SebzeTıbbi ve Aromatik Bitkiler

MARULUN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

GİRİŞ

Marul diyet menülerinde, kozmetikte ve tıbbi sahada öteden beri kullanılmaktadır. Tarihte marulu binlerce yıl önce mısırlılar yapraklarını yiyecek, tohumunu yağ çıkarmak için yetiştirmişlerdir. Daha sonra Yunanlılar ve Romalılar marul yetiştiriciliği yağmışlardır. Orta çağda Avrupa kıtasında ve geleneksel bir çeşit Arap tıbbında marulun tıbbi özelliklere havi  olduğu ve iştah kaybı, uyku hastalığı (insomnia) gibi hastalıklara reçete edilip kullanıldığı literatürlerde yer almaktadır.

1. MARULUN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

Marulun Sindirim Sistemi İle İlgili Sağlığımıza Faydaları

Marul yaprakları vücudu tazeler, susuzluğu yatıştırarak besin sindirimini geliştirir, kabızlığın önler, idrar salgısını artırır ve idrar söktürücüdür. Hazmı kolaylaştırır, mide yanmalarına iyi gelir. Mide asidini düzenlediğinden kramp, ülser ve reflü gibi sağlık sorunlarının yaşanmasına mani olur.

Marulun Kilo Verme Açısından Sağlığımıza Faydaları

Marulun Düşük kalori ve yüksek lif içeriği, diyet menülerinde onu popüler hale getirmiştir. Yağlanmaya karşı taze marul yemek özellikle önerilir, çünkü kalorisi çok azdır. Metobalizmayı düzenleyerek yağ yakımını hızlandırır. Ayrıca bol tüketilmesi tokluk hissini arttırır.

Marulun Diyabet Hastalığı İle İlgili Faydaları

Diyabet hastalığı sırasında diyet gıdası olarak kullanılabilir. Marulun glisemik indeksi sıfır olarak kabul edilir ve bu nedenle tüketimi kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur. İnsülin etkilidir, kan şekerini ve şeker hastalarının susuzluğunu giderir.

Marulun Günlük Yaşam İçerisinde Faydaları ve Önerimleri

Marul yaşlı ve hareketsiz yaşam süren insanlara da faydalıdır. Diyabet, hipertansiyon, obezite, yaşlı ve hareketsiz insanlar, çocuk felci vb. için önerilir. Marulun içerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri genel sağlık açısından çok önemlidir. Vücudun hastalıklara karşı mukavemetini artırır. Spazmları çözer, baş ağrılarını giderir, safradan meydana gelen baş ağrısını yatıştırır, cinsi arzuyu azaltır, hafif müshil etkilidir. Salata ve marullar taze olarak tüketildiklerinden insan beslenmesinde önemlidir.

Marulun Kalsiyum İhtiyacının Karşılanması Ve Kemik Erimesi İle İlgili Faydaları

Kemiklerin esnekliğini ve sağlamlığını kemiğin içeriğinde yer alan protein yapısı ve kalsiyum sağlar. Marul kemik erimesine karşı etkilidir.  Sütten bile daha fazla kalsiyum içeren bu sebze, kemikleri güçlendirmesi açısından bir numaradır.100 gramında, küçük bir bardak sütün içinde bulunan kalsiyumdan daha fazlasına sahip. Bu miktar günlük kalsiyum ihtiyacının dörtte birine tekabül ediyor.

Marulun Kas Gelişiminde Sağlığımıza Faydaları

Bununla birlikte kemik ve kas gelişimi için önemli fonksiyonu olan K vitamini yükü ile yaşlandıkça ortaya çıkan kemik erimesini ve kas kuluçlanmasını engeller. K vitamini en çok yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Marulda bulunan K vitamini diğer birçok sebze ve meyveden üç kat daha fazladır. Ispanak, şalgam, karalahana, maydanoz, brüksel lahanası, brokoli ve marul K vitamini açısından zengindir. Bu gıdalardan birinin günlük yarım bardak tüketilmesi günlük K vitamini ihtiyacınızın iki katından fazlasını sağlar.

Marulun Sinir Sistemimize Sağladığı Faydalar

Marul sinir hücrelerini kuvvetlendirerek vücudumuzda iletilen emirlerin sağlıklı algılanmasını sağlar. Sinir hücrelerinde yaşanan aksaklıklar beyinde bazı hasarlara neden olur.  Beyin sağlığı için marulun içerdiği omega-3 ve omega-6 yağ asitleri ve K vitamini hayati önem taşımaktadır.

