GıdaTıbbi ve Aromatik Bitkiler

SARI MERCİMEK ÇORBASI SUSUZLUĞUMUZU AZALTIR MI?

GİRİŞ

Bu çeşide giren mercimeklerin tane içi (çenek) renkleri yeşilimsi sarıdır. Çeneklerin iç yüzeyleri düz, dış yüzeyleri yuvarlaktır.

Sarı mercimek ülkemizde çoğunlukla İç Ege’deki Uşak, Manisa ve Kütahya illerinin dağ köylerinde üretilmektedir.  Sarımercimek düzensiz yağış rejimlerinden fazlası ile etkilenmektedir.  Bu yüzden yıllık üretim miktarı oynaktır. Yıllık 10.000 ton rekolteye ulaşıldığı gibi sarı mercimek üretimi yıllık 1000 ton cıvarına kadar azaldığı da olmaktadır. Sarımercimek ürününün satış fiyatı diğer mercimeklerden üretiminin az ve daha lezzettli olması hasebiyle daha pahalıdır. Uşak Eşme, Manisa Kula ile Kütahya’nın Simav ilçelerini içine alan orman köylerinin bir ürünüdür.

Baklagiller içinde en yüksek protein değeri mercimekte bulunmaktadır. Sarı mercimek Lifli ve bol proteinli bir besindir. B vitamini, Fe, mn, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından zengindir. Sarı mercimeğin çorbası başat, daha baskın bir lezzete sahiptir. Tezgâhta uzun süre tazeliğini koruyabilmektedir. Kadimden gelen çorba ustaları ve lüks özel damak tadı sunan lakontalar sarı mercimeği tercih ederler. Lezzeti ve besleyici özelliklerinden dolayı bu mercimek için farkındalık oluşturacak çalışmaların ve yayım faaliyetlerinin yapılmasının önem arz ettiği konu uzmanları ve yetkililerce belirtilmektedir.

Sarı mercimeğin sağlığımıza  bir  çok faydası bulunuyor.   Sarı mercimek şeker hastaları ve kan ihtiyacı olan kişilerin sıklıkla tercih etmesi gereken bir besindir. Düzenli şekilde sarı mercimek tüketilmesi demir eksikliğinin ve kalp krizi riskinin giderilmesinde faydalı olmaktadır.

Sarı mercimek çeşidi de aynı kırmızı mercimek gibi nişasta bakımından zengindir. Ekseriyetle  çorba ve püre yapımında daha fazla tercih edilir.

Mercimek ve Ramazan Orucu

Susadığımızda su içeriz susuzluğumuz gider. Ancak içilen su idrarla su dışarı atılır. Çünkü su vücudumuzda hüçreler tarafından tutulmazlar.  Bir de vücudumuzda tutulan su vardır. Bağıl su dediğimiz suyu hücrelerimiz tutar.

Az susamamız ve vücudumuzun su dengesinin belli müddet korunması için vücutta bağıl su olarak kalabilecek su tutan gıdaları tercih etmeliyiz. Su tutan gıda listesinin başında ise çorbalar gelmektedir. Su tutan gıda listesinin diğer üyeleri sebze çorbası, başta mercimek ve yemeklik kuru baklagiller, taze sıkılmış meyve suları, az yağlı sebze yemekleri, yağı alınmış et veya tavuk suyu ile bu yemeklerin sularıdır. Böyle su tutan gıdaların tüketilmesi uzun süre susuz kalan vücudumuzda su dengesini sağladığı konu uzmanlarınca bildirilmektedir..

Ayrıca vücuttaki suyu çok tuttuğu için kepek ve kepekli gıdalar da vücudun susuz kalmasını azaltır. Yoğurda veya çorbaya yarım kaşık kepek ilavesi vücuttaki su dengesine katkıda bulunmaktadır. Vücudumuzun susuz kalmasını azaltan gıdalar olduğu gibi gün içinde susamaya yol açacak yiyecek ve içeceklerde bulunmaktadır. Bu gıdalar nişastalı, ağır şekerli, hamurlu, şuruplu tatlılardır.

Vücudun az susamasına yardımcı gıdalar olduğu gibi az acıkmamıza ve midemizin tok kalmasına yardımcı gıdalarda vardır. Bu gıdalar protein içeriği yüksek olan besinlerdir. Özellikle 1 bardak sütün acıkmayı geciktirdiği insanı 5 saat tok tuttuğu bilimsel olarakta kayıtlara geçmiştir.

Burada susuzluğa yardımcı olmada hem iftar hem de sahurda çorba çeşitlerinin açlığı geciktirmede ve midemizi tok tutmada ise  sahurda 1 bardak sütün ramazan menülerinde yer almasının tavsiye edildiği unutulmamalıdır. İftarda çorba, sahurda süt ile her bir hücremizle tutulan oruçların kabulü ve sevabının çok olması temennisiyle….

 

 

Comment here