Gıda

Sarımsak Bitkisinin Tüketim ve Kullanım Alanları.

MENÜ

1. Sarımsak Bitkisinin Tüketim Alanları

2. Sarımsaklı Zencefilli Limonlu Çay Yapımı

3. Sarımsak Suyu Nasıl Hazırlanır.

GİRİŞ

“Günde bir diş sarımsak, tutar doktoru uzak” gibi birçok  atasözü ile etiket kazanan sarımsak, hem taze halde sebze gibi tek başına tüketilen, hem de kuru halde mutfaklarda geniş kullanım alanı olan bir üründür. Sarımsağa dayalı gıda sanayinin gelişmesiyle, sarımsak tozu, tableti ve suyu gibi yeni ürünlerde pazarlarda yerini almaktadır. Sarımsağın tüketim ve kullanım alanları ilgili bilgiler  aşağıda maddeler halinde kısaca verilmiştir.

1. Olgunlaşmamış sarımsakları yeşil sarımsak olarak hasat edebilir ve taze soğan gibi kullanılabilmektedir.Taze sarımsak yaprakları kopartılıp  frenk soğanı gibi kullanılabilir.

2.Mucize bitki sarımsak tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın hekimlik değeri bitkide bulunan çeşitli kükürt bileşiklerinden ileri gelir. Bu bileşiklerin, Asya, Orta Doğu, Akdeniz ve Güney ve Orta Amerika halklarınca hem mutfak hem de tıbbi bitki olarak uzun bir kullanım geçmişine yol açan çeşitli antimikrobiyal ve antifungal etkiler sağladığı belgelenmiştir.

3.Sarımsak zeytinyağı, soya yağı gibi yan ürünler içerisinde kıyılmış, doğranmış ve ezilmiş halde satılmakta ve tüketilmektedir. Kurutularak sarımsak tozu yapılmakta ve sarımsak özü ekstrak şekilnde tüketime sunulmaktadır.

4.Sarımsak yağı, kapsülü, tableti, turşusu, sirkesi ve püresi yapılmaktadır. Sarımsaklı yoğurt, sos ve hardal olarak karışım şeklinde tüketimi de yaygın kullanım alanlarıdır.

5.Sarımsağın kokusunun verdiği rahatsızlığa karşı, Japonya’da 1970 yılında kokusuz sarımsakta üretilmiştir. Yine ABD’de şişelenmiş sarımsaklı makarna sosları ve dondurulmuş sarımsak üretimi yapılmaktadır.

6. Sarımsağın, Japonya ve Kore gibi Asya ülkelerinde fazlaca tüketilen ve ancak ülkemizde tüketim alanı yeni olan ve bir fermantasyon ürünü olan siyah sarımsak şeklinde tüketimi de vardır. Siyah sarımsak 60-65 santigrat derece arasında bir sıcaklık ve %70- 85 nem içeriğine sahip doğal bir ortamda 25-40 gün içinde gerçekleşmektedir.

7. Sarımsağın yaprakları ve dişleri, sebzeler, etler, soslar, et suyu, çorbalar ve hemen hemen her şeyi içine alacak şekilde çeşitli yiyeceklerde ve yemeklerde baharat olarak harika bir kullanımı bir kullanımı vardır. Çırpılmış yumurtalarda genç yapraklarının kullanımı test edilebilir. Et yemeklerinin çoğunda taze sarımsak ve sarımsak tozu denenebilir.

8. Sarımsak  Kokusuna Karşı Ne Tüketilmelidir?

Sarımsak bitkisinin kokusunun istenmezliğine karşı birkaç taze maydanoz veya tatlı fesleğen yaprağı çiğneyin. Fesleğen ve maydanozun kuvvetli klorofil içeriği sarımsak kokusunu etkisiz hale getirecektir.

9. Zengin bir vitamin ve madensel madde kaynağıdır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Antibiyotik özelliklerinin yanında bu mucize bitki ayrıca antiviral, antifungal ve antiparazitik etkiye sahip olan sarımsak başta soğuk algınlığı ve grip kaşı  koruyucudur. Çiğ veya pişmiş olarak tüketebilir, her türlü sebze ve et yemeğine konabilir.

 

 

 

Comment here