Bitki Besleme

SARIMSAK BİTKİSİNDE BİTKİ BESİN ELEMENTLERİ EKSİKLİK BELİRTİLERİ NELERDİR?

GİRİŞ

Sarımsak yetiştiriciliğinde genel olarak besin maddeleri yetersiz olunca dişler küçük kalmakta fakat sayıları artmakta ve depolama ömürleri kısalmaktadır.

Sarımsakta Eksikliği Görülen Bitki Besin Elementi Ve Eksiklik Belirtisi

1. Sarımsakta N ( Azot) eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Sarımsakta yaprak uçlarının sararması yetersiz N’yi, azotu gösterir.  Sarımsak bitkisinde azot eksikliğinin ilk belirtileri önce yaşlı yapraklarda ve yaprak uçlarında sararma ile kendini gösterir. Bitki genelinde sararma, bitkinin canlı parlak görüntüsünü kaybetme ve düşük verim azot noksanlığının neden olduğu belirtilerdir. Sarımsakta azot eksikliğine sık rastlanır. Çünkü Sarımsağın azota olan ihtiyacı fazladır. Yetiştiricilerin özellikle büyümenin ilk devrelerinde sarımsakta sararma görürlerse azot gübrelemeler-ini gözden geçirmeleri gerekecektir. Geç azot uygulamaları çok fazla yan sürgünlere neden olabilmektedir.

2. Sarımsakta P (Fosfor) eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Sarımsak üretiminde fosfor eksikliği yaşlı yapraklarda koyu yeşilden mora kadar değişen bir renk ile ortaya çıkmakta ve gelişim engellenmektedir.

3.Sarımsakta K (Potasyum) eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Sarımsak bitkisinde potasyum noksanlığında yaşlı yapraklarda yaprak kenarlarında tipik yanmalar (güneş yanığı gibi, kavrulmuş, kurumaya yüz tutmuş görünüm) şeklinde kendini göstermektedir.

4. Sarımsakta S (Kükürt) Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Kükürt oranı yüksek topraklar en lezzetli sarımsağı üretir. En fazla kükürt pH’ı 6,5 – 7,2 arasında olan topraklarda bulunur.

5. Sarımsakta Zn (Çinko) Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Sarımsakta çinko eksikliğinde gelişmede durgunluk, genç yaprakların iç kısmında sararma ve uç kısımlarında yanma belirtileri görülmektedir.

6. Sarımsakta Mn (Mangan) Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Genç yaprakların dip kısmında çizgiler ve yaprak kıvrımları şeklinde görülür.

7. Sarımsakta Ca (Kalsiyum ) Eksikliği ve Belirtileri Nelerdir?

Kalsiyum sarımsak yetiştiriciliğinde önemli bir bitki besin maddesidir. Sarımsakta verimi, kaliteyi ve raf ömrünü sağlamada önemli bir role sahiptir. Kalsiyum Tepe sürgününün sağlıklı gelişimini ve kök oluşumunu artırır. Dolayısı ile bitki yüksekliğinin artmasına neden olur. Bitkinin hastalıklara, kuraklığa ve strese dayanımını arttırır. Bitkilerde gelişmelerin ilk devrelerinde düşük kalsiyum seviyesi alt dallar ve yapraklarda fosfat eksikliği belirtisi gibi aynı morumsu rengi verir. Bundan dolayı yüksek fosfat içeriği olan topraklara sahip olan üreticiler gübreleme programlarından fosfatı çıkarıp başlangıç gübresi olarak çözünür kalsiyum uygulamalıdırlar. Sarımsak  bitkinin en ilginç özelliği ise germanyum ve selenyumca zengin topraklarda en iyi kalitede ürün vermesidir. Toprağa fazla fosforlu gübre ilave edilirse bitkinin boyu, soğanların ortalama ağırlığı ve ürün kalitesi azalmaktadır.

 

 

 

 

 

Comment here