ÖRTÜ ALTI HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE BİTKİ BESİN MADDELERİ EKSİKLİKLERİ

tarafından
30
ÖRTÜ ALTI HIYAR YETİŞTİRİCİLİĞİNDE  BİTKİ BESİN MADDELERİ EKSİKLİKLERİ

Menü

Giriş

Serada hıyar yetiştiriciliğinde B ve Mg elementi eksikliğinin görülme riski daha fazladır. Çünkü serada ahır gübresinin fazla ve özellikle de yanmamış olarak kullanımı; magnezyum noksanlık belirtilerinin ortaya çıkmasında başlıca etmenlerden birini oluşturmaktadır.  Hıyar bitkisinde magnezyum noksanlığının  bir nedeni de diğer sebze türlerine göre hıyarın  magnezyum noksanlığına daha hassas olmasındandır. Diğer yandan Bor elementinin bitkide kökten yeşil aksama gelmesinde  transpirasyonun (terleme) rolü bulunduğundan dolayı havalanması yetersiz ve düzensiz sulama yapılan seralarda  havadaki  nispi nem fazla olacağından  bor noksanlığı ortaya çıkabilir. Örtü altı üretimde Mg ve B beslemesine önem verilmeli eksikliğinden dolayı verimde ve kalitede oluşabilecek zararlanmaların önüne geçilmelidir. Serada hıyar yetiştiriciliğnde S elementi eksikliğinin görülme riski daha azdır. Çünkü seracılıkta ahır gübresi kullanımı ve kükürtlü gübrelerin kullanımı S elementinin karşılanmasına kaynak oluşturmaktadır.

Potasyum Eksikliği

Sera hıyarında K noksanlık belirtisi

Hıyarın Kök sistemi derinlere inmediği için fazla miktarda toprak ile temas edemez ve hafif bünyeli topraklarda yetiştiriciliği yapıldığı için ve böyle  toprakta genellikle magnezyum ve potasyum yetersiz düzeyde olduğundan bu iki elementin noksanlığı çok sık görülür. Hıyarda K eksikliğinde aşağıdaki belirti ve arazlar görülmektedir.

1.  Potasyum noksanlığında önce gelişme yavaşlar.

2. Bitki bodur gelişir ve bodur kalır.

3. Hıyar bitkisinin boğum araları kısalır ve yaprakları küçük kalır.

4. Meyve gelişimi ve şekli  düzensizdir, meyvenin sap kısmına yakın kısmında incelme olurken geri kalan kısmı yani çiçek uç kısmı ise normalden daha geniştir.

5. Potasyum eksik  olan dokularda  ve organlarda azot akümüle olur ve dolaylı olarak  mikroorganizmalar için yarayışlı azotun miktarının  artması neticesinde  bitkinin hastalıklara yakalanma riski yükselmektedir.

Hıyarda Amanyum Yanıklığı

Sera Hıyarnda Amonyum Yanıklığı

 

Hıyar azot eksikliğine duyarlıdır fakat azot miktarı arttırıldığında magnezyum ilavesi de unutulmamalıdır. Magnezyum verilmezse ürün kaybı olur. Bakır ve bor noksanlığında kötü şekilli meyveler meydana gelir.