Düzenli marul tüketimi unutkanlık ve konsantre eksikliği gibi rahatsızlıkların yaşanmasına mani olur. Özellikle çocukların gelişme döneminde zihin sağlığına ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Sinir bozukluğundan ileri gelen kalp çarpıntısında, sinirlerin zayıflığında faydalıdır.

 

 

 

Marulun Vücudumuzun Toksinlerden Temizlenmesinde Sağlığımıza Faydaları

Marul vücudumuzun toksinleri temizlenmesine yardımcı olur. İçerdiği mineraller toksinlerin özellikle safra ve akciğere verdiği zararı azaltabilir.

Marulun Cilt İle İlgili Faydaları

Marul cilt hücrelerini yeniler. Cilt parlaklığını ve canlılığının yaşlandıkça korunmasında faydalıdır. Sivilce ve akne oluşumunu azaltır. Cildimizi nemlendirir. Herhangi bir olumsuz tepkimeden dolayı ciltte yaşanan kızarıklık ve kaşınma vakalarında marul suyu ile problemli kısmın 5-10 dakika süre ile masajı önerilmektedir.

Marulun Saç İle İlgili Faydaları

Çeşitli nedenlerle yıpranan saçlarda dökülme ve zayıflama problemi meydana gelir. Bunun için saçların kök hücrelerin kuvvetlendirmek gerekir.  Düzenli tüketilen marul suyu saçların parlak kalmasını sağlar.

Marulul Bitkisinin Antimikrobiyal Özelliklerinin Sağlığımıza Faydaları

Marul vücudumuzdaki iltihapları giderir. Enfeksiyonlu hücreleri engelleyerek ödem oluşumuna mani olur. Düzenli olarak tüketildiğinde enfeksiyonlu hücreleri vücuttan uzaklaştırır.

Marulun Kalp sağlığı ile ilgili faydaları

Kalp krizi ve inme gibi hastalıkların oluşumuna mani olmaktadır. Kötü kolesterolün kontrolünü sağlayarak damar tıkanıklığını önler ve arter damar duvarlarını korur. Marul Günlük ihtiyacın % 16’sı kadar folat içerir. Folat, vücut tarafından homosistein dönüştürmek için kullanılan, dönüştürülmediğinde hasarlı kan damarları ve tehlikeli plak oluşumu da dahil olmak üzere kalp problemlerine yol açabilen bir B vitamini türüdür.

Marulun Düzenli Uyku için Faydaları

Marulu yapraklarında bulunan doğrandığında ya da koparıldığında açığa çıkan, beyaz renkli ve sıvı maddeye laktucarium denilmektedir. Lakturium melatonin hormonunun çoğalmasını sağlar. Bu durum derin ve rahat bir uyku yaşanmasını yardımcı olur. Her akşam tüketilen marulun düzenli bir uyku için faydalı olduğu konu uzmanlarınca belirtilmektedir.

Marulun protein içeriğinin sağlığımıza faydaları

Marulun gıda yükünün  %2’sini proteinler oluşturur. Protein hem çocuklarda hem de yetişkinlerde vücudun yapı taşını oluşturur. Proteinler vücutta kas gelişimi başta olmak üzere birçok metabolik reaksiyonlar için gerekli olan besin maddelerini temin eder.

Doğal Şeker İhtiyacını Karşılamada Marulun Sağlığımıza Faydaları

Sebzeler birçok vitamin ve minerali sağlarlar ama çok azı marul vitamin ve mineral, protein içeriğinin yanında doğal şeker içermektedir. Marul tüketmekle aynı zamanda şeker ihtiyacınızı doğal ve en sağlıklı yollardan karşılanmasını sağlamış oluruz.

Demir İhtiyacını Sağlamada Marulun Sağlığımıza Faydaları

Marul ve salatalar birçok bahçe bitkilerinin içerdiği demir oranının daha fazla (4 katı) demir içerir. Marul yapraklarının tam bir demir ocağı olması birçok yönden sağlığımızı korumada yardımcı olan marulun kıymetini artırmaktadır.

Marulda Bulunan C Vitamininden Dolayı Sağlığımıza Faydaları

C vitamini serbest radikallere karşı en fonksitonel vitaminlerin başında gelir. Antioksidan etkisinden dolayı marul kanser hastalıklarına bile yakalanma riskini azaltır.

2. Marulun Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Uyuyamayanlar, kalp çarpıntısı olanlar, sinirden mütevellid öksürüğü olanlar ve çeşitli ağrılardan şikayetçi olanlar için: 50 gr marul iki su bardağı suda 20 dakika kaynatılır, elde edilen sudan gece yatmadan önce 1-2 su bardağı içilir. Bu su pekliği giderir. Bu su ile yüz yıkanırsa sivilceleri geçirir.

Uykusuzlukta: günde 4-5 gr marul tohumu toz halinde içilir veya Gece yatarken 3-4 yaprak marul yenilir.

Safradan olan baş ağrılarını gidermek için: Marul salatası sirke ile yenilirse ağrıyı yatıştırır, mide yanıklarına iyi gelir.

Çocukların öksürüğünde: Marul suyu içirilirse faydalı olur.

Yüzü güzelleştirmek ve sivilceleri gidermek için: Marulun suyu çıkarılır, elde edilen su yüze sürülürse yüzü güzelleştirir, sivilceleri geçirir.

Yanıklarda, Kan çıbanı ve apsede: Marul yaprakları lapa halinde hastalıklı cildin üzerine konulursa faydalı olur.

Göz ağrısında: Marulun suyu çıkarılır, elde edilen su arpa unu ile hamur yapılır, gözlerin üzerine konulur.

Yılancık, kan çıbanı, apse ve yanıklarda: marul yaprakları zeytinyağı içerisinde haşlanır, lapa haline getirilip hastalıklı bölgeye sarılırsa çok faydalı olur.

Marul Tohumunun Sağlık Açısından Önemi Nedir?

Marul Tohumu: sarılıkta faydalıdır, cinsi arzuyu azaltır, olmayı önler. Dimağı hastalıklardan temizler, deliliğe iyi gelir, anne sütünü ve idrarı artırır. Susuzluğu giderir, uyutucu ve yatıştırıcıdır. Sarhoşluğu giderir, öksürüğü keser, hafif müshildir.

Astımda: 1 kahve kaşığı marul tohumu 1 su bardağı suda bir miktar kaynatılır. Elde edilen su tatlandırılmadan çay gibi içilirse faydalı olur. Göz ağrısında gözlere bu su ile ılık halde banyo yapılır.

3. Marulun Tüketilmesinde Dikkat Edilecek konular Nelerdir?

Bütün işlerde ve gıdalarda olduğu gibi marul bitkisinin besin maddesi olarak kullanımı da bir denge içerisinde olmalıdır. Kişiye özel, bünyeye özel, gelişme çağımıza göre veya sağlık ve sıhhatimize göre tüketim azaltılabilir veya tüketiminden vaz geçilebilir. Özel rahatsızlığı olanlar, özel hassasiyeti bulunanlar tüketmeden önce uzmanlardan bilgi ve ruhsat alabilirler. Genelde faydalı, yararlı ve kolayca üretilebilen ve ulaşılabilen bir sebzedir. Tüketimi kolay, hazırlanması kolay, akla geldikçe, tatilde, evde, ekmek aralarında tüketilebilen elvan elvan   çok çeşidi bulunan  marul ürününün bazı çeşitlerinin ve özellikle yaban marulunun tüketlmesinde dikkat edilecek hususlara aşağıda yer verilmiştir.

Prostat büyümesi ve idrar sorunu olan kişi marul tüketimini kesmelidirler. Bunun için ayrıca doktorlarına danışabilirler. Bazı marul çeşitleri alerjik büneyeye sahip olan kişilerde sorunu tetikleyebilmektedir. Yan Etkisi: Soluğan (nefes darlığı sorunu)  kimseler ve göğsünde balgam olanlar marul yememelidir.

Yaban Marulunun Tüketilmesinde Dikkat Edilecek Konular

1. Göz hastalıkları olan kişiler yabani marul tüketiminden uzak durmalıdırlar. 2. Yabani marul doğrudan cilde uygulanmamalıdır. Deri veya ciltte tahrişe neden olabilir.

Marulun Tüketime Hazırlanmasında Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

1. Aldığımız Marul üzerinde bir işlem yapmadan önce ve sonra el temizliğini yapmamız gerekir. Bunun için ellerimizi 20 saniye botunca sabunla ılık suda yıkamalıyız.

2. Marulun en dıştan bir iki yaprağını kaparıp attıktan sonra marulu güzelce akan suyun altında elle hafifçe ovalamak suretiyle yıkamalıyız. Marul yaprakların ıslaklığını hafif esintide bekleterek veya kurulamak yolu ile bir şekilde giderilmesini temin etmek gereklidir.

 

 

Comment here