Sebze

Olgun Meyve Ne Demektir?

Olgun Meyve Ne Demektir?

Bir üründe olgunluk meyvelerin en iyi tatlarını, dokularını ve aromalarını aldığı haldir. Meyveler olgunlaşmadan çok değil 6-7 gün önce tüketilse meyvelerde tüketilen kısımda sertlik, daha yoğun lif, tadında acılık veya yetersizlik olabilmektedir. Bunun yanında meyveler olgunlaştıktan sonra çabuk bozulma eğilimindedir ve kısa sürede özellikle tadları ekşimsi bir hal alır. Her iki uç noktada aldığımız sebze ve meyvede görülsün istemeyiz.

Bitkide Meyve Kısmının Görevleri

Meyve bitkinin tohumlarını muhafaza eden ve onları büyütüp olgunlaştıran kısımdır.Meyve tohumu geliştirmek ve olgunlaştırmak için vardır.  Tohumla birlikte tohumun etrafını çevreleyen meyveler de olgunlaşır, büyür, daha sulu, tatlı ve daha renkli ve albenili hale gelir. Meyvelerini olgunlaştırmak, bir bitki için öncelikli olarak tohum eldesi için kullandıkları bir hayatta kalma mücadelesidir.

Bitkide Meyvenin Büyümesi

Bitkiler topraktaki nemi, mineralleri ve gelişmesi için gerekli tüm bileşenleri aldıkça ve güneşten ışığı havadan oksijeni emdikçe, meyvesini geliştirir ve büyütür.  Depolama organları genişler, onu su, şeker, nişasta, organik asitler, vitaminler ve minerallerle doldurur. Bu çalışmaları değişikliklerle de belli eder. Meyve kabuğu yeşilden kırmızı, turuncu olurken şeker içeriği artar, nişasta ve asit içerikleri azalır. Olgunlaşmamış ham meyvelerde olan alkaloidler ve tanenlere (azotlu organik bileşikler ve biyomoleküller) yol görünür azalmaya başlar. Bu yeni yaşantıda özellikle asit ve protein bileşiminin değişmesi bir aroma oluşturur. Hücre duvarlarını tutan maddeler parçalanmaya başladıkça meyvenin dokusu yumuşar. Tüm bu iş ve işlemlerden sonra albenisi, aroması, gıda yükü artan meyvelerimiz yemeye hazırdır.

Olgunlaşmamış Meyvenin Yapısı

Olgunlaşmanın başlangıcında önceden de belirtildiği gibi meyve, alkaloidler ve tanenler gibi bileşikleri sentezler. Tanenler, anti bakteriyel, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip biyomoleküllerdir. Alkaloidler ise ikaz içindir ve yutulduğunda toksik olabilir. Olgunlaşmamış meyvenin acı ve buruk tadı olmasına neden olur.

Olgunlaşma Yöntemleri

Olgunlaşma meyvenin en iyi tüketilme halini alması ise her meyvenin kendine özgü bir olgunlaşma yöntemi vardır denilebilir. Bazı meyveler bitki üzerinde olgunlaşırken bazı meyvelerde koparıldıktan sonra tüketilme aşamasına geçebilirler. Klimakterik olmayan dalında eren meyveler arasında çilek, kavun, üzüm, kiraz, narenciye ve ananas bulunur. Bir kez toplandıktan sonra, şekerlerini nişasta olarak saklamadıkları için daha tatlı olamazlar. En iyisi bu meyveler olgunluğun üst noktasında derilmeli sonrada yenmeli veya değerlendirilmelidir. Beklemeye tahammülleri pek yoktur, çünkü bozulmaya başlayacaklardır. Yine de elden gelen yapılır ve  soğuk ortamlar , hasarı ve hızlı olgunlaşmayı önlemek için yaygın olarak kullanılır.

Meyvelerin tamamı dalında olgunlaşmaz. Bazı meyveler ermeden toplanır. Bu tür meyveler   hasat edildikten sonra da olgunlaşmaya ve tat geliştirmeye devam eder. Kayısı, muz, avokado, mango, kivi, armut, şeftali, nektarin, hurma ve domates bu tür meyvelerdir.

Comment here