GıdaTıbbi ve Aromatik Bitkiler

MERCİMEĞİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

GİRİŞ

Mercimek; mideyi güçlendirir, mide sarkmasını önler, bağırsakları yumuşatır, zihni ve bedeni gücü ve beynin çalışmasını artırır. Sinir zafiyetinde faydalıdır, sinirleri güçlendirir, anne sütünü, idrarı artırır, kanı kuvvetlendirir. İştahı açar, şişmanlatıcı olarak faydalıdır. Boyun tutukluğunda, boyun romatizmasında faydalı olur, egzamayı tedavi eder, tuzlu balgam yaralarını ve yanık yaralarını kurutur. Çocukların altlarını ıslatmasını önler.

 

 MERCİMEĞİN SAĞLIĞIMIZA FAYDALARI

1. Mercimeğin Magnezyum  İçeriği Yönünden  Sağlığımıza Faydası

Mercimek içeriğindeki magnezyum, kan akışını iyileştirerek vücudun oksijen ve besin maddelerini daha etkili bir şekilde taşımasına yardımcı olur. Magnezyum kan damarlarında yer alan düz kasların kasılması üzerinde etkilidir. Bu sayede kan basıncının da düşürülmesinde, kan akışının rahatlamasında önemli rolü bulunmaktadır. Magnezyum eksikliğinin ani gelişen kalp krizleri üzerine etkili  olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla magnezyum içeren mercimeğin değişik şekillerde tüketilmesi kap krizi geçirilme riskini azaltacaktır.

2. Mercimeğin Protein   İçeriği Yönünden  Sağlığımıza Faydası

100 gram Mercimek 25 gram protein içermektedir. Protein bakımından zengin içerikli olması nedeniyle fazla et tüketemeyenlerin ve et yemeyen vejetaryenlerin kurtarıcısıdır. Diğer baklagillerden daha yüksek protein içeren mercimeğin sindirilebilme oranı da % 92 civarındadır. Besin değeri, yüksek olan mercimek çiğnenmezse sindirim sorunlarına yol açabilmektedir.

Mercimek  ham protein açısından zengin ve kolesterol içermeyen önemli bir kültür bitkisidir.   Protein içeriği ortalama % 23 kabul edilirse bu değer buğdayın iki katıdır. Ham yağ (doymuş yağ asitleri) ham selüloz yönünden fakir olan baklagillerdendir. Nitrojensiz öz maddelerinin esas kısmı nişasta olup şeker de içerir. Proteini %92 hazmolunabilir durumdadır ve hazmolma değerleri de diğer baklagillerden yüksektir.  Proteini oluşturan aminoasitlerin suda eriyen miktarları %25,9’dur. Mercimek proteini %20,6 glüten, %44,0 globülin (Visilin ve legumin) %1,8 oranında prolamin franksiyonlarından oluşmaktadır. Visilin ve legumin, diğer baklagillerde de bulunan iki başat globülindir.  Her ikisi de farklı aminoasit profiline, boyutuna ve yapıya sahip olduğundan benzersiz fonksiyonel özellik göstermektedirler.

Mercimekte yer alan amino asitler ve miktarları
3. Mercimeğin karbonhidrat İçeriği Yönünden  Sağlığımıza Faydası

Mercimeğin 100 gramı 40 gram karbonhidrat içermekte ve 320 kalori vermektedir. Kalori miktarı fazla gibi görünse de kilo aldırma özelliği olmadığından diyet yapanlar tarafından bile rahatlıkla tüketilmektedir. Lif oranının yüksekliği de bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

4. Mercimeğin kolesterol Yönünden  Sağlığımıza Faydası

Mercimek doymuş yağ asitleri yönünden fakir bir bitkisel bir ürün olduğu için kolesterol içermeyen gıdalar grubuna dahil edilmektedir.

5. Mercimeğin Fenolik ve Flavonoid Madde ve Sair  Yönlerden   Sağlığımıza Faydası

Fenolik ve flavonoid madde yükü açısından  oldukça zengin olan mercimeğin kolesterol düşürücü, kolon kanseri ve tip 2 diyabet hastalık risklerini azaltma şeklinde  insan sağlığına yararlı etkileri  bulunmaktadır,

Mercimek proteininde bulunan peptitlerin yüksek antioksidan ve anjiyotensin dönüştürücü enzim (ADE) aktivitesine sahip olduğu ve yüksek sindirilebilirlilik (~83%) özelliği ile de dengeli bir amino asit özelliği sergilediği   literatürlerde yer almaktadır.  Araştırmalar mercimek ununun buğday ekmeğini lisin, diyet lifi, fenolik madde içeriği açısından zenginleştirdiği, ayrıca buğday ununun  antioksidan özelliklerini arttırdığı ortaya koymaktadır.   Bu ve buna benzer ilmi araştırmalar geleneksel olarak tüketilen bir baklagil ve buğdaygil esaslı yiyecek olan pilav üstü kurunun birlikte tüketiminin besleme kıymeti açısından birbirini kuvvetlendirdiğini de ortaya koymaktadır.

Mercimeğin yüksek oranda lif içerdiği, lifin büyük çoğunluğunun tohum kabuğunda yer aldığı, tohum kabuğunun soyulması ile birlikte mercimeğin lif miktarının düştüğü bildirilmektedir.

 

Comment here