Sebze

Marulun Yüksek Sıcaklıklara Dayanma Özellikleri

GİRİŞ

Marul ve salatalar  karnabahar, lahana, brokoli, turp, şalgam, havuç, kereviz, ıspanak, kırmızı pancar, salata, marul, pazı, soğan, pırasa, sarımsak, maydanoz, nane, bezelye, bakla ile birlikte serin iklim sebzeleri içerisinde yer almaktadır.

Marulun Yüksek Sıcaklıklara Dayanma Özellikleri

Salata ve marul gruplarının sıcağa karşı duyarlılıkları farklılık gösterir. Sıcağa karşı kıvırcık baş salatalar çok hassas oldukları halde, yağlı baş salatalar orta derecede hassas, yaprak salatalar daha az hassastır. Yani Yaprak salataları ve yağlı salatalar sıcaklığa karşı daha toleranslıdırlar. Marul yetiştiriciliği sıcak iklimlerde yapılacaksa  sıcağa dayanıklı çeşitlerle çalışılmalı, yazın yaylalarda 1000-1500 metre yüksekliklerde yetiştiricilik yapılmalı ve sıcak iklimlere sarkan marul yetiştiriliciliğinde marul bitkisinin iyi sulanması unutulmamalıdır.

Yüksek sıcaklıklar  genellikle marul bitkisinin sapa kalkmasına neden olur. Salata ve marul yetiştiriciliğinde optimum sıcaklık 15,5 ºC ile 18,3 ºC arası ise de 18 ºC’nin üzerindeki sıcaklıklar tohuma kalkmayı hızlandırır.Çoğu marul çeşitleri  24 °C’nin üzerinde zayıf büyür.

Tohumların en iyi çimlenme sıcaklığı 15-18° C’dir. Düşük sıcaklıklarda homojen çıkış elde edilemezken; nötr çeşitlerin dışında, 25-30° C gibi yüksek sıcaklık derecelerinde hiç çimlenme elde edilemez.

Bütün marul çeşitlerinde sıcak dönemlerde ve bölgelerde marul daha erken hasad gelmekte, hasat süresi kısa ve hızlı olmaktadır. Buna karşılık sonbahar döneminde ve serinde ise marul daha geç ve yavaş  hasada gelmekte ve hasat süresi uzun olmaktadır.

Marulun Optimum  İklim İstekleri

Marul, en iyi, en mükemmel  15–20 ° C (59–68 ° F) gündüz sıcaklıklarında  büyümektedir. Sıcaklıklar 16 ila 21°C (15.5ºC – 18.5ºC)  arasında olduğunda en iyi gelişmeyi sağlar.  Bitkinin gelişme devresinde sıcaklık isteği minimum 7 °C, optimum 16 -18 °C, maksimum 24 °C’dir. Marulun baş bağlama da ısı isteği  8-12 ºC arasında olmalıdır.

Marulun Düşük Sıcaklıklara Dayanma Özellikleri

Salata ve marullar soğuğa kısmen dayanıklı ve nemli hava koşullarına gereksinim duyan sebzelerdir.

Kışlık çeşitler (0 )ºC  –  (-5)  ºC’de  5-10 gün, (-10) ºC sıcaklıkta 1-3 gün kalabilirler. Marul bitkisinin düşük sıcaklıklara dayanma zamanı 6-10 yapraklı devresidir. Yeni dikilmiş 3-5 yapraklı marul fideleri düşük sıcaklıklara daha fazla dayanıklı iken hasat olgunluğuna gelmiş ve baş oluşturmuş marulların düşük sıcaklıklardan büyük oranda zarar gördüğü belirlenmiştir.

İyi bir baş oluşumu için düşük sıcaklıkta yavaş büyüme idealdir.  Açık alanda  -4 -5 ºC’lik düşük sıcaklıklara karşı salata ve marullar fazlaca bir zarar görmeden dayanabilmektedirler.

Comment here