göz bozukluklarını önlemeye yardım eder. Hücreleri yeniler.

4. ) Kurutulmuş Meyvelerin Kullanım ve Tüketim Yerleri Nerelerdir?

Kurutulmuş meyveler, vitamin ve minerallerle dolu iyi bir besin kaynağı oldukları  için doğrudan tüketimi  her geçen gün çeşitlenerek artmaktadır. Bunun yanında kurutma sanayi ve teknolojisinde yaşanan gelişmelerle birlikte kurutulmuş gıdalar bir çok gıda üretiminde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Bu gün kurutulmuş gıdalar endüstri için bir ham madde kaynağı durumuna gelmiştir.

Kurutulmuş ürünlerden gıda tozları yapılmakta, hazır çorbalarda, evcil canlıların yemlerinde, bisküvi imalatında hammadde olarak kullanılmaktadır. Tatlılarda, lokumda ,makarnada ,  gıda harcı hazırlamada ise katkı maddesi şeklinde tüketilmektedir.

Kurutulmuş kavun ürünleri bir çok alanda tercih edilmektedir. Gıda üzerine çalışan özel kurumlar; Özel olarak Kuru kavunun  Puding ,dondurma, çikolata  ve kek ürünlerinin yapımında   kullanıldığını  ayrıca ara öğünlerde ve çerezlik olarak tüketiminin   yaygın olduğunu   belirtmektedirler. Genelde kuru meyveler ara öğünlerde tercih edilmektedir. Kurutulmuş meyveler çay ve kahvenin yanında ve  meyve salatalarında tüketilmektedir. Meyve şurupları, reçeller, komposto yapımın da  her mevsim tercih edilmektedir.

5. ) Kimler Kurutulmuş Kavun Meyvesi  Tüketmemelidir. 

Bir yaşın altındaki çocuklara verilmemeli

Bebek emziren kadınlar bu ürünü tüketmekten kaçınmalıdır.

Diabetes mellitus  (şeker hastalığı) ve ishal vakaları bulunanların durumunu olumsuz etkilemektedir.

Zayıflamak isteyenler bu ürüne hassasiyet göstermelidir.

Gastrointestinal rahatsızlıkları (sindirim sistemi organlarının bozukluklarını) önlemek için çok fazla kurutulmuş kavun yenmemelidir..

6. ) Kurutulmuş Kavunun  Saklanması Raf ömrü  Ne Kadardır.

Kavunun taze şekliyle uzun süre saklanması, depolanması bir patates veya soğan ile karşılaştırılamayacak kadar kısadır. Kurutulmuş gıdalar usulüne göre kurutulduğunda   ağzı kapalı hava geçirmez bir  kapta 1 yıla kadar oda sıcaklığında saklanabilir.

Bununla birlikte, gevrek ve çıtır olmayan , bükülebilir şekilde olan daha az   kurutulmuş gıdaların raf ömrü sadece birkaç hafta ila birkaç ay arasında olabilir. Tam kurumamış ürünleri kilitli bir torbaya koyup ve buzdolabında  saklama kolaylığıda bulunmaktadır.

Meyvelerin kurutulma sonrası bekleme süreleri saklandıkları veya depolandıkları ortama ve ortamın  sıcaklığına göre değişmektedir. Aşağıdaki tabloda örnek meyveler için saklama süreleri ay olarak verilmiştir. Kurutulmuş Meyvelerin bir güçlü yönü  eksi – 18 santigrat derecede çok uzun yıllar saklanabilmesidir.

Comment here