Ziraat Okulu

HAVUÇ, DUT, KARA LAHANADAN FOTOVOLTAİK PANEL YAPIMI (Sebze Boyalarından Elektrik Üretimi)

MENÜ

1. Güneş Enerjisi Kullanımı

Güneş enerjisinden yararlanma ile ilgili araştırmalar, 1950’li yılların başlarında uzaya gönderilen uydular için enerji kaynağı olarak kullanılması ile başlamıştır. 1970’li yıllar itibari ile de güneş enerjisi sistemlerinde yaşanan teknolojik ilerlemeler ve maliyetlerin düşmesiyle birlikte temiz enerji kaynağı olarak güneş enerjisi kendini kabul ettirmeyi başarmıştır. İlerleyen yıllarda ilk olarak elektrik hattından uzak yerlerde, yol kenarlarındaki acil telefon cihazları ve uzaktan algılama gibi aletlerin  enerji gereksiniminin karşılanmasında kullanılmıştır. Bugün şebeke bağlantısı olan yerleşim yerlerinde, bina çatılarında ve büyük ölçekli santral uygulamalarında  kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır.

2. Güneş Enerjisi ve Fotovoltaik Modüller

Fotovoltaik modüller, yüzeylerine gelen güneş ışığından yaralanarak  direk ya da yaygın radyoaktif dalgaları elektriğe çevirirler.  Hepimizin çarpım tablosu olan  yıllardır yanımızda bulundurduğumuz  hesap makinelerimizde kullanılan fotovoltaik hücreler, günümüzün en son teknolojisinde üretilmekte olup, güneş enerjisi santralleri ana kaynağı olması sebebiyle çok büyük önem taşımaktadır.

3. Sebze Boyaları Kullanarak fotovoltaik panel yapıldı

Necmettin Erbakan Üniversitesi yenilenebilir enerji kaynaklarından  elektrik üretilmesine sebzeleri de dahil etmeyi başardı. Necmettin Erbakan Üniversitesi Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Doğan Üniversite bünyesinde güneş ışığını elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panellere yönelik bir çalışma yürüttüklerini söyledi. Bu çalışma ile dut, havuç turp, patlıcan, vişne ve kara lahanadan elde edilen kimyasal boya kullanılarak güneş ışığını elektrik akımına dönüştüren fotovoltaik panel yapıldı.

Necmettin Erbakan Üniversitesi Fizik Eğitimi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Doğan sözlerine şöyle devam etti; “Güneş enerjisi panellerinde maliyeti çok fazla olan ,daha çok silisyum ve grafen dediğimiz maddeler kullanılarak elektrik üretiliyor. Biz yaptığımız çalışmayla silisyum ve grafen maddeleri yerine dut, havuç turp, patlıcan, vişne ve kara lahanave bazı meyvelerden elde ettiğimiz boya hücreleriyle elektrik üretmeyi başardık. Bu meyve ve sebzelerden elde edilen boyalı hücreleri katman katman büyütmek suretiyle ince film haline getiriyoruz. Güneşe maruz kaldıkları zaman da ışığından elektrik üretiliyor. Özellikle renkli sebzelerin boyasını kimyasal yöntemlerle alıp fotovoltaik hücrelerde kullanıyoruz. Bunlardan yaptığımız panelle güneşten elektrik üretiyoruz.”

Renkli sebze ve meyvelerden sağlanan hücrelerin fotovoltaik panelin içine yerleştirildiğini anlatan Doğan, elde edilen yarı iletken malzemenin güneş ışığını elektrik akımına dönüştürdüğünü belirtti. Doğan, boyalı yarı iletken malzemenin enerji kapasitesinin avantajı olmadığını ancak diğer yarı iletken malzemelere göre düşük maliyetle üretildiğini dile getirdi.”

Comment here