SEBZELERDE SU İSTEK BELİRTİLERİ NELERDİR VE SEBZELERDE SULAMA SUYU YETERSİZLİĞİ NELERE MAL OLUR?

tarafından
37
SEBZELERDE SU İSTEK BELİRTİLERİ NELERDİR VE SEBZELERDE SULAMA SUYU YETERSİZLİĞİ NELERE MAL OLUR?

MENÜ

GİRİŞ

BİTKİLERİN SU İSTEK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Bitki uçlarında gövde incelmesi.  Yapraklar parlak yeşil görünümünü kaybederek donuk yeşil renk alır. Hıyarlarda gövde ve yapraklarda tüylülük (dikenlilik) artar ve yapraklar küçülür. Biberlerde gövde rengi koyulaşarak, siyah-mor renk alır. Dal uçlarındaki parlak fiziki renk kaybolur, dallanma artar ve yapraklar küçülür.

SEBZELERDE SULAMA SUYU YETERSİZLİĞİ NELERE MAL OLUR?

1. Bitki gelişmesi iyi olmaz,  bitki fazla kuru madde yapar, odunlaşır. Sebzeler  erken çiçek açar. Bitkide kuraklık zararı ortaya çıkabilir. Ayrıca su topraktaki besin maddelerini çözerek, bitkilerin beslenmesinde önemli rol oynar. Bitkilerin gelişme devresinde kuru bir toprak tabakası ile karşılaşması kök sisteminin gelişmesine engel olacaktır.

2.Topraktaki su basıncının kökler tarafından besin maddelerinin alımı üzerine olan etkisi de büyüktür. Yapılan bir çalışma topraktaki su basıncının 1/3 bar olması halinde fosfor alımının %90, 1 bar olması halinde  %80, 3 bar olması halinde ise %50 civarında olduğu ve   su miktarı tarla kapasitesinden solma noktasına doğru düştükçe bitki tarafından besin maddelerinin alımının güçleştiğini ortaya koymuştur.