Ölçü ve Ölçmede Çok Kullanılan Büyüklükler (uzunluk, ağırlık, hacim, ısı, basınç, kuvvet, enerji, hız vb.) İle Bunların Birimleri Ve Kısa Gösterilişleri

tarafından
119
Ölçü ve Ölçmede Çok Kullanılan Büyüklükler (uzunluk,  ağırlık, hacim, ısı, basınç, kuvvet, enerji, hız vb.) İle Bunların Birimleri Ve Kısa Gösterilişleri

MENÜ

1. Ölçme ve Ölçüm Nedir?

2.  En Çok Kullanılan Ölçü Birim Sistemleri Nedir?

3. Ölçü Ve Ölçmede Çok Kullanılan Birimler Ve Kısa Gösterişlileri

4. Ölçü ve Ölçmede Uluslararası Birimler Sisteminde Büyültme ve Küçültme Değerleri

GİRİŞ

Her gün ağırlık ölçümü, pH ölçümü, iletkenlik ölçümü, gürültü ölçümü, radyasyon ölçümü, sıcaklık ölçümü, zaman ölçümü, renk ölçümü, nem ölçümü gibi çok sayıda ölçümlerle karşılaşırız. Bu yazıda ölçme ve ölçümde kullanılan birimlere yer verilecek, birde dönüşümleri kıyaslanacaktır.

1. Ölçme ve Ölçüm Nedir?

Sayıları {0,1,2,3,4,5,6,7,8,9} yazmak için kullandığımız sembollere rakam denir. Hem pratik hayatımızda, hem akademik (öğrenim) hayatımızda hem de iş hayatımızda alfabesi rakamlar olan sayıları kullanırız. Sayıları en çokta ölçme yapmak için kullanırız. Örneğin evimizdeki tekirin ağırlığı 3 benim ağırlığım 65 ‘dir, denildiğinde bu cümlenin eksik olduğunu hepimiz biliriz. Çünkü bu cümlenin birimi eksiktir. Cümlenin birimi de Kg olmalıdır.

O zaman ölçme nedir sorusunun cevabı; ÖLÇME  birim ( kg) kullanarak BİR BÜYÜKLÜĞÜN (kedimin ve benim) rakamlarla ifade edilmesidir.

ÖLÇÜM ise kendi cinsinden bir büyüklüğün birim olarak seçilen başka büyüklüklerle karşılaştırılması işlemidir. Burada kedimle benim ağırlık olarak karşılaştırılmam matematiksel olarak doğru bir yöntem oluşturmamaktadır.  Ölçme kıyaslamaya dayanır ama aynı cinsten olma kuralı bulunmaktadır.  Kıyaslamayı sosyal hayatımızda da yaparız. Kendimizi başkalarına göre ölçer dururuz. Bu her zaman doğru olmayabilir. Bunun ölçüsü kendimize göre daha geriden gelenlere bakmak olmalıdır.  < Bakış açımız olmalıdır.

2.  En Çok Kullanılan Ölçü Birim Sistemleri Nedir?

Ölçülen büyüklüğün niteliğine ve ölçümde aranan kıyaslama konusuna göre Aşağıdaki birim sistemleri kullanılmaktadır.

3. Ölçü Ve Ölçmede Çok Kullanılan Birimler Ve Kısa Gösterilişleri

Tarımsal üretimde ve Tarımsal mekanizasyonda en çok kullanılan ve ölçümü yapılan büyüklükler Uzunluk, Alan, Hacim, Kütle, Birim Uzunluğun Kütlesi, Birim Alanın Kütlesi, Yoğunluk, Zaman, Frekans, Devir, Hız, İvme, Açısal Hız, Debi, Açı, Kuvvet, Basınç (Birim Yüzey Kuvveti), Çeki-Bası Gerilmesi, Kesme Ve Burulma Gerilmesi (Direnci), Enerji, Isı, Moment, Özgül Isı, Özgül Yakıt Tüketimi, Dinamik Vizkozite, Kinematik Vizkozite, Sıcaklık, Akım Kuvveti (Siddet), Elektriksel Gerilim, Elektriksel Direnç ve Elektrik Yükü dür. Bu büyüklüklerin birimi ve kısa gösterilişleri TABLO 2’de verilmiştir.

4. Ölçü ve Ölçmede Uluslararası Birimler Sisteminde Büyültme ve Küçültme Degerleri

Temel birimler desimal (Ondalık) esasına göre küçültülmekte veya büyütülmektedir. Büyültme ve küçültme değerleri tablo 3’de verilmistir.