GıdaTarla BitkileriTıbbi ve Aromatik Bitkiler

MERCİMEĞİN SAĞLIK AÇISINDAN KULLANIMI

GİRİŞ

1. Mercimeğin Protein İhtiyacını Karşılamada Kullanımı

Mercimek düşük gelirli insanların ve dengeli beslenmeye önem verenlerin protein ihtiyacının karşılanmasında büyük bir açığı doldurur.  Beslenmesi daha çok ete dayalı olan bireylerin bir öğünlerinde mercimeğe yer vermeleri; mercimeğin ete göre çok daha düşük düzeyde yağ içermesinden dolayı kandaki yağ seviyesinin düşmesine, dolayısıyla damar sertliğine bağlı kalp hastalıklarının ve kalın bağırsak bozukluklarının önlenmesine yardımcı olur. Kolesterol içeriği sıfır olan bir protein içermektedir. Kolesterol yüksekliği olanlar güvenle kullanabilir.

2.Mercimeğin Ca, Fe ve Zn Elementleri Gereksinimini Karşılamada Kullanımı

Mercimek bitkisinin taneleri Ca, Fe ve Zn madensel maddeleri bakımından zengindir. Fe eksikliğinin giderilmesi öğünlerde yeterli mercimek ve nohut tüketimi ile mümkündür. Birçok yönden önemi gittikçe anlaşılan Mercimeğin Zn içeriği sebzelere göre daha yüksek olduğu konu araştrmacıları tarafından belirtilmektedir. Mercimeğin aynı zamanda vejeteryan dünyası içinde söyleyecekleri vardır. Vejetaryen beslenenler için önemli bir demir kaynağıdır.

Vücudu kansızlığa karşı korur, vücutta Fe tahlillerinin yeniden yükselmesini sağlar. Regl dönemlerinde Fe noksanlığı riskine sahip kişilerde mercimek iyi bir alternatiftir. Mercimek önemli Fe kaynağı olan hayvansal etlerden farklı olarak çok daha az yağ içermesi ve bu yüzden düşük kaloriye sahip olması nedenleriyle tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

3.Mercimeğin Vitamin Gereksinimini Karşılamada Kullanımı

Mercimek gıda bileşenleri protein ve madensel elementlerinin yanında vitamin içeriği ile de beslenmemize katkıda bulunur. Mercimek, folik asit içerir. İçerdi de ne oldu demeyin. Folik asit eksikliğinde İnsan vücudunda homosistein seviyesi artar, artan homosistein kalp hastalıkları için ciddi bir risk etmeni haline gelir. Şu cümle mercimek için kolaylıkla söylenebilir. Mercimek, içeriğindeki folik asit sayesinde doğumsal kusurların, kalp hastalıklarının ve osteoporoza neden olan kemik kırıklarının önlenmesini sağlar. Evet, bize düşen mercimek nimetinin iyi bir gıda olduğunu takdir etmektir.

4. Mercimeğin Şeker Hastalarının Diyetinde Kullanılması

Öte yandan insüline bağlı olmayan şeker hastalarının diyetinde mercimek yemeklerinin yer alması, kan şekerinin ve yağının düzenlenmesine yarar sağlar. Mercimeğin posa yükü  kan şekerini dengelemeye yardım ederek yemek sonrası kan şekerinin hızla yükselmesini azalttığı, açlığı kısmen savarak tok tuttuğu  için fazla  kalori alımını baskıladığından  kilo vermeye yardımcı olduğu vurgulanmaktadır. Not: Günde 50 gr.’dan fazla lif tüketimi, kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olmaktadır. . Badem meyvesi, meksika fasulyesi, brokkoli, mercimek ve yulaf ezmesi lif bakımından zengin yiyecek ve gıda  türleridir.

5. Mercimeğin Kalp Sağlığı ve Genel Sağlığımız İçin Kullanımı

Mercimek evet önemli bir minerali daha Mg’u da yanında bulundurur, içerir.  Bizim Magnezyum, damarlardaki düz kaslara etki ederek,  bu sayede kan basıncının düşürülmesine ve kanın damarda daha rahat yol almasına yardım eder. Günümüzün yoklayıcısı ani kalp krizi ile Mg eksikliğinin ilişkili olduğu araştırmalar ve araştırmacılar tarafından ortaya konulduğu göz önünde bulundurulduğunda mercimek tüketiminin kalp krizi riskini azaltacağı da düşünülmelidir.

6. Mercimeğin Kabızlığı Önlemede Kullanımı

Mercimek posasında aynı zamanda çözünmez posa da yer aldığından bu sayede kabızlığın önlenmesine yardımcı olduğu, sindirim sistemi rahatsızlıklarına karşı koruma sağladığı da ifade edilmektedir.

7. Kanseri  Önlemede Faydaları ve Diğer sağlığa Faydaları

Haftada 2 veya daha fazla mercimek tüketilmesinin meme kanseri riskinde azalma sağladığı ve mercimek gibi baklagilleri çok, eti az tüketen bireylerin daha ince olmalarının yanında daha düşük kalp hastalıkları, kalp krizi ve inme (felç) riskine sahip olduğunu belirten çalışmalar da vardır.

Bazı araştırmacılarda Uygarlık hastalıkları diye adlandırılan peklik, divertikülosiz, hemeroid, diabet, şişmanlık, kolon kanseri ve kardiovasküler gibi pek çok hastalığın kökeninin fazla miktarda rafine edilmiş gıdaların tüketilmesinden, buna karşılık lifli gıdaların tüketiminin azalmasından kaynaklandığını belirtmişlerdir.  Meme kanseri riskini azaltmada, insülin direncini iyileştirmede  hipoglisemi veya diyabeti olanların özellikle mercimek gibi kuru baklagilleri  tüketmeleri önemle tavsiye edilmektedir.

Comment here