Hobi BahçeciliğiTarla Bitkileri

Mercimek Neden Önemlidir?

GİRİŞ

Mercimekte baklagiller içerisinde özellikle de Türkiye’de önemli bir yer işgal etmektedir. Türkiye’nin uzun yıllar mercimekte önemli bir üretici ve en büyük tedarikçi olmasının yanı sıra mercimeğin kültür hayatımızda da özel bir yere sahip olması konunun önemini daha da artırmaktadır. Mercimek ülkemizin ulusal sorunu erozyonla mücadelede önerilecek  bitkilerden birisidir. Bu yazının adeta manşetini belirleyen Mercimeğin bir diğer cazip özelliği de ideal bir yeşil gübre bitkisi olmasıdır..Mercimek hiç olmazsa YEŞİL GÜBRE olduğu için, TOPRAĞA Azot BAĞLADIĞI için (12 kg/da N/yıl), Kışlık, yazlık ve erkenci olduğundan nadas alanlarının daraltılmasında iyi bir MÜNAVEBE, ROTASYON bitkisi olup ekim nöbeti tuttuğundan yetiştiriciler ve tüketicilerce  önemsenmelidir.

Mercimek Neden Önemlidir?

1. Mercimek uzun süreli depolamaya uygunluğu, nakliyesinin kolaylığı,kullanım alanının önemli ölçüde çeşitlenmesi (Un, cips ve tart gibi tatlılar yanında geleneksel yemekler), nadas alanlarının daraltılması, yeşil gübre, toprak iyileştirme (azot fiksasyonu) ve de ideal bir münavebe bitkisi oluşuyla Türkiye zirai hayatında pek çok açıdan değerlendirilebilecek bir mahsulümüzdür

2. Mercimek, Türkiye’nin geleneksel tarım ürünleri içerisinde yer almakta olup kültür hayatında önemli bir yeri bulunmaktadır.

3. Mercimek yemeklik tane baklagiller içerisinde içerdiği yüksek protein oranınından dolayı insan ve hayvan beslenmesinde ülkemizde ve dünyada önemli roller üstlenen bir tarla bitkisidir.

4. Bitki deseni açısından kurak bölgelerde ekim nöbetine girerek ayrıca kültürü yapılan topraklarda toprağa 8.4 kg da-1 saf azot bağladığından dolayı hem üreticiye hem de ülkeler ekonomisine ek gelir sağlamaktadır.

5. Kışlık ve yazlık ekime uygun mercimek çeşitleri bulunması farklı iklimlerde yetişmesini olanaklı kılmakta olup, ekiliş alanlarını artırmaktadır.  Yine farkı bir ekolojide yemeklik tane baklagiller içerisinde düşük sıcaklığa ve kurağa en dayanıklı bitki mercimektir. Bu özelliğinden dolayı kurak ve geçit bölgelerinde kolaylıkla yetiştirilebiliyor olması da bir diğer olumlu yönüdür.

6. Bununla birlikte yoğun iş gücü gerektirmesi, yabancı ot sorunu olması zararlı ot mücadelesinin özel bir çaba gerektirmesi, şiddetini artıran kuraklıklarda ürün veriminin aşırı azalması ve sapa kalkma döneminde geciken yağmurların olumsuz etkileri mercimek yetiştiriciliğinin kronikleşmiş sorunlarını teşkil etmektedir.

Comment here