Hobi Bahçeciliği

Marul Ekiliş Sistemleri

Marul bitkisi fide veya tohumdan düz tarlaya, yükseltilmiş yastıklara, tünellere ve seralara ekilip dikilerek yetiştirilmektedir. İlkbahar ve sonbahar yetiştiriciliğinde marulun ışık isteği fazladır. Yaz ekilişlerinde marul bitkisinin güneşten korunması veya yaylalarda yetiştirilmesi gereklidir. Güneşten korumada gölgeleme yapılmaktadır. Sıcak bölgelerde günün en sıcak vaktinde kısmi gölgeleme yapılan bitkiler daha yavaş sapa gelmektedir. Marul gölgeleme gibi özel istekleri karşılandığı takdirde 29 °C’de bile yetiştirilebilir.

Marul bitkisinin çeşide bağlı olarak rahat büyüyebilme sıcaklığı 7-18 ° C’dir.  Bunun yanında bazı kışlık çeşitlerin 0 °C ve –5 °C’ye dayanabildiği belirlenmiştir. Ancak bu sıcaklıklarda bitki gelişimi tamamen durduğu için kış mevsimi soğuk geçen bölgelerde marulların sera veya tünel altında yetiştirilmesi gerekir.

1. Marul Ekiliş Sistemleri

Marul Ekiliş Sistemleri 1

2. Marul Ekiliş Sistemleri

Marul Ekiliş Sistemleri 2

3. Hafif Yükseltilmiş Yastıklara Marul Ekimi

Marul yetiştiriciliğinde kullanılan hafif yükseltilmiş yastıklar çifte değere sahiptir. Hafif yükseltilmiş yastıklar kök hasarını minimuma indirmekle kalmaz, nemi de korur.

Hafif Yükseltilmiş Yastıklara Marul Ekimi

Comment here