Sebze

Sarımsakta Sapa Kalkma, ve Çiçeklenmeye Yönelme Nedenleri

MENÜ

GİRİŞ

 Sarımsak tohum sapları ana gövdenin ucundan gelişir. Sapa kalkma (tohum yada çiçek sapı oluşturma ) dişlerin ve başın irileşmesini engellemekte ve Pazar kalitesini azaltmaktadır. Sarımsak üretiminde bazı çeşitlerde görülen sapa kalma yetiştiricilikte istenmeyen bir durumdur.

Sarımsakta Sapa Kalkma Ve Çiçeklenmeye Yönelme Nedenleri

1. Diş Büyüklüğünün Etkisi: Çok küçük ve  cılız diş kullanımı çiçeklenmeyi artırır. Çok fazla büyük  (iri ) dişler çabuk çiçek sapı oluşturur.

2. İklimsel Değerler: Sarımsak uzun gün bitkisidir. Uzun gün yanında bitki gelişme sıcaklığının 10-15C olması çiçeklenmeyi hızlandırır.

3.Bitki besleme:  Yeterli besin bulunmayan topraklar sarımsak yetiştirciliğinde çiçeklenmeye meyli artırmaktadır. . Sarımsakta; çiçeklenmeyi uzun gün, istenmeyen sıcaklık, fazla sulama, az gübreleme ve  bitki sıklığı artırır.

4. Depolama: 10-15C ‘de depolama çiçeklenmeyi artırır. Sarımsak 18-20 °C sıcaklıklarda saklanmalıdır. Depolama sıcaklığı 15°C’ nin altına düşerse çiçek sürgünü meydana getirme oranı önemli ölçüde artar.

5.  Ne Yapılmalı: En iyi boyut ve depolama ömrü için çiçek saplarını birbirine dolanıp sarmaladıktan 7-10 gün sonra alınmasıdır. Daha büyük başlar için, çiçek çıkmaya başlar başlamaz çiçek sapını kesilmesidir. Bir diğer yöntem ise çiçeğin büyümesine izin vermek ve açmadan önce onu kesmektir.

 

Comment